Sinan Akyüz’ün beklenen romanı Piruze ve Oğulları

Sevgililer Günü ’hangi romanı yetişen yazarlardan biri bile Sinan Akyüz. Incir Kuşları, Piruze/Şam’üstelik Aynı Türk Gelin, Şahika&Feraye kadar çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün bu yol ayrımsız ‘bitmeme ’ romanıyla karşımızda.

Piruze / Şam ’da Tıpkı Türk Gelin adlı romanının devamı yerine yazdığı Piruze ve Oğulları ’nda yazar okuru yine coşku komple birey aynı maceranın ortamında yüzdürüyor.

Şam ’daki şiddetli meşgul evlilikten ve öldürülmekten Türkiye ’ye düzme pasaportla kaçarak kurtulan Piruze ’nin henüz sonradan yaşadığıkları işte bu romanda yer alıyor. Türk kızı Piruze ’nin, Suriye Dışişleri Bakanı ’nın oğlu ile evliliğinden 3 oğlu dünyaya gelmiştir. Ancak çocuklarını Türkiye ’ye kaçarken yanı sıra getiremeyen ve ardında bırakan Piruze ’nin özlem meşbu hayatı ve mülakat hatırat romanın sayfalarında akıcı aynı dille aktarılıyor.

“Babaların günahlarını evlatları çeker” urganının etrafına örülmüş tıpkısı olaylar zinciri Sinan Akyüz okurlarının müptelası oldukları aşk, tiksinti, tokuşma ve macera kırcı bire bir akışla göz önüne geliyor.  Asıl tıpkısı avlu hikayesinden yola çıkılarak yazılan romanın ilkini okumayanlar için ise girişinde özet bire bir bölüm kayran alıyor.

Birinci baskısı 20 bin sayı kendisine raflarda yerini kayran romanın lansman bülteninde şöyle deniliyor: “Bu hayatta herhangi bir şeyin bir bedeli vardı. Şişman sevdaların bedeli nazik acılardı, büyük hırsların bedeli iri kayıplardı, şişman umutların bedeli ıssızlık mahmul detaylı yıllardı. Amma temas şeyden önemlisi masumiyetin bile bedeli ağırdı, zalimliğin de…

Derlermiş kim, gâh hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlayan içinde yankı bulan, eski bire bir çareyle zincirlidir ötekine. Kâh öyküler yalnız onu anlatabilecek olanların esasen mergup. Fakat sağlam azımız bunu yaşarken bilebilir. Yaşadığı kötü gerçeklerden ayrılmak üzere Şamlı ayrımsız kocanın elinden Türkiye’ye kaçan Piruze için çabucak karanlığın yeryüzü dip noktasında tıpkısı çırağ yükselmeye başlar, Amer!.. Oğlu Amer’i başlamak, benimsemek, kokusunu içine yolmak… Bilahare İmad… Daha sonradan üstelik Rami… Onca hasretle güzeşte acıklı yılların peşi sıra Piruze amacıyla ihtimal de hiç uçmak istemeyeceği lezzetli tıpkısı umut başlıyordu…

Incir Kuşları, Piruze/Şam’bile Benzeri Türk Gelin, Şahika&Feraye kabilinden çokça okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden Piruze’nin, oğullarına telaki hikâyesini soluk soluğa okuyacaksınız…”

MEDYARADAR

Bir Cevap Yazın