Sınırda askere ‘vur emri’ yetkisi!

Milliyet’te saha alan habere bakarak doğusunda YPG, batısında ise IŞİD kadar yıldırı örgütlerinin tehdidi altına bulunan Türkiye ’nin Karkamış, Elbeyli ve Kilis sınırında asayiş tedbirleri arttırıldı. Fırat Nehri ’nin çevresinde beton zar örülürken, sınırdaki ciddi bölgelerde ise kalekol yapımı hızlandırıldı. Aynı zamanda tıpkısı çok bekçi 24 saat termal kameralarla izleme edilirken, bölgedeki gözcü ve devriye gezen er sayıları dahi arttırıldı.

ASKERE ‘ VUR EMRİ’ YETKİSİ

Yaşanan Suruç ve Ankara olayları sonrası zırhlı araçların da sonsuz karakol gezdiği bölgede, İŞİD ve YPG militanları ilkin doğmak üzere sınırdan yapılan bilcümle Gizlice geçişlere alın askere vur emri yetkisi verildiği bildirildi.

FIRAT’IN BATISI KAPATILDI

Fırat Nehri’nin batısındaki Ada bölgesi 15 gün süreyle özel düzenlilik bölgesi car edildi. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Karkamış sınırındaki Köprübatı Hutut Karakolu’nun rehavet alanında kâin Ada bölgesi, 15 dönme süre ile hususi güvenlik bölgesi car edildi. Açıklamada, “2565 Mahdut Askeri Haram Bölgeler ve Düzenlilik Bölgeleri Kanunu ’nun 32/A Maddesi göre, Köprübatı Çizgiler Karakolu Fırat Nehri üzerindeki Cezire Bölgesinde, 11 Çatlak 2015 günü Saat 13.00 ’te başlayıp 25 Açıklık 2015 günü Saat 13.00 ’üstelik bitecek şekilde, 15 dönme müddet ile Valiliğimizce Hususi Düzenlilik Bölgesi car edilmesine karar verilmiştir. Buna bakarak 11 Antrakt 2015-25 Meyan 2015 tarihlerinde Özel Güvenlik Bölgesi zar edilen yerlerde herhangi bir türlü araç ve herif methal-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve zaruri güvenlik tedbirlerinin alınması, El Cingöz Komutanlığı ve Il Güven Müdürlüğünce yapılacaktır” ifadeleri kayran aldı. Mavera yandan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat’ın batısına kimsenin geçişine müsaade vermeyeceğiz” açıklaması yapmış, açıklamanın ardından Fırat’ın batısında mevcut eksen hattında asayiş tedbirleri alınmıştı.

VAGONLAR KORUYUCU YERINE BEKLETİLİYOR

Terör örgütü İŞİD ’mağara kontrolündeki Suriye ’nin Cerablus şehrinde yaşanan patlamalar ve umulur saldırılardan Suriye sınırında mevcut Gaziantep ’mağara Karkamış ilçesindeki yaşayan vatandaşları arkalamak için, sınıra başarısız noktasında Karkamış Şimendifer Gar ’ına ait vagonlar bekletiliyor. Suriye ’birlikte yaşanan iç savaş sonrası seferleri durdurulan katar vagonlarının arkasında bulunan evlerde diri Karkamış halkı, İŞİD marifetiyle benzeri hamle olasılığı üzerine keder yaşarken, füru ise olan bitenden bihaber vagonlar ortada baziçe oynuyor.

Karkamış ilçesindeki gar lojmanlarında yaşamlarını sürdüren Suriyeli ailelerin çocukları ise Cerablus ’fecir getirdikleri tavşan ve burada bereketli yavrularıyla gelişigüzel şimendifer rayları beyninde geziniyor.

Bir Cevap Yazın