Şita hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

CİHAN’bile yer alan habere göre uzmanlar, kışın mütezayit hastalıklara tedariksiz yakalanmamak amacıyla, sezonluk değişimlerle zayıf sakıt bağışıklık sistemini pekiştirmek şişman önem taşıyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü ’nden Becerikli. Dr. Gürkan Yurteri, kış aylarında kalan emraz ve alınması gereken önlemler hakkında vukuf verdi.

Itici algınlığını griple karıştırmayın diyen Yordamlı. Dr. Gürkan Yurteri, şunları dile getirdi:

“Bağ Bozumu ve kış aylarında sıklıkla tanıdık sevimsiz algınlığı, alelumum gribal enfeksiyonlarla karıştırılmaktadır. Itici algınlığı bundan sonra burun akıntısı, hapşırma, hafif aynı derbent ağrısı ve halsizlik belirtileriyle kendini göstermektedir. Hastaların çoğu antipatik algınlığını gösterişsiz beş altı ilaç sayesinde ayakta atlatabilmektedir. Grip ise ekstrem halsizlik, keder, öksürük, branş ağrısı belirtileriyle ortaya çıkmakta ve kişiyi yatağa düşürebilmektedir. Teşhis konulduktan sonradan 48 saat zarfında makul otama uygulanırsa çor elan rahat atlatılmaktadır.

GEBELİKTE GRIP ANNE VE ÇAĞA SAĞLIĞINI TERS ETKİLİYOR

Hamilelik döneminde gribe yakalanmamak amacıyla gerekli önlemler kesinlikle alınmalıdır. Ancak asil adayları dikkat etmesine karşın grip sorunu ile yüz yüze kaldıklarında verimli nakit alarak dinlenmelerine özen göstermelidir. Keder ve ağrı durumlarında parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Büyüklenme tıkanıklığına karşı tuzlu su veya gelişmemiş kesiksiz olarak büyüklenme damlaları uygulanabilir. Sıcak su buharı ile buğu ilaçlarının kullanımı solunum ve koku alma organı tıkanıklığını rahatlatacaktır. Nebati yayın ve vitamin takviyesi kullanımı konusunda pekâlâ doktora danışılmalıdır.

ÖKSÜRÜK DIRIMSEL GEÇER AKÇE DEMEYİN

Öksürük, şita aylarında sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Arık karakterle başlayabilen öksürük arada sırada 3 taban büyüklüğünde sürmektedir. Grip sonrası teneffüs yollarının şiddetli aksülamel göstermesi sonucu yaşanabildiği üzere sigara içenlerde, vakayiname akciğer rahatsızlığı olan kişilerde yahut bağışıklık sistemi algın olan hastalarda görülebilmektedir. “Gözyaşı öksürük” namına ifade edilen kreşeli öksürüğün ilerlemesi, zatürreye büyüklüğünde giden ciddi sonuçlara illet olmaktadır. Bu öksürük türüne; faziletli elem, soluk almakla artan göğüs ağrısı, gaseyan ve lerze kabilinden bulgular da eklendiğinde zatürreden şüphelenilmektedir. Zinde kişilerde batar sıklıkla nezle, grip gibi bağışıklığı baskılayan tıpkısı hastalık sonrasında, akciğere ulaşan virüs ya üstelik bakteriler ile gelişmektedir.

BRONŞİT ÇOCUKLARI TEHDIT EDİYOR

Albeni yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bronşit, bu mevsimde özellikle çocukları zilgit etmektedir. Alelumum, dal teneffüs yolu hastalığıyla beraber başlamakta ve tedavi edilmezse süreğen bronşite dönüşmektedir. Bronşitin bozukluk olduğu öksürük, dokunaklı ve şiddetlidir. Hastanın kesif öksürmesi, benzeri müddet sonra ahşa bölgesinde kazılmalara ve düşünce bölgesinde kas ağrılarına defa açmaktadır. Öksürüğün 15-20 çevrim bitmeme ettiği, yüksek ateş nefes darlığı üzere belirtilerin de görüldüğü durumlarda ehlivukuf benzeri doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanında şita aylarında bademcik iltihaplanması, hele çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Burada bilinmesi gereken genişlik makro yasakçı, enfeksiyonların yalnız yüzdelik 20 ’sinde antibiyotik kullanımının lazım olduğudur.

SOĞUK ALBENI HAZIM SİSTEMİNİ DAHI ETKİLİYOR

Soğukta tevakkuf etmek çöz hareketlerini hızlandırmaktadır. Hazmın aklık yapılamaması sonucunda; karında bombe, sancı, dışkılama düzensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Alelhusus kadınlarda gereklilik yollarının antipatik maruziyeti, bu bölgelerin savunma gücünü azalttığından hastalıklarda çoğalma gözlenir. Kalın idrara hayat, idrar yaparken yanma, gereklilik renginin ve kokusunun değişmesi gibi şikayetler lüzum torbasının iltihaplanmasının işaretleridir. Ayakta haddinden fazla ferah ferah tedavi edilecek olan bu hastalıklara bir zamanlar müdahale edilmezse daha sakil mesail ortaya çıkabilmektedir.

KALP VE TANSIYON HASTALARI RISK ALTINDA

Soğuk kış aylarında ruh, küsurat erke ihtiyacını karşılayabilmek üzere dönme sistemine elan aşkın çağ pompalamaktadır. Böylelikle kalbin oksijen ihtiyacı üstelik artmaktadır. Bu süreçte duygu hastaları, artan oksijen ihtiyacını yeterince karşılayamamaktadır. Bu uzanım de kalp krizlerini ve ihtisas yetmezliklerini tetiklemektedir. Kalbin aşkın koku pompalaması, stres hormonlarının kandaki düzeylerin artması; çokça itici havalarda tansiyonu yükselmesine, tansiyonun ilaçlarla kontrolünün azalmasına birlikte illet olmaktadır. Soğukta kanın akıcılığı azaldığından, tansiyona ve soy tıkanıklığına sınırlanmış inme vakalarında da çoğalma görülmektedir.

DİYABET İLAÇLARINIZI KIŞA GÖRE AYARLAYIN

Duygu ve voltaj hastalarını yanında kış aylarında diyabet hastalarının da mülhak önlemler alması gerekmektedir. Sevimsiz aylarda insülin ihtiyaçları değişebilmektedir. Kan şekeri dengesi bozulabildiği için hastaların ilaçlarının dozlarını doktora danışarak ayarlamaları gerekmektedir. Soğukta vücudun müvellidülhumuza ihtiyacı artığından elan yoğun solup alıp verilmektedir. Bu buut, doğrusu dem almakta zorlanan KOAH hastalarının dem darlığının artmasına sebep olur.” 

Bir Cevap Yazın