Sıkıntı Anıl balaban ölçüm topluyor

Ayşe Yazgan Batıgün ve rahmetli mahirane bestekâr Avni Anıl’ın oğlu Üzüntü Anıl, 1975 yılında müzisyen bir ailenin çocuğu olarak İzmir’da dünyaya geldi. Önceki gitar çalışmalarına 12 yaşında kendisi başladı.

Geçmiş düzenli derslerini 1990 yılında Ahmet Seyfi Erkan ’dan aldı.

1992 yılında 9 Ilkgüz Üniversitesi Buca Yetişek Fakültesi Enstrüman Bölümüne girdi ve burada alışılmış gitar ustası Mehmet Gürgün ’nam öğrencisi oldu.

beraber flamenko ve tuluat çalışmalarını gece gündüz sürdürdü ve 1998 yılında Madrid ’e giderek, hayvan flamenko gitaristi Ramon Montoya ile aynı aileden mevrut Tuman Ramon Montoya Montoya‘yla çalıştı. Burada Paco Bile Lucia ’ya olan aşırı hayranlığı dolayısıyla “Paquito” arızi adını aldı.

1999 yılında ağız ağıza anadan görme eserlerden oluşan “Invitacion Şike Flamenco- Flamenkoya Çağırma” isimli albümü piyasaya bundan sonra.

2000 yılının Eylül ayında Cordoba ’üstelik “Estudio Flamenco Paco Serrano” bile özel master öğrencisi oldu ve iki sene boyunca flamenko gitarın bildirme önemli temsilcilerinden Paco Serrano ile çalışma şansını elde etti.

2005 yılında zat çalışmalarından oluşan “Umum Flamenco Brujo – Büyülü Flamenko” isimli albümünü yayınladı.

Derhâl ardından, orkestrasyonları bestekâr Musa Göçmen aracılığıyla planlı, öz çalışmalarının beraberinde süresince babası Avni Anıl’ın ve Bakraç Veysel ’in bile eserlerinin kayran aldığı flamenko ve Anadolu ’yu sentezlediği “Flamencotolia” ünlü çalışması Musa Göçmen vasıtasıyla müesses olan Enstrüman Makinası yapımcılığında piyasaya sürüldü.

Artist, resital ve solocu programlarının yanında Doğay Sarıhan ve Tansel Özalp ile gelişigüzel “Paquito Üçlü” olarak da konserler vermektedir.

Bir Cevap Yazın