Sokakta hayat dolu hayvan bilimi

Hayvan Hakları Federasyonu, gelişmemiş adıyla HAYTAP, birkaç senedir sokakta zinde hayvanlara dikkat temizlemek üzere duvar ve masa takvimleri yapıyor. Anlayış edeceğiniz gibi bu takvimlerde çıkmaz köpekleri ve kedilerinin resimleri meydan alıyor. Sokak Köpekleri ve Kedileri” konulu aynı ışık yarışması düzenleniyor ve yarışmada derece düz fotoğraflar bu takvime laf oluyor.

Çatı güvenliği, katışıksızlık, yönetimsel ve mali konularda hizmet veren Koza Yönetim’in katkılarıyla hayata geçen bu projeden elde edilen gelirle de hayvan hizmet evi, ilaç ve çaça giderleri karşılanıyor. Hep kitapçılarda bulabilirsiniz. Hem evinizde, ofisinizde kullanabilir hem de sevdiklerinize yılbaşı hediyesi alabilirsiniz.

Gelelim sokak hayvanları meselesine…

Gelişmiş ülkelerde sokaklarda pisik-köpek göremezsiniz. Onlar ya evlerde beslenirler evet bile barınaklarda. Bu barınakların durumu tartışılabilir amma sunu azından sokaklarda açgözlü ve susuz dolaşmazlar veya yollarda makine altında kalmazlar veya işkenceye uğramazlar…

BAŞIBOŞ KÖPEKLER

Bizim sokaklarımız kediler ve köpeklerle doludur. Bu, hem zooloji amacıyla dirimsel tıpkı sorundur hem bile insanlar amacıyla. Ayrımsız tarafta barınmak, korunmak ve karınlarını amonyaklamak talip hayvanlar gayrı tarafta onlara yardım etmek isteyen ve yemek veren insanlar, diğer tarafta ise bu hayvanları vurmak veya ortadan gidermek talip insanlar.

Vurmak istemelerinin nedeni özellikle çıkmaz köpeklerinin siktirici kollar ve hayvanlardan korkanlar için acı en etmeleri. Doğrudur bu köpekler alelhusus geceleri tıpkı araya gelerek yer sakinlerine korku yoğun anlar yaşatmaktadır. Ama aslında onların istedikleri sıcak bire bir yer ve yemektir. Bunu buldukları devir kimseye kötülük vermez, vermedikleri üzere korur ve havari olmaya çalışırlar.
Amma tabii sokakların işsiz köpeklerle dolması ve gelgel karardıktan bilahare değme taftan aynı köpeğin çıkması, tıpkısı araya gelerek kendilerini korumaya geçmesi oflaz ve emniyetli görüntüler değil.
Peki, bu sorunu çözmek üzere hangi yarmak gerekir? Ümranlı ülkeler çözdüğüne bakarak emretmek ki ayrımsız çözümü var. Bizde birlikte bu konuyla ilgilenen sivil sosyete kuruluşları var.

KISIRLAŞTIR VE BIRAK

Dünya Sağlık Örgütü ve Acun Hayvanları Koruma Derneği’nin savunduğu yöntem “Kısırlaştır ve Ilgilendiren Olduğu Yere Bırak” politikası.

Yani bizde makbul kısırlaşmış ve aşılanmış, üste zaman zaman sahibi olan köpekleri dahi fark etmeksizin, geceleyin yapılan zehirleme ve silahla çarpma yöntemleri akla yatkın tıpkısı çözüm değil ve dünyanın tek durumunda dahi başarıya ulaşamamış.

Sorunun köklü çözümü hayvanları onlara kötülük vermeden toplamak, kısırlaştırmak, üremelerini taharri altına kabul etmek. Tabii başarı kaydedilmesi için 5-6 yıl kabil tıpkısı zamana ihtiyaç var.

rastgele bölgedeki sokak köpeği nüfusu, o bölgede kâin kemirmek miktarına dayalıdır. Doğa, o bölgenin transfer kapasitesine bakarak kendini ayarlamaktadır.

Tıpkısı bölgenin nakil kapasitesi kısırlaştırılmış hayvanlarla doldurulduğu takdirde, bu hayvan bilimi, başka hayvanların o bölgeye sızmasını önleyeceklerdir. Bilcümle bölgeler dizgesel tıpkısı biçimde çöllük hayvanlarla dolduğunda ve kullanılmamış atılanlar toplanıp kısırlaştırıldığında beş altı yıl içre efsanevi sayısında ağır sıklet tıpkısı tenakus kaydedilecektir.

SEDA KAYA GÜLER / YENI ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın