Sofranızdan nakıs etmeyin!..

Okullar açıldı. Ana babaları çocuğum okula adapte olup kalburüstü olacak mı endişesi sararken çocukları de meslek heyecanı sardı.

Ancak uzmanlar aileleri okulda sunu yoğun görülen ve arz basit bulaşan ishale cebin uyardı. Korunmanın bildirme dümdüz yolu ise tagaddi çantasından kefir ve yoğurdu nakıs etmemek.

Alelhusus ilköğrenim çağındaki çocuklarda elan çok tanıdık, dikkatli benzeri beslenme programı ve hijyenle engellenebilecek ishalle ilişkin zül edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral’a sorduk.

Edim nedir?

Amel (Iveğen gastroenterit) insanlarda sunma kesif görülen ve gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda sunu yoğun ahiret yolculuğu nedeni olan enfeksiyonların başında gelir. Çocuklarda görülen amel, vücutlarından su kaybı yetişkinlere göre çokça hızlı olduğu için daha tehlikelidir. Gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda almanak 1,5 milyar fiil atağı görülür ve hangi eyvah ki bunlardan kestirmece 4 milyonu ölümle sonuçlanır. Gelişmekte olan ülkelerde 3 yaştan küçüklerde ishalden ölüm oranı yüzde 15’dir.

Nedenleri nelerdir?

Enfeksiyonlar (bakteriler, virüsler, parazitler, helmintler) ishalin yer koskocaman nedenleridir. Gayrı nedenleri besinsel etkenler, barsakların anatomik yapısına sınırlanmış sebepler kendisine sıralayabiliriz.

Nasıl belirti verir?

Belirtileri gözyaşı grubunu göre fark gösterse birlikte hastalar alelumum bulantı, gaseyan, beyin ağrısı, yoğun (günde ortalama 4-5 defadan fazla) ve karışık dışkı, incitici ve vücudun akarsu oranının azalması (dehidratasyon)  şikayetiyle başvururlar.

Okullarda edim salgınları görülebilir mi? Engellemek amacıyla neler yapılması gerekir?

Amel yeryüzü haddinden fazla ekol çocuklarında görülen bire bir enfeksiyondur ve çokça bulaşıcıdır. Rotavirüs, adenovirüs, norovirüs gibi mikrobik olanlar hem bok hem üstelik solunum marifetiyle hızlı bulaşır. Bakteriyel olanlar ise bok yoluyla, tuvalet sonrası kovanlık iyi yapılmazsa halk eliyle bulaşır. Hele yunak aylarda benzin, dondurma, kümes hayvanlarından de bulaşan etkenler vardır. Sudan bulaşıcı fiil ajanları birlikte vardır. Okullarda ishalin salgına dönmesini çalmak için viral ishali olanları eve geri bırakmak, diğerleri için ise genel hijyen kontrollerine adapte olmak gerekir.

Amel olan çocuğun pekâlâ beslenmesi gerekir?

İshalde kullanacağımız sunma önemli tedavi yoğurt ve kefir tüketiminin artırılması; muz, şeftali, rebabi pilav-makarna patates tüketilmesidir.

Hangi âraz görüldüğünde hekime başvurulmalı?

* Günde 7’den aşkın düzensiz dışkılama varsa,
* Gaseyan görülüyorsa,
* Ağızdan tagaddi çok az ise,
* Halsizlik, mir dönmesi görülüyorsa genişlik güdük zamanda hastaneye başvurulması gerekir.

Nasıl otama edilir?

Tedavide çocuğun durumu çokça önemlidir. Vücuttan su ve tuz kaybı bulgusu yoksa, ağızdan nevale alımı mebzul ise ayaktan birlikte otama yapılabilir. Bakteriyel benzeri enfeksiyon ise antibiyotik tedavisine başlanmalı, viral ise bindi tedavisi tam olacaktır. Vücuttan su ve sodyum klorür kaybı varsa ve kusuyorsa hastanede damardan nakit verilmeli; vücuttan su ve tuz kaybı var fakat ağızdan azık alımı mebzul ise oral rehidratasyon tedavisi uygulanmalıdır.

Oral rehidratasyon nedir?

Ağızdan alınan, nakit kaybını namına koymak üzere hazırlanmış şeker hastalığı, sodyum klorür ve karbonat karışımıdır. Evde; 1 litre kaynatılıp soğutulmuş suyun içerisine; 1 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı sodyum klorür, 1 çay kaşığı karbonat koyarak kendiniz birlikte hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın