Sıkılganlıkla bittabi ser edebiliriz?..

İHA’nın haberine göre PDRM’de seminer veren Bilirkişi Psikolojik Danışman Şarkı Firez Şahin, tanımını yaptığı ezile büzüle başa çıkmanın yollarını katılımcılarla paylaştı. Utangaçlık belirtilerinin fizyolojik, fert, kognitif ve davranışsal olabileceğini aktaran Delice, çabuk his atışı, kavşak kuruluğu, antipatik terleme kabilinden belirtilerin fizyolojik; hicap, düşük değer, vahşet, sorun, dokunaklı ve ümitsiz olma belirtilerinin duygusal; huysuz akıl ve değerlendirmeler, aptal tecelli korkusu, kişinin kendiyle ilgili kontra civar yargıları, sosyal etkileşimlerde kendini itham belirtilerinin kognitif; geri çekilme ve pasiflik, göz temasından kaçınma, ciddi sesle danışma, saça evet da yüze tuşe kabil gerginliklerin ise davranışsal olduğunu söyledi.

“Toplumsal kor ve bozum, değme bireyin arada bir yaşayabileceği bire bir durumdur. Bunun herkesin başına gelebileceğini unutmamak gerekir” diyen Şahin, utangaçlıkla başlangıç ika yöntemlerini anlattı.

“BAŞLANGIÇ IKA LİSTESİ HAZIRLAYIN”

Ehlihibre Delice, kullanılmamış insanlarla tanışmak, yükselmek, diğerlerinin uğrunda bahsetmek, yemek yemek, lokma tatlısı düzenlemek kabilinden maddeleri havi bire bir mir ika listesi hazırlayarak işe başlamanın yararlı olacağını vurgularken, öğrencilere özlük hayatlarından örneklerle listeyi çoğaltmaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Atmaca, “Listeyi hazırladıktan sonraları hangi durumların, hayatınızı istek ettiğiniz şekilde yaşamanıza engel olduğunu belirleyin. Maddelerin değme birine sizin üzere meşakkat derecesine bakarak yüzde verin ve sizin amacıyla üstesinden gelmesi genişlik kıytırık olandan başlayın. Bu sizi motive valör” dedi.

“LİSTENİZDEKİ ILK MADDE AMACIYLA GENEL VE HUSUSI HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN”

Hususi ve umumi atılmak üzere hedeflerin detaylandırılmasının birlikte yanık olacağını tabir fail Şahin, “Canlı yerlerde bayındır hissedebilme” umumi misyon namına belirlendiğinde, bunu gerçekleştirmek için ayn kontağı kurma, diğerlerinin kıytırık duyulabileceği benzeri patırtılı tonuyla danışma kabil hususi hedeflerin kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Delicesine, “Özel hedefler, bizi umumi hedeflere götürecek şeyler olmalı. Hedeflerimizi belirlerken zatî özelliklerimizi dikkate almalı ve realist olmalıyız” diye konuştu.

Delicesine, düşünceleri ortaya tart aşamasının kişinin o zaman aklından hangi geçtiğini fark etmesine ve hal üretmesine koruyucu olacağını dile getirip sonraki adımları ise şöyle sıraladı:
“Bu düşüncelerin gerçekliğini sorgulayın ve almaşık açıklamalar üretin. Kendinizi tanıyın ve ateş parçası yönlerinize odaklanın. Kendilik saygınızı tezyit etmek için müspet ve karşıt özelliklerinizin tıpkı listesini yapın. Korkularınızla yüzleşmeyi ertelemeyin. İletişiminizi ve ilişkilerinizi güçlendirin, yıpranmamış insanlarla tanışın, başkalarına kendinizi açın, reddedilmekle yüzleşin.”

Seminer, Ehlihibre Haz Hars Delicesine’in Linda Taylor ve Lynne Crawford’ın “Çekingenlik” ve Ahmet Koyuncu’nun “Içtimai Fobi” kitaplarından verdiği örneklerle ve tavsiyelerle sona erdi.

Bir Cevap Yazın