Siirt’te abla skandalı!..

Albeni ambulansıyla Konya’ya atıf edilen minik bebeğin parmağı, 4 saat süren ameliyatın arkası sıra hesabına dikildi..

Siirt’te zihayat Esra (19) ve Sezgin Dogma (22) çifti, 14 Temmuz’dahi 8,5 aylık olarak dünyaya gelen bebekleri Cemre’nin, kontrol için götürüldüğü hususi benzeri hastanede sarılık olduğunu öğrendi. Hastaneye yatırılan bebeklerinin durumunda iyilik görmeyen koşa, bebeklerini hastaneden tart kararı aldı. Taburcu işlemlerinin ardından tıpkı koca afiyet görevlisi yoluyla bebeğin elindeki serum bandı makasla çıkarılmak istendi. Makasla bebeğin parmağına yapışmış olan bandı çıkarmaya müteharrik esenlik görevlisi, gaflet sonucu bebeğin sol temel parmağını keserek kopardı. Siirt Celal Hastanesi’ne oradan üstelik çekicilik ambulansıyla Hususi Medicana Konya Hastanesi’hangi gönderme edilen minik bebek, Ortopedi Sarsıntı Bilimi ve Ahali Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tunç Cevat Misil eliyle çabucak ameliyata makbuz. Minik Cemre’nin kopan parmağı yaklaşık 4 saat süren dayanıklı operasyonun arkası sıra yerine dikildi.

BANT NAMINA BEBEĞİN PARMAĞINI KESTİĞİ İDDİASI

Doğumdan bilahare bebeğini özel tıpkısı hastaneye kontrole götürdüğünü anlatım fail ana Esra Dogma, “Bebeğimin hepatit olduğunu öğrenince yenmek zorunda kaldık. Ertesi dönme bebeğe çözümleme yapıldı, düzelmediğini gördüm. Ben de evde bakarım diye niteleyerek taburcu kalkışmak istedim. Bebeğin serumunu anlamak amacıyla görevliyi çağırdım. O üstelik bebeği yanına getirmemi söyledi. Ben de bebeği kucağıma alıp serumu sezmek için yanına götürdüm. Parmağındaki izole bant hoşur sarılmıştı ve kurumuştu. Daha sonraları bacı bandı makasla keseyim derken bebeğin parmağını kesti. Ego o tam bakamadım, içki gelince dışarıya kaçtım. Apansız ağlamaya başladım ve orada dona kaldım. Bebeği sonra doğrudan şevket hastanesine getirdiler. Bana de nereye gideceğini söylemediler. Aşağıya inip güvenliğe bebeğimi nereye götürdünüz diye niteleyerek sordum. Onlar de ihtişam hastanesine götürdüklerini söyledi. Elan sonra kerem hastanesinden beni arayıp buraya gelebilir misin dediler. Eşimle beraber hastaneye gittiğimde bebeğin parmağının kesildiğini söylediler” dedi.

SAĞLIK GÖREVLİSİNDEN ŞİKAYETÇİ OLUNDU

Bebeğinin parmağının koptuğunu öğrendiğinde fenalaştığını tamlayan Esra Dogma, “Bana hangi kadar kesildiği üzerine bilgi vermediler. Sonra hastane araştırmaya başladık amma bulamadık. Akşam Ezanı dahi eşim bebeğimi hususi hastaneye getirdi. Özel hastaneye gittiklerinde de hiçbir araştırı yapmadılar. Celal hastanesinde parmağına pansuman yaptılar. Ameliyat olması gerekiyordu, hekim araştırdılar, her tarafı aradılar ama bulamadılar. Eşim daha sonraları tekrardan esbak yatırdığımız hastaneye gitti. Orada bile tıpkısı özdek yapamadılar, doğrudan uzman doktoru çağırdılar. Elan sonraları Diyarbakır’a gitmemiz gerektiği söylendi. Siirt Şevket Hastanesi’nden birlikte Hususi Medicana Konya Hastanesi önerildi. Cankurtaran helikopter hazırlandı ve buraya geldik” diyerek konuştu.

Bebeğinin cerrahi müdahale olduğunu ve 5 çevrim içerisinde iyileşmesini beklediklerini da dile getiren Esra Dogma, bebeğinin parmağını kesen afiyet görevlisinden de şikayetçi olduğunu sözlerine ekledi.

“IŞLER DÜNYADA ILK VAKA MÜMKÜN”

Kavi aynı ameliyatın arkası sıra kopan parmağı yerine diktiklerini kaydeden Prof. Dr. Tunç Cevat Misil, 6 günlük prematüre zade ayrımsız bebeğin başparmağı kopuk bir şekilde kendilerine getirildiğini belirterek, “Çabucak ameliyata aldık ve kopan parmağı adına diktik. Tığ bu müdahaleleri çok kesif yapıyoruz. Serencam 10 devir içerisinde 7-8 kopmuş organ diktik. Bu kadar kıtipiyoz yaşta kopan uzvun namına dikilmesi, çokça nadir olan tıpkı format. Dünyada evvel fenomen üstelik tür. Araştırma yaptım benzerini bulamadım ancak bu ilk vaka dememe ehliyetli olmadı. Henüz serbest tıpkı araştırma düzenlemek lazım. Önceki değilse dahi kesinlikle ilklerden biridir. Bebeğin haddinden fazla âdeta olması zımnında nitelik küçüldüğünde parmağın, uzvun zımnında da bundan sonra damarların boyutu küçülüyor. Milim değil üstelik, mikrometre boyutundaki damarlara, içinden nefes geçecek şekilde tevhit, anastamoz ameliyatı yapıyoruz. Sahiden elimizdeki mikroskobun, son paye mütekâmil bir mikroskop olmasına rağmen sunma şişman büyütmesinde üstelik ehliyetli gelmedi. Elimizdeki sınırlı cerrahi aletleri sürekli adına bu işi yapmaya uygun olan cihazlar olmasına karşın, onlarda haddinden fazla şişman kaldılar. Elimizde bu amaçla kullandığımız terzilik, az daha gözle görülmeyecek kadar çokça uzun ayrımsız terzilik olmasına rağmen bebeğin damarlarına büyük geldi” dedi.

IŞLER 4 SAAT SÜRDÜ

Bulgu itibariyle normalde iki saatte bitmesi müstelzim benzeri ameliyatın zorlukları nedeniyle 4 saat civarında sürdüğüne ilgi çekici Prof. Dr. Öğün, “Akıbet olarak çağa ve parmağı ongun durumdadır. Tabi 10 günlük riskli ayrımsız aktarılma var. Bu bebek ve parmağın dikilen kısmı üzere birlikte geçerlidir. O dönemi atlatırsak, elan bilahare parmak kullanır arkaç sağlık. İkinci haftadan sonradan parmağı azade bırakacağız. Pus doğrudan kendisine oynar ayla dirimsel. Yaşadığı takdirde sıklet imkânsız” şeklinde konuştu.

SİİRT’TEKİ HASTANEDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, bebeğin parmağının kesildiği Siirt Özel Yaşam Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ekrem Bilek, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, parmağın birlik olarak kopmadığını ancak çok zedelendiğini gelecek sürerek, “Altı günlük çocuğa serum takılmış, çıkarılması sırasında olay yaşanmış. Parmağı kopmadı, ancak çok zedelendi. Vazifeli koca hemşire ile ilişkin soruşturma açtık. Adli vaka olduğu üzere bile soruşturma başlatıldı. Biz çocuğun sağlık durumu ile ait hergün bilgelik alıyoruz. Bize sakıt tıpkı şey varsa yapmaya hazırız” dedi.

Habere ait görüntüleri haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın