Sınıra alarm sistemi!

Ulusallık’ten Tolga Şardan’ın haberine bakarak Suriye ’deki çatışmalar sırasında atılmış roketlerin Kilis ’e düşmesi üstüne cızık kentlerinde çekicilik alarm uyarma sistemi kurulması kararı verildi. Kilis Valiliği ’ni talebi doğrultusunda harekete sabık afad, Kilis ’mağara yanında Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin ’birlikte bu sistemin kurtulması üzere bütçeden 10 milyon lira özel karşılık çıkarttı. Kilis ’te, AFAD öncülüğünde, albeni saldırıları, KBRN (kimyasal, biyolojik, ışın etkin, nükller od) ve afetlerde alınacak önlemlerle ilişkin iki haftalık terbiye kursu verilmeye başlandı.

Milliyet ’mağara aldığı bilgiye göre, sonuç 6 ay zarfında Kilis ’e 8 roketin düşmesi üzerine harekete geçen Kilis Valiliği, kente çekicilik uyartı alarm sisteminin kurulması üzere Ankara ’dan talepte bulundu. Roketlerin şehir merkezine düşmesi dolayısıyla ikisi bala 4 kişinin yaşamını yitirmesi dolayısıyla belkili çekicilik saldırısı ve roket atışlarından halkın anaç edilmesi için AFAD tarafından özel alarm sistemi kurulması kararı makbuz. Önceki takkadak Kilis için melhuz sistemin, bölgedeki sair kentler için birlikte risk oluşması zımnında yaygınlaştırılması kararı makbuz.

AFAD ’ın öncülüğünde kurulacak gelgel ikaz alarm sistemi, Kilis ’le birlikte Suriye sınırındaki Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin ’e bile yerleştirilecek. AFAD ’ın, sivillerin radyolojik ve kimyevi saldırıların yanı sıra gelgel saldırısı ve meteorolojik kıran tehlikelerinden korunması için 5 kentte kuracağı “Bütünleşik Ihtar ve Alarm Sistemi (İKAS)” üzere bütçeden 10 milyon liralık hususi tahsisat ayrıldı. Ödeneğin, valiliklere ulaşmasının arkası sıra sistemin alımı için münakasa süreci başlatıldı.

Sivil savunma çalışmalarını eskimemiş aynı döneme sarmak için faaliyete geçirilmesi öngörülen İKAS, beklenir ayrımsız sivil defans tehlikesinde vatandaşları toplumsal medya, aptal telefonlar, SMS ve iletişim araçları üzerinden uyaracak.

Vatandaşlara eğitim bilimi

beraber, kente kurulması sağlanacak hava ihtar alarm sistemiyle alay malay Kilis Valiliği, vatandaşlara beklenen ayrımsız albeni saldırısı, KBRN saldırısı ve saf afetlerde yapmaları müstelzim amal ile alınması müstelzim önlemlerin öğretildiği özel kurs vermeye başladı.

Ulusallık ’e bilgi veren Kilis Valisi Süleyman Tapsız, son yaşanan gelişmelerden sonradan hem halkın hemde amme kurumlarında görev yapanların bilgilendirilmesi ihtiyacının doğduğunu söyledi. Tapsız, afetlerden korunmanın kıyamet bilincinin yerleştirilmesi ile mümkün olduğuna dikkat çekerken, afetlerin hangi zaman ve ne şekilde geleceğinin önceden tespit edilmesinin tür olmadığını ve bu yüzden duygusal ve dünyalık kaybının minimal seviyeye indirilebilmesi üzere afetlerden dehalet yollarının öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Vali Tapsız, kente gelen hususi ekibin, kentteki gurur yöneticilerinin birlikte, meslek yöneticileri ve öğretmenleri, çığır odaları ve sivil şişko kuruluşlarının sorumlularına eğitim verdiğini açıkladı. Tapsız, ayrımsız eğitim kapsamında, ilk yardım, şüpheli ve bombalı paketle karşılaşıldığında yapılması gerekenler, intihar saldırıları karşısında alınması gereken önlemler karşı da bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

Halk bilinçlendirilecek

İki haftalık eğitimler kapsamında, seçme kurumda belirlenen personele “eğiticilerin eğitimi” verilerek daha serbest gruplara eğitim verilmesini planlandığını belirten Tapsız, “Zerrin alarm nedir? Al alarm nedir? Ihtar alarm sistemi bittabi çalar? Ne zeki gelir? Roket düştüğünde hangi yapılacak? Panik yaşanmaması, vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanması ve halkın bilinçlendirilmesi için valiliğimizin talebi doğrultusunda AFAD yoluyla hususi yetişek veriliyor” diye konuştu.. 

Leave a reply