Sigara dumanı, çocukları şişmanlatıyor!

Yıpranmamış Asır’ın haberine bakarak Kanada’daki Montreal Üniversitesi ve Saint-Justine Araştırı Merkezi’nden vukuf adamlarının araştırması, sigara dumanına maruz artan çocukların bel çevresinin yağlandığı ve beden kütle indeksinin arttığını gösterdi.

Haber adamları, 2 bin 55 yetişkinin sigara içme alışkanlıklarını ve çocuklarının kilosunu inceledi. arada bir evet birlikte daima sigara dumanına maruz küsurat çocukların 10 yaşından itibaren işaret çevresinin ortalamadan 1,5 santim daha degaje olduğu saptandı. Antrparantez bu çocukların üst kütle indeksinin 0,48-0,81 faziletkâr olduğu belirleme edildi.

Araştırmaya imza atanlardan Prof. Linda Pagani, çocuklukta sıngın içiciliğin hormon salgılayan endokrin bezlerinin dengesini bozabildiğini ve civar beynin gelişimini hırçın yönde etkileyebildiğini vurguladı.

Pagani, bu durumun gelişim için kritik bölüm olan 10 yaşına kadar dirimsel sistemlere engel verebileceğine dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları “Nicotine and Tobacco Research” dergisinde yayımlandı. Dünya Sağlık Örgütü’ne bakarak, dünyada pasif içicilik rastgele sene 600 binden aşkın kişinin ölümüne illet oluyor.

Bir Cevap Yazın