Sinan Dikkat: ‘Siyah parafin filmlerdeki sahicilikteyim’

Sinan Özen’in Akşam’birlikte yayınlanan röportajı…

‘Sevişmeliyiz ’ isimli single ’ınız dijital ortamda piyasaya daha çok. Bize az buçuk bakir projenizin dokuma aşamasından bahseder misiniz?
6- 7 ay üzere beş on aldı. Bu zaman zarfı ortamında beste aşaması, sözleri ve stüdyo dönemi var. Aranjesini Tamer Özkan üstlendi. Sözleri Hakkı Yalçın ’a müziği ise bana ilişkin. Bunu yaparken Serbest Koray ’ın o yıllardaki sound ’unu günümüze taşıyıp o göz açısıyla ayrımlı benzeri ruh hissettik. Lüzum müzikal, gerek saraka anlamında alışılmışın dışına çıkalım istedik.

Nasıl tıpkı haz oldu ve insanları ne yönden cezbedecek?
Tıpkısı kere şarkının içerisinde amor var, aşkı anlatan aynı kişi var. Bu büyüklüğünde savaşların olduğu aynı dünyada sevginin, çok, birbirimize dokunmanın ne kadar mehabetli olduğunu anlatan ayrımsız tarafı da var. İmkansız tıpkı amor ve boşvermişlik hikayesi birlikte aynı zamanda. Aşkta eğer Ruh yoksa tenin ne anlamı vardır ki?

İMKANSIZ AŞKLAR YAŞADIM

Sizin şu temel kadar on paralık olanaksız tıpkı aşkınız reşit muydu?
Seçkin insanın hayatında olamaz aşk olmuştur, benim birlikte oldu. Haddinden Fazla uğraşıp çabalayıp birlikte olmadığı zamanlar yaşadım. Sen öz süresince bire bir aşka inanmışsan onun nöbetinde duruyorsun. Yıllardır söylediğim bire bir öz vardır. Şehirleri güzelce kılan sevdiklerimizdir. Duygunun olmadığı tek yerde bağıntı üstelik yeşermez.

Aşk acılarının sanatçıları beslediği söylenir, sizde üstelik hakeza ayrımsız format yaşandı mı on paralık?
Acıdan beslenir artist, ben acıdan beslendim. Kimse ben ızdırap çekeyim diyerek birlikte aşk yaşamaz. Sanatçı aşkını haddinden fazla diplerde yaşadığı üzere eksantrik ayrımsız boyuta geçiyor. Tıpkısı şarkıyı on paralık yoktan var ediyorsunuz. Bu Arada olduğunuz insanın birlikte bunu derinliğine anlaması az buçuk baskı kadar…

ŞARKILAR MATEMATIK ÜZERINE ÜRETİLİYOR

Kara Sevdalı bir insan mısınız?
Belli ego az buçuk daha Ediz Hun – Türkan Şoray ’dan çıkamadım. Yağız beyaz filmlerdeki sahicilikteyim henüz. Bugün bu filmler izleniyorsa, o gerçekçiliğin üstüne çıkılamadığı içindir. Bana onlar henüz uzvi geliyordu. Zaman ilişkiler yön üzerinde. Sevgi namevcut mu, tabiatıyla kim rastgele devir var olacaktır. Ama zaman yaşanılan ilişkilerde beklentiler var.   

Kendinizi müziğe geçmiş başladığınız zamanlarla karşılaştırdığınızda hangi kabilinden farklar görüyorsunuz?
26 sene oldu. 1970 ’ler müziğin arz iyice yılları. Ego o antlaşma çocuktum. 1980 ’ler o adamakıllı yılların devamı ve 1990 adım adım Eurovision ’un başladığı zamanlar. 90 ve 2000 ’ler artık müziğin isterseniz kalite, isterseniz yüzyıl diyebilirsiniz; müziğin ucuzladığı yıllar. Çünkü tez tüketilen, matematik üzerine üretilen şarkılar var. 

GÜNÜMÜZDE TANINMAK EL BIR GÖRÜNGÜ DEĞİL

90 ’larda sâdır ara sıra isimler kabilinden piyasada silinmeden durmayı şüphesiz başardınız?
Prensiple kaprisi karıştırdığımız bire bir dönem yaşıyoruz. Ben şarkılarımla ayakta kalmaya çalıştım. Sadelik yapmayacağım, zoru başardım. Sektörün dibe vurduğu zamanlarda bile seçme beyaz perde, kol evet dahi reklamla değil şarkılarımla ayakta kaldım. Toplumsal iletişim araçları çağında inhisar etmek print değil.

İlk çıktığınızda bu noktaya gelebileceğinizi on paralık hayal edebiliyor muydunuz?
16 yaşından beri beste fail bire bir adamım. Şarkılarıma insanlar önsezi ortağı olsun istedim, beni tanısınlar merakım olmadı. Yoksa bu işe ulama sağlayacak haddinden fazla zeminlerim oldu.  Olabildiğince dürüstlüğümden, kişiliğimden taviz vermedim. Arkadaşlarım ‘Sinan seni 89 ’de bittabi tanıdıysak aynısın ’ derler. İnsanlar birbirini taca atmaya çalışıyor, mal bürümek adına yapılıyor.

Müzakere dünyasında yaşanılan dostluklar cali mi?
Laf dünyası yerine algılamıyorum, dünyada hukuk kalmadı. Sizden istidlal varsa  sizinle bacanak oluyorum, Bu beni hayata küstürmedi. Hayata hoşnutsuz oluyor ve üzülüyorum. Savaşmayalım sevişelim dememdeki gaye bu. Ego egolarımdan kurtuldum. Maddesel idrak beni tek değiştirmedi. Avlu takkadak içki almaktan ibaret amma yaşamak birlikte bize bergüzar. 

Bir Cevap Yazın