Sır Özdilli hayallerini anlattı

Gizem Özdilli’nin Akşam’de yayınlanan röportajı…

Ayrıntılı yıllar mankenlikten sonradan hanendelik yaptınız. Demin birlikte aşındırmak kitabınızla konuşuluyorsunuz. Mutfağa ve yemeklere olan ilginiz hangi ant başladı?
12 sene aç modellik yaptım. bir hayli teferruatlı müddet yaptığım için titrim şimdi nüsha olarak geçiyor. Ama bu unvanı bırakalı neredeyse 8 yıl olacak. Hanendelik yaptım denilemez. O bölüm çevrenin ve çalıştığım kişilerin baskısıyla metanetli istekle yapmadığım tıpkısı hareket oldu. Doğrusu başlamamla bırakmam tıpkısı oldu. Adam kalbindeki işi yaparsa mutlu ve kudretli olabilir diye niteleyerek düşünüyorum. Modellik yaptığım dönemlerde bütün içimden geçirdiğim ve kimseyle paylaşmadığım sırrım bire bir lokantam olması yönündeydi. Aslına bakarsanız eş mesleğimizde lokantacılık ve fırıncılıktı. Dedem, Ankara ’evet önce döner kebap makinesini getiren kişidir. Elhasıl kemirmek etme fikrim çocukluğuma dayanıyor. Hemen karı zarfında olan aynı gerçeği herkesle ve arkadaşlarımla paylaşmış oldum.

SOSYAL ILETIŞIM ARAÇLARI YARDIMIYLA KİTABIM ÇIKTI

Aşındırmak kitabı tarh fikri elbette oluştu?
Aslına bakarsanız benim yemek kitabı anlamak kadar bire bir fikrim yoktu. Çünkü yaptığım yemekler bütün tarafından seviliyordu. Amma tıpkı aşevi küşat fikri elan öncede belirttiğim gibi bilcümle vardı. Kitap tart üstüne içtimai medyanın az çok şişman ayrımsız etkisi oldu. Tariflerim güvenilmez demet görüyor ve aşındırmak yazarları yaptıklarımı sitelerinden  yayımlıyordu. Başkaca biraz tarifim televizyona üstelik yansıyınca Alp Tuncer isimli editör bana ulaştı. Kendisi tezkere teklifinde bulundu.

Daha sonraları yekdiğeri ardına ödüller gelmeye başladı…
Pespaye bırakın uluslararası bergüzar almayı, tamamiyle amatörce evimin mutfağını paylaşmaktı amacım… Sadece sorumluluğumu bile bile işin bilirkişilerinden düşün ve onaylar aldım. Bu konuda TAFED ’e ermiş şefimiz Mehmet Yalçınkaya ’evet zevalsiz minnettarım. Kendisinin elinden fahri reis madalyası aldım. Yekpare dünyada mutfak oscarları yerine tanıdık World Cookbook Gourmand Awards yarışmasında acun sıralamasında evvel 5 ’e girerek Paris Louvre Müzesi ’nde planlı ihsan töreninde ülkemizi temsil ika onurunu yaşadım. Başarı çok mutluluk donör…

ÇEKİMLERDE BIÇAKLARIMI YANIMDAN AYIRMIYORUM

İkinci kitabınızı çıkarmayı düşünüyor musunuz?
İnanın ikinci betik üzere stres yapmıyor değilim. Gene çokça bol olması için çabalıyorum. Kısmetse çok geçenlerde Alfa Yayınları ’ndan ‘Gizemin Aş Damı Aşkı 2 ’, aş damı severlerle buluşacak.

Mutfakta hele kullanmayı sevdiğiniz, ‘katiyen yanımdan ayırmam ’ dediğiniz eser var mı?
Sanırım mutfakta çalışırken kendi elinin alıştığı bıçak… Çekimlere de zat bıçaklarımı götürürüm. Onun dışında yapışmayan fırın tepsilerine ve seramik tencerelere bayılıyorum. Pilavın dibi tutak ya dahi poğaça fırın tepsisine yapışacak şeklinde tıpkı derdim olmuyor. Mini sülale aletleri, kesiciler, doğrayıcılar, karıştırıcılar asla vazgeçilmezlerim.

KESİN ÇİZGİLERİM YOK

Firmalar mutfakta kadınlar için hangi gibi ürünler yapmalı?
Hayatımızı kolaylaştıracak ürünlere ihtiyacımız var. Zamandan artırım ettiren, temiz, dosdoğru, ameliye mahsulat herkesin beğenisini kazanır. Karmakarışık, karışık, tafsilatlı ürünler, mutfakta havari olmaktan tekessür zaman ve enerji kaybı yaşatıyor. Tabii ki benim de tercih ettiğim markalar ve ürünler var.

Önümüzdeki periyot amacıyla neler yapmayı planlıyorsunuz?
Düpedüz kesme çizgilerim namevcut. Az Buçuk baht, az buçuk kısmet… Amma öncelikle kitabım mümasil zamanda çıkıyor. Kemirmek programı teklifi geldi amma arzu ettiğim gibi olmadığı üzere kabul etmedim. Hayalimde zat mekânımı tahsis etmek var ama çok erdemli bütçeler çıkıyor. Tek şeyden özetle yönetim etsin mantığıyla bir vadi asla açmam. Esasta hepsinden önemlisi kitabımın sevilmesi, bandaj görmesi ve eskimemiş girdiğim yiyecek- içmece sektörünün beni desteklemesi…

Bir Cevap Yazın