Şita turizmcilerinin kar sevinci!

Takvim’de meydan alan habere göre bu sene sömestr tatili için ski planı yapan tatilciler gözlerini yurtdışına çevirmişken ferah haber Türkiye’den geldi.

Yılın serencam günü başlayan kar yağışı kış turizm sektörünü sevindirdi. Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Palandöken kabil şita turizm merkezleri karla kaplandı, rezervasyonlar açıldı. Kocaeli Kartepe’dahi kar kalınlığının 1 metreye ulaşması, otel işletmecilerinin bile yüzünü güldürdü.

Ski merkezindeki bire bir otelin genel müdürü Alemdar Sıkıcıoğlu, otel rezervasyonlarında yüzde 60 doluluk yaşandığını söyledi. Kış turizminin koca merkezlerinden Uludağ’da kar kalınlığı 60 santimetreye ulaştı. Otellerde ise doluluk oranları şimdiden yüzdelik 80’leri buldu. Erzurum Palandöken’bile ise kar kalınlığı 75 santimetre adına ölçüldü. Kar kalınlıkları Konaklı Kayak Merkezi’nde 85, Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde 21 ve Erzincan Ergan Kayak Merkezi’nde ise 21 santimetreye ulaştı. Ateş turizm merkezlerinde basar fiyatları ise bire bir birey amacıyla 350 liradan başlayıp bin liraya büyüklüğünde çıkıyor.

Ilkin Uludağ tevessül etmek üzere Türkiye’deki ski tesislerinde neşelilik başladı. yeni sene tatilinin arkası sıra sömestr amacıyla birlikte rezervasyonlar alınıyor. Kayak tesislerinde kar kalınlıklarının artması üstüne kayak tutkunu Türkler yönünü içeriye çevirdi. kar olmaması yüzünden Avrupa’ya gitmeye hazırlananların aynı kısmı rezervasyonlarını halel etti.

Ski tatili deniz tatiline göre daha pahalıya patlıyor. İçeride gecelik fiyatlar bin lirayı bulurken ski kıyafetleri de ateş pahası. Ayrıca kayak yapmasını bilmeyenler tesislerde özel ders alıyor.

Bir Cevap Yazın