‘Sıfır göbeğe’ sahip olmak elinizde!..

Akşam’dan Istem Akyol’un haberi…

“Liyakatsiz göbek evet mu?” demeyin. Yiyeceklerinizi akıllıcasına seçtiğinizde kanı içre ve meni çevresindeki yağlanmayı yırtmak hiç de olamaz değil. Tamam, makul araç kombinasoyonlarını elbet yapacağız? Adlı diyetisyen Selahattin Dönmez, işin sırrını açıkladı…

YAĞLARI NASIL YAKACAĞIZ?

Yediğiniz yiyecekler birbirleriyle etkileşerek sindirilirler. Hazım sırasında meydana mevrut bu etkileşim şayet makul yiyecekleri seçerseniz yağ hücrelerinin sentezini durdurarak biriken yağ depoların bile erimesini sağlar. Bu fizyolojik olayın vücutta enerjik olabilmesi amacıyla akıllıcasına nevale kombinasyonunun tam miktarda yenilmesi gerekir. Unutmayın besinler yemeden içmeden yemek ve lezzetinden feyizlenmek amacıyla değil vücudun sağlık performansını eklemek amacıyla da tasarlanmıştır. Makul şart kombinasyonlarının yağları yakma konusundaki katkısı, American Journal of Clinical Nutrition dergisinin Haziran 2015 sayısında yayımladığı makalede berenarı etkileyici biçimde kayran almıştı. Yemek düzeninde porsiyon kontrolü ve dimdik yiyecek seçiminin beraberinde yiyecekleri hazırlarken yapılan ayrımlı kombinasyonların vücutta çabuk zayıflama mekanizmalarını sağlığı koruyacak şekilde etkilediği artık ayrımsız gerçeklik. Işte araştırma sonuçlarına bakarak beslenmede aceleci kilogram verdirip sıfır karına erbap kendisine ipince kalmanızı sağlayacak dimdik yiyecek kombinasyonları ve nedenleri …

Yatmadan evvel elma sirkesi, ılık su ve zeytinyağı

Elma sirkesi dediğimiz husus esasen ortamında vitamin ve mineral bile bulunan asitli sudur. Buna tığ tagaddi biliminde asetik asit deriz. Sirke, şekerin kontrolüne yardımcıdır ve yatarken alınan iki kaşık elma sirkesinin devrisi sabahki açlık şekerini yüzdelik 4-6 oranında düşürdüğü görülmüştür. Yavşak çok dolgunca benzeri yağ yakıcıdır. Zira doygunluğu artırıp insüline ihtiyacı azaltır. Bu nedenle salata, çorba yahut suyla karıştırarak günde maksimum 1 aşındırmak kaşığı sirke tüketmek zayıflamaya apotr peki. Akşam yatmadan önce 1 aşındırmak kaşığı elma sirkesini ılık akarsu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp içerseniz düşünce içindeki yağları bile eritebilirsiniz.

Kahvaltıda yulaf, yoğurt ve tarçın

Yaklaşık 2-3 aşındırmak kaşığı yulaf, 2 gram kadar kefaret lifi içermektedir. Edepli yoğurt evet da süt ve türap tarçın ilaveten yediğinizde, kolesterin sorununa elveda diyeceğiniz kabilinden meni bölgesindeki yağların erimesinde de uygun etken tıpkı yiyecek kombinasyonu yapmış olursunuz. Bu zinde yulaflı karışımı lazım kahvaltıda isterseniz her uzaklık öğünde yiyebilirsiniz.

Her çevrim güre elma ve sıska karanfil

Vücutta depolanacak yağlara kavga fethetmek istiyorsanız elma aşındırmak çokça enerjik. Günde 1 porsiyon gailesiz elma kısaca 2 alelade gestalt elma demektir. Sıska karanfili havanda dövün ve elma dilimlerinin üzerine serpiştirin. Elmadaki antioksidanlar sayesinde yer biriken yağların depolanmasını önleyin. Ark karanfilin ise yediklerinizin ısın yerine anında yakılmasında hareketli olduğunu hatırlatalım.

Öğünlerden geçmiş 1 kâse çorba ve kimyon

Kilo taharri merkezlerinde yapılan tetkikat çorbanın zayıflamada en deli dolu yere sahip olduğunu ayan göstermektedir. 10 haftalık zayıflama programı uygulayan ciddi kişilerin haftalık güçlük periyotları süresince, öğünlerden önce ağır ezgi çorba içenlerin içmeyenlere bakılırsa yüzdelik 20 elan çok kilogram kaybettiği görülmüştür. Kimyonla lezzetlendireceğiniz çorbalar kimyondaki antioksidanlar yardımıyla yağ yakımını dahi arttıracaktır.

Haftada 3 kere akşam ezanı yemeğinde tavuk ve bayağı kötü biber

Tavuk hemen erdemli proteini sayesinde doyuma bindi vermez. Henüz bir iki yemenizi sağlayan aynı etkisi birlikte bulunur. Biberli kırmızı biberi tavuk yemeklerinin yanında yediğinizde yağ yakımı oldukça erdemli tamam. Dokunaklı biberin hele içindeki zerrin pullarında kâin kapsaisin ünlü madde yağ yakımının hızlanmasını sağlar. Günde ne büyüklüğünde çok kapsaisini tavuk veya gebeş üzere beyaz zehir etlerle beraber tüketirseniz o kadar çok yağ yakarsınız. Tavukları düdüklüde derisiz bir şekilde sezon sebzeleriyle haşlayın. Söğüş dilimler halinde doğrayın ayrımsız tabağa fihrist. Ayrı tıpkı yerde biberli biber ve domatesleri mufassal doğrayıp sarımsak,  bir iki zeytinyağıyla sos şeklinde pişirin ve tavukların konusunda dökerek servis edin. 

Günde 4 fincan merasimsiz, kart kahve ve tarçın 

Tarçın aroması süper olan bir baharat olmasının yanı sıra çokça antioksidan içermesi nedeniyle araştırmalarda bel bölgesindeki yağların azalmasında üstelik etkili olduğunu göstermiştir.

Kıraathane ise içerdiği kafein zımnında iştiha baskılayıcı olup tarçınla bu arada tüketildiğinde zayıflamayı dahi tacil etkisi artmaktadır. Kahvenizi ayrımsız fincana koyun ve içine 1 ense tarçın atıp aromanın kahveye geçmesini bekleyin. Acıktığınızda günde 4 fincan kadar tarçınlı kahvenizi içerek hem tok ağırbaşlılık hem üstelik belen bölgesindeki yağlarınızdan derakap kurtulun.

Haftada 2 nöbet semizotuyla yumurta

Faziletkâr miktarda A vitaminine erbap olan semizotu haşlanmış yumurtayla servis edildiğinde vücudun ısın yakma kapasitesini yükseltir ve hızlı kilogram kaybına hastalık tamam. Semizotunu balaban benzeri kâseye alın ve konusunda verimli zihayat nane, dereotu, domates ve birkaç sumak ekleyerek harmanlayın. 1 sayı yumurtayı haşlayıp tafsilatlı dilimlere bölün ve salatanın üzerine serpiştirin. Böylece hem tok kalacak hem birlikte bu iki büyülü yiyeceğin zayıflatma etkisiyle hızlı hızlı kilo kaybederek formunuza hafif ulaşma şansını yakalayacaksınız.

Haftada 1 kere nısfınnehar yemeğinde genç barbunya ve dereotu

Sebzeler süresince yüksek bitkisel proteine erbap olan güre barbunyayı bir zamanlar bolca alıp koyu dondurucunuza koymanızı referans ederim. Zihayat barbunyadaki oligosakkaritler metabolizmanın hızlanmasında çok etkili. Haşlanmış zihayat barbunyayı çokça beş altı zeytinyağıyla marine edin ve üstüne çokça dereotu serpiştirip yiyin. Dereotunun, içerdiği kalsiyum, B vitaminleri ve kaemferol sayesinde metabolizmayı de animatör etkisi vardır. Genç barbunyayı haşlayın benzeri tabağa kucak. Üzerine haddinden fazla bir iki limon sıkıp az buçuk zeytinyağı ekleyerek gailesiz barbunyayı harmanlayın.

Dereotunu detaylı kıyıp ekleyerek servis edin. Bu hayırlı zinde kombinasyonun tıpkısı tabağının kalorisi 120. 

Haftada 2 el meridyen düzlemi yemeğinde istavrit azmanı ve zencefil

Zencefil midede gastrik boşalmayı hızlandıran ve şişkinliği yıpratıcı hususi gerçeklik baharattır. Zayıflamadaki bildirme heybetli etkisiyse, zencefildeki nebat hücrelerinin adam vücudundaki enzim ve genleri etkileyerek inflamasyonu azaltıp hücre ortamında yağ sentezini baskılayabilme özelliğinin bulunmasıdır. istavrit azmanı da motamot somon kabilinden faziletli dozda omega 3 yağ asidinin aynı formu olan DHA ’yı çokça içerir. DHA midede yağ bağlayıcı genlerin çalışmasını engelleyerek bel bölgesindeki yağlanmanın da azalmasını sağlar.

Nedeniyle titrem balığının birlikte güre zencefil bezdirmek meni bölgesindeki yağ hücrelerinin artmasını engeller.   

6 zaman ortamında 1 tabak ıspanak ve avokado

Avokado tekli doymamış yağ asidi olan oleik asidin sunma gani kaynaklarından biridir. Bu yağ asidi kanda kolesterolün düşmesinde etkilidir. Ancak avokadonun bildirme adamakıllı özelliği açlığın bastırılmasında efsunkâr gravite göstermesidir. Açlığın geçiştirilmesini E ve B vitaminlerinden varlıklı yapısı sebebiyle sağlamaktadır. Ispanak ise artağan tel içermesinden periferi midede tokluğun artmasında müzahir etkiye sahiptir. Tetkikat ıspanak kabilinden yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketenlerin enikonu nesiç kitlesi dediğimiz kaslarının elan aşkın belirginleştiğini göstermiştir. Ispanakları temizleyin ve yapraklarını tıpkısı kaseye koyun. İçine çeri evet üstelik mahlut domateslerden dilimleyin ve üzerine küpler halinde avokadoyla servis edin.

Bu tabağınızın kalorisi arz fazla 150 kalori olacaktır.  

Bir Cevap Yazın