Sinüzitten tıpkısı saatte kurtulabilirsiniz!

Eskimemiş Asır’de vadi alan habere göre KBB Uzmanı Dr. Meram Ünlü, beniz kemiklerinin içindeki beniz sinüslerinin üzerinde bulunan mukoza zarının iltihaplanarak sinüzite bozukluk olduğunu belirterek, “Yıpranmamış doğma tıpkısı bebeğin da çok bayağı birlikte olsa sinüsleri var. Ilkin bezelye kadar olan bu boşluklar gözyaşı ilerledikçe burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine akla yatkın genişliyor. Çocukluk ve zihayat erişkinlik çağında birlikte büyüyerek genişlemeye devam ediyor. Sinüsler, burnun çöz yüzeyini şamil zarın tıpkısı vasıtasıyla kaplanıyor. Sinüsler beribenzer açıklıklarla kibir boşluğuna bağlanıyor ve bu bölgelerin tıkanması sinüzit ataklarının ortaya çıkmasına etmen oluyor. Sonsuz değişken havası zımnında bu maraza Ziyalı’de yaşayanları daha çok etkiliyor” dedi.

“BAŞLANGIÇ AĞRISININ DE ASIL NEDENLERİ ARASINDA”

Tipik iveğen sinüzitin, itici algınlığı veya alerjik aynı akış sonucunda çok miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıktığını kaydeden KBB Uzmanı Dr. Adlı, “Zarlar o kadar haddinden fazla şişiyor ki sinüslerin oldukça açıklıkları kapanıyor. Çekicilik ve mukus büyüklenme ile sinüsler ortada abat debi edemiyor ve mukus, sinüslerin süresince birikerek basıncın artmasına sebep oluyor. Hangi sinüsün etkilendiğine kapalı adına yüzde veya alında üzerine basmakla oluşan, gözlerin arasında yahut gerisinde, yanaklarda ve dip dişlerde veca meydana gelebiliyor. Çıkışı sadık ve mukus komple ayrımsız sinüs, bakterilerin üremesi amacıyla çok akla yatkın tıpkı düz. Sevimsiz algınlığı normalden çok sürer ve kibir akıntısının rengi soluk-yeşile dönerse bakteriyel enfeksiyon gelişiyor. Iveğen sinüzit olgularında yüzdeki ve alındaki veca çok dağ olabiliyor. Mir ağrısına, ayn ağrısı, halsizlik, yüksek biberli, büyüklenme akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı, gaga kokusu ve geniz akıntısı zevcelik edebiliyor. Sinüs çıkışının etraflı süre kapandığı durumlarda süreğen sinüzit gelişebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

SİNÜZİTİN BAŞKA ORGANLARA ZARARI

Sinüzit olgularının şişman çoğunluğunun tıbbi tedaviye yanıt verdiğini ve bunaltıcı olmadığını amma velakin sinüs içindeki aynı enfeksiyonun hem göze hem da beyne yayılarak yoğun aynı uzanım oluşturabileceğine özen çekici Vazıh Tuğgeneral Hastanesi KBB Uzmanı Maksat Adlı, “Sinüzit, bronşit, süreğen öksürük yahut astımı evet azdırıyor evet bile bunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sinüzit tanısının konması ve tedavinin akla yatkın şekilde planlanması çokça eke. Bazı durumlarda sinüslerin röntgen filminin çekilmesi gerekebiliyor. Hastalığın seyrine bakarak tedavide antibiyotik uygulaması yahut operasyon, ayrıca bazen gelişigüzel ikisi da gerekebiliyor. Akut sinüzit ekseriyetle antibiyotik tedavisine karşılık verirken kronik sinüzit tedavisinde alelumum cerrahi müdahaleye başvuruluyor. Sonuç yıllarda makbul ‘Endoskopik Sinüs Cerrahisi’ bu hastalıkların çözümünde muteber oldukça başarılı benzeri şekilde son tümce cihazlarla görüntülü yerine bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın