Sina Koloğlu: ‘Haber gizlenir mi?’

360 kanalından, “İzleyenler arasında yakını olanlar vardır rakam çevirmek istemiyoruz” diye tıpkısı anons kulağıma geldi. Kâh rakamlar genel ağ zarfında dolaşıyordu, boğumlanma ediliyordu. Ama doğrulanmadıkça bunlar söylenmemeliydi. Enerji Bakanı Taner Baht açıklayacaktı.

KIRILMA CNN TÜRK ’TE OLDU
Ama benzeri yaşama genel gidişatı değiştirdi! Kıran ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı AFAD ’ın standart ‘17 geberik, 11 yaralı 200 ’ün üstünde mahsur artan var ’ sloganı çabucak aceleten parçalanmamış kanallarda yerini korurken; saat 24.00 ’e gelirken CNN Türk ’e Manisa Şehremini Cengiz Ergün bağlandı.
Ocağın başında olduğunu ve burada yetkililerin verdiği sayının 157 ölmüş olduğunu söyledi. 580 işçi içerde muhat kalmıştı. Spiker “Sayın komutan hatalı duymadım değil mi” diye teyid istedi ve yineledi: “Resmi nicelik mı?” Başkan Ergün, bu bilginin bizzat AFAD yetkilisinden alındığını söyledi. Yani yukarıdaki rakamı açıkladığı söylenen bünye! Ondan sonra Halk TV ve Gökyolu Marifet ’birlikte bu sayının altyazı yerine verildiğini gördüm. Halk TV dahi Başbuğ Ergün ’e bağlandı. Ergün henüz sonradan Habertürk ’e birlikte konuştu. ‘İktidara andıran ’ kanallarda bu suret vadi almadı. Erke Bakanı ’nın sözleri öne çıkarılıyordu.

BÖLGEDEN İKİ TV KANALI
Veli Bölgesi ’nin sunma etkili iki kanalına, Veli TV ve Çizgi 35 ’e baktım. Geçersizlik olmasın diye olayın meydana geldiği saat diliminden itibaren yayınlarına baktım. Hat 35 veri bültenlerinde vermiş, sonradan normal yayınına esbak. Veli TV ise çalışkan ve tekrarlarıyla baştan sona bölgesinin kanalı olduğunu göstermiş.

BİLGİ YANLIŞLIKLARI
beraber madenle ilgilendiren ‘bilgelik eksiklikleri ’ birlikte ekranda kendini gösterdi. Madenciler Derneği Başkanı Mustafa Sönmez; “2 bin metre derinliğinde kömür madeni yoktur. 200 metreden çok değildir derinlik“ uyarısını yaptı. Derhâl dakikasında bütün göstergeç vukuf kanallarında “Kilometrelerce aşağıda işçiler çevrili kaldı” diyerek bilgiler veriliyordu.

PATLAMA MI GRİZU MU?
Ilerleyen saatlerde ‘Patlama mı, grizu mu? ’ bunlar konuşulmaya başlandı. Manisa Şehremini ‘grizu ’ demiş. Istirdat ekibinin amiri Rapi Karvan ’ı izledim “Kazanın trafodan olduğu kesme denilemez” diyordu. İzmir Maden Mühendisleri Odası Başkanı Muhammed Nasip, “Grizu değil” diyordu.
‘Transformatör patladı ’ değişmez bilgisinden, gecenin ilerleyen saatlerinde grizuya akıllıcasına aynı eda olmuştu…

ÖZGÜR HUSUSI GÜNDEMDE

CHP Manisa Mebus Müstakil Özel, mazi gecenin arz çok konuşulan kişilerinden biriydi. MHP ve BDP ’nin desteğiyle Soma ’daki madenlerin incelenmesi amacıyla TBMM ’da komisyonu kurulmasını önerdiklerini belirten Özel, bu önergenin  20 çevrim geçmiş kuvvet partisi oylarıyla reddedildiğini açıkladı.

‘Ara Sıra kanallar ’ dışında (paket yerine diyebiliriz) bu fenomen gecenin temel temalarından biri oldu.

GÜN AĞARDIĞINDA ORTAYA ÇIKAR

Ekran başında olsun Soma ’birlikte berrak, mahallede, ocağın başında; nerede olursa olsun insanların iptila ettiği bir tane husus vardı: “Kaç sevimli sağ kurtuldu? Birçok kişiyi kaybettik?”
‘Rakamlar ayrımlı, icra vekili beklensin ’
gerekçesiyle ‘gerçekleri öğrenmek ’ arasındaki detaylı çizgide pekâlâ durulması gerektiği bilinemedi.
Peki, çağ ağardığında nesep ortaya çıkmayacak mıydı?

Bir Cevap Yazın