Sigara şizoreniyi tetikliyor!…

Sözcü’de kayran düz habere göre yapılan araştırmalar sigara içenlerin şizofreniye elan erken benzeri yaşta yakalanmalarının elan mümkün olduğunu gösteriyor. Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırı bir zamanlar yapılan 61 farklı araştırmanın bilcümle gelişigüzel analize bağımlı tutulmasıyla ortaya derkenar. Bu durumda nikotinin beyni değiştiriyor olabileceği öne sürülüyor.

Sigara içmek mufassal benzeri süredir psikozla ilişkilendiriliyordu ancak çok inanışa bakarak şizofreni hastaları sigara içmeye henüz yatkındı çünkü sigarayı sesler duymanın ve halüsinasyonlar görmenin yarattığı stresle esas etmenin bir yolu namına kullanıyorlardı. King ’s College ’daki ekip 14.555 sigara kullanıcısı ile 273.162 sigara içmeyen insana ilgili verileri incelemiş. Buna göre psikoz nâkil kişilerin yüzde 57′si, önce psikozlarını geçirdiklerinde vahi el altında sigara tiryakisi imiş.

Sigara içenlerde risk 2 katına çıkıyor

Hergün sigara içenler içmeyenlere bakarak şizofreni gelişmesi üzerine iki mezuniyet daha fazla risk altında. Sigara tüketenlerde şizofreni ortalamaya göre tıpkı yıl daha erken görülmeye başlıyor. Sigara içen dizge bittabi şizofreni geliştirmiyor ancak araştırmacılar sigara içmenin riski artırdığını düşünüyor. Şizofreni normal koşullarda gelişigüzel 100 kişiden birinde görülebilirken, sigara ile bu şevket yüzdelik 2′ye çıkıyor.

Bir Cevap Yazın