Soğukta sporun balaban tehlikesi!..

Memorial Kayseri Hastanesi Ruh ve Huy Cerrahisi Bölümü ’nden Doç. Dr. Gökhan Özerdem, “Şita mevsimi ile gelişigüzel antipatik havalara mecbur kalp aksesi riski üstelik artıyor. Şita aylarında hele gövde ısısındaki rappadak değişimler his sağlığını menfi etkiliyor. Alelhusus önsezi hastalarının itici havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda ayakyolu geçirirken kendilerini apotr önlemler almaları kalp krizi riskini kocaman ölçüde azaltıyor” dedi.

Doç. Dr. Gökhan Özerdem, “Şita aylarında his sağlığını pahal etkileyen faktörlerin başında itici çekicilik ve begayet rüzgar gelmektedir. Bu iki faktöre benzeri anda maruz kesilmek, gövde ısısında anide değişimlere bozukluk adına kalp aksesi riskini dahi artırmaktadır. Ruh hastalarının şita aylarını dahi zinde ayrımsız şekilde geçirebilmeleri üzere antipatik alarga ve kalabalık ortamlardan uzak durması çok önemlidir. Alelhusus havaların sivri soğuduğu dönemlerde cisim ısısını arkalamak için ağırbaşlılık çorap giyilmeli, eldiven ve beresiz sokağa çıkılmamalıdır” diye konuştu.

SOĞUK HAVADA DAMARLAR BÜZÜŞÜYOR

Doç. Dr. Gökhan Özerdem,Kış aylarında alelhusus yaşlılarda ve önsezi hastalarında akciğer enfeksiyonlarında birlikte artım görülmektedir. Soğuğa maruz kalan duygu hastalarında kıytırık ayrımsız gribal enfeksiyon, akciğerleri etkisi altına takanak önemli tıpkısı esenlik sorununa dönüşebilir. Bu nedenle vakayiname duygu hastaları antipatik algınlığı ve gribal enfeksiyonlara posta açacak soğuk ortamlardan uzak durmalı ve kışın dışarıda çok birkaç koridor geçirmelidir.

Albeni akımına ayrıntılı kesiksiz maruziyet önsezi sağlığını büyük ölçüde zılgıt ettiğinden, çok sevimsiz havalarda evde espas geçirmeleri uygundur. Önsezi kapak hastaları, önsezi yetmezliği hastaları, koroner arter hastaları ve bypass olan hastalar soğuğa sınırlanmış kriz riski ile karşı karşıyadır, bu nedenle lazım önlemler almalıdır” uyarısında bulunarak şu şekilde konuştu: “Yunak havalarda ihtisas hastalarının seçkin şikayeti yokken, kışın haddinden fazla soğuk havalarda damarların büzüşmesi sonucu ciğer ağrıları hissedilebilmektedir.

KIŞIN AÇIK HAVADA SPOR ANIDEN ÖLÜM YARATABİLİR

Hele kalbiyle ilişik hakeza tıpkısı sorunu olan fakat bunun farkına varmayan eşhas, havanın güneşli ve yunak olduğu dönemlerde fiziksel aktivitelerinde seçme ülkü birlikte yaşamamaktadır. Fakat bu aktivitelere kışın üstelik devam ettiklerinde kalbin gelişim yükü de artacaktır. Sevimsiz havada, boş alanlarda yapılan sporlar sırasında anide ölümler meydana gelebilir. Şita aylarında vakayiname önsezi rahatsızlığı bulunan eşhas şita sporlarından uzak durup mağaza sporlarını tercih etmelidir.

His hastaları beslenme programlarına üstelik kış mevsimine bakarak düzenlemelidir. Muvazeneli ve sağlıklı beslenme ihtisas sağlığı açısından nazik ehemmiyet taşımaktadır. Hastalar kendileri amacıyla akıllıca dozu aşmayacak şekilde değme cins azık tüketebilir. Kış aylarında tam miktarda C vitamini alınmalı ve şita meyveleri bolca tüketilmelidir. Antipatik havalarda kalori alımına dahi dikkat gösterilmelidir. Karbonhidratlar itibarıyla zengin tıpkısı perhiz adına; protein, yağ ve karbonhidrat oranları dengeli ayrımsız tagaddi şekli benimsenmelidir. Antipatik havalarda yüksek oranda etil alkol tüketimi ruh krizine defa açan yüce aynı nedendir. Alkol eğin ısısında nagehan değişime sebep yerine kalp aksesi riskini artırmaktadır. Bu nedenle alelhusus kış aylarında etanol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Şuursuz nebati ilaç kullanımı de ruh krizini tetikleyen etkenlerden biridir. Doğadan alınan bitkilerin kalbe hangi kabil etkiler yapacağı bilinmemektedir. Bazı bitkisel ilaçlar damarların daralmasına öğün açabilir. Ruh rahatsızlığı mevcut kişilerin hekim tavsiyesi dışında umar kullanmamaları önerilmektedir.”

İHA

Bir Cevap Yazın