Silvan’da ‘özyönetim’ ilanına ilgilendiren sormaca tamamlandı

Habertürk’te yer düzlük habere bakarak Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde özyönetim car edilmesine ilgili anket tamamlandı ve hazırlanan iddianamede, güya özyönetim ilanlarının nihai hedefinin istiklal olduğunu vurguladı.

İddianamede vakfedilmiş sanıklar Silvan Belediyesi Herif Başkanı Yüksel Bodakçı, İsa Kederli, Dirimsel Külhanbeyi, firari sanıklar DBP Kaymakamlık Insan Başkanları Hazar Gülenyüzlü ve Aynur Sümer, Silvan Belediye Herif Başkanı Melikşah Teke ile Ayser Pozitif hakkında ‘Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış para boyu mahpushane cezası istendi. Şehremini Bodakçı hakkında ayrıca ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 5 yıla kadar kodes cezası temenni edildi.

SAVCI: ‘NİHAİ AMAÇ BAĞIMSIZLIK’

İddianamede terör örgütünün ant ve konjönktüre paralel namına ideolojisinde, stratejisinde, eylem metotlarında ve tertip biçiminde bazen değişikliklere gittiğini tamlayan müddeiumumi, örgütün neymiş ‘Özgür Mürekkep Demokratik Kürdistan’ hedefini her dolaşma çeşitli stratejiler altında sürdürmeye bitmeme ettiğini vurguladı.

Örgütün 2007 yılında KCK yapılanmasına intikal sonrası bu amacını ‘Demokratik Muhtariyet ve Demokratik Konfederalizm’ stratejileri kapsamında hayata geçirmeye çalıştığını vurgulayan savcı, “PKK/KCK yıldırı örgütü, KCK sözleşmesinde belirtilen parça örgütlenmelerinin bulunduğu ülkelerde demokratik özerkliği, parçaların birleşmesi ile Demokratik Konfederalizmi ve sonuncu murat namına Mutlak Mürekkep Demokratik Kürdistanın kurulmasını amaçlamıştır. Bu tasavvur doğrultusunda Türkiye’de KCK Türkiye Meclisi, Suriye’de KCK- Rojava, İran’da KCK-Rojhilat, Irak’ta ise KCK Başur isimleri altında örgütlenmiştir” dedi.

“PKK ŞEHIR MERKEZLERİNDE KANTON BÖLGE ARAYIŞINA GİRDİ”

İddianamede, 15 Ağustos haset yapılan özyönetim ilanından bilahare Silvan İlçesi’nde meydana gelen terör olaylarını ayrıntıları ile açıklanan savcı, PKK/KCK yıldırı örgütünün son zamanlarda alelhusus kent merkezlerinde sanki kanton havza oluşturarak otojestiyon car ika arayışları içerisine girdiğini rapor etti.

YARALANDI, GÖREV YERİNDEN AYRILMADI, MARTIR DÜŞTÜ

İddianamede Silvan’da çıkan olayları anlatan müddeiumumi çarpıcı tıpkı bilgiye yer verdi. İddianamede, 5 Son Teşrin haset saat 09.50 sıralarında Azizoğlu Konağı’nın en son katında yara pakt namına görev fail özel harekat polisi Necmi Çakır’ın açılan alçak üzücü altında siper aldığı balistik kalkanın bakma penceresine mevrut merminin camı parçalaması sonucu yaralandığı belirtildi.

Necmi Çakır’ın sırça parçalanması sonucu kesilen çenesinin ambulansta tedavi edildiğini vurgulayan savcı, özel harekat polisinin gene fariza adına döndüğünü, saat 11.30 sıralarında incitici ahit silahı ile yapılan atış sonucu başından yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede martir düştüğünü belirtti.

DEVLETİN BAĞIMSIZLIĞINI ZAYIFLATMAK AMAÇLI EYLEMLER

İddianamede, muhtariyet ilanından sonra, Silvan’da devletin bağımsızlığını zayıflatmak, birliğini kirletmek, bu yeri mehabet idaresinden fethetmek üzere güvenlik kuvvetlerine müteveccih eylemlerin arttığı kaydedildi.

öz yönetim ilanının sonuncu gaye yerine Mutlak Bir Demokratik Kürdistan’ın kurulması amacı doğrultusunda yapılan özge eylemlerin parçası olduğunu tabir eden müddeiumumi, tam şüphelilerin birlikte cereyan ederek ‘Devletin birliğini ve büyüklük bütünlüğü bozma’ suçunu işlediğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın