Sigara yüzünden kamu parmakları çürüdü!..

Yıpranmamış Asır’dan Ihsan Karataş’ın haberine bakarak Ziyalı’da detaylı yıllar içtiği sigara yüzünden damarları tıkanan ve umum beyninde ‘budama’ diyerek bildik Buerger hastalığına yakalanan Tuncay Yalçındağ’ın (53) el ve bukanak parmakları çürüdü.

Sigara yüzünden ahali ve kıç parmaklarını kaybettiğini tamlayan talihsiz Yalçındağ, “Sigara benim hayatımı mahvetti. İçenler, benim durumuma düşmeden sigarayı bıraksın” diye tiryakilere çağrıda bulundu.

Işıklı’ın Koçarlı ilçesine merbut Çakırbeyli mahallesinde dinamik 53 yaşındaki Tuncay Yalçındağ’ın dramı, iyi umum parmağının ucunda çıban çıkmasıyla esas gösterdi. Tedavi amacıyla gittiği Işıklı Şevket Hastanesi’ndeki doktorlar, evli ve iki yavru babası Tuncay Yalçındağ’a sigara içmesinden kaynaklanan damar tıkanıklığına sınırlı ‘Buerger’ hastalığı teşhisi koydu. Ahali parmaklarındaki çıbanlar, bire bir süre sonradan Yalçındağ’ın kadem parmaklarına sıçradı. Bacak parmaklarının kesilmesini akseptans etmeyen Yalçındağ’ın ahali ve göl ayağı parmakları 15 sene içre çürüdü. Ahali ve kıç parmaklarını kullanamadığı için çalışamayan Yalçındağ, yardıma muhtaç ayla geldi.

Vali’nin yardımıyla

Uzun yıllar içtiği sigara yüzünden el ve kadem parmaklarını kaybettiğini belirten Yalçındağ, çalışamadığı üzere ailesinin geçimini sağlayamaz duruma düştüğünü söyledi. Geç olsa da sigarayı ağız ağıza bıraktığını anlatan Tuncay Yalçındağ, “Entelektüel Valisi Erol Ayyıldız’ın iri desteğiyle hastanelere gidiyorum. Sağlık sigortam olmadığı üzere operasyon olamıyorum. Çektiğim acının sona ermesi amacıyla tedavimi bağlamak istiyorum. Hayırseverlerden maddi manevi bindi bekliyorum. Sağlığıma kavuşarak baştan ailemin geçimini seçmek istiyorum” diye konuştu.

“Çalışır” raporu verildi

Hastalığı dolayısıyla birçok ihtiyacını tek başına göremediğini amma hastaneden ‘çalışabilir’ raporu verildiğini kaydeden Tuncay Yalçındağ, şunları söyledi: “Sağlık müesses, yüzdelik 60 çalışabilir raporu verdi. İzmir Ege Üniversitesi’nden iş göremez raporu almak amacıyla kısaca birbuçuk yıldır uğraşıyorum. Akıbet gittiğimde ise film sonuçlarına göre yeniden karar verileceği belirtildi. El ve ayaklarımı kullanabilsem çalışır ve ailemin ihtiyaçlarını karşılarım. Evimin ihtiyaçlarını karşılayamadığım için kahroluyorum.” 

Bir Cevap Yazın