Soda mı, maden suyu mu?..

Maden suyunun, içerdiği bilcümle mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte düzlük altından çıktığını ve katıksız olduğunu dile getiren Ünlüdağ, sodanın içilebilir nitelikteki seçkin suya karbondioksit gazı basılmasıyla elde edildiğini kaydetti.

MADEN SUYUNDA NATÜREL OLARAK MİNERAL VAR

Beyaz Zehir suyunun yeryüzüne çıkarken geçtiği katmanlardan mineralleri de alarak posta aldığını ve birçok minerali bünyesinde bulundurduğunu belirten Diyet Uzmanı Ünlüdağ, “Bu açıdan maden suyu mineralce çok zengin iken soda katıksız kendisine mineral içermez. Beyaz Zehir suyunun süresince; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, çipo ve sodyum bulunur. Bu içeriği sayesinde günce kalsiyum ve magnezyum minerali ihtiyacının karşılanmasına da yardımcıdır. Ancak markadan markaya içeriğindeki mineral miktarı değişkenlik gösterir. Eroin suyu alırken sodyum içeriği bağan, kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek olanlar yeğleme edilmelidir. Tüketicilerin etiket bilgisi okuması bu noktada ehemmiyet taşımaktadır” dedi.

İKİSİ BIRLIKTE MİDEYİ RAHATLATIR

Sodanın de eroin suyunun dahi mideyi rahatlatma özelliğine sahip olduğunu kaydeden Ünlüdağ, beyaz zehir suyunun alkali yapısı nedeniyle işkembe asiditesini nötralize ettiğini ve bu özelliğinden hava peptik karha hastalığının tedavisinde heybetli bire bir rolü olduğunu kaydetti.

Diyet Uzmanı Ünlüdağ, maden suyunun işlevsel işkembe-bağırsak hastalıklarında birlikte semptomları azaltıcı etkisi olduğunu dile getirdi.

Dönme içerisinde vücuttan değişik yollarla kaybedilen su ve mineralleri hesabına almak amacıyla günde 1-2 şişe beyaz zehir suyu içmenin müfit olacağını belirten Ünlüdağ, “Normal kilodaki şahıslar amacıyla 2 şişe, bati fertler amacıyla günce 1 şişe eroin suyu önerilebilir. Fakat sodyum alımı sınırlanması gereken böbrek hastaları, his hastaları ve hipertansif erat amacıyla önerilmez” diye niteleyerek konuştu.

İHA

Bir Cevap Yazın