Soma faciası dünyada birinci olgun!

Milliyet’te vadi alan habere bakarak İngiliz yapıt kuruluşu BBC, temel bilgelik bülteninde ilk bilgelik namına verdiği Soma faciası ile ilgilendiren AKP hükümetin ihtarname edildiğini söyledi.

BBC, akıbet yerine 274 olarak açıklayan ölmüş sayısının her an artması ile ülke tarihinin sunu büyük eroin faciasının yaşandığını ve Soma’daki maden kazasının peşi sıra ilçeye gelen Başvekil Recep Tayyip Erdoğan’ın ihtarname edildiğini aktardı.

Protestocuların Doğru Öğür Soma Kaza Teşkilatı binasına saldırdığını ve İstanbul ve Ankara’de bile hükümet karşıtı protestoların düzenlendiğini yazan BBC, Ankara’üstelik 800’e mail protestocunun üniversiteden Enerji Bakanlığı’na yürüdüğünü duyurdu.

İngiliz Sky marifet televizyonu dahi geniş düzlük verdiği Soma’daki beyaz zehir faciası haberinde yükselen geberik sayısının birlikte 100’den aşkın kişinin üstelik kurtarılmayı beklediğini aktardı. Sky News, ölmüş sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini kalabalıktaki bir nice insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini anlatım etti.

İngiliz Guardian gazetesi, üç günce millî matem car edilen Türkiye’dahi facianın ardından geberik sayısının giderek arttığını yazdı.

Independent gazetesi ise geberik sayısının 274′ yükselmesi ile Soma’daki facianın ülkenin yer iri eroin kazası olduğuna aksan yaptı.

Gazete, halen siyasi tansiyonun efdal olduğu Türkiye’birlikte İstanbul ve Ankara özellikle tevessül etmek üzere bir nice kentte hükümet aleyhine protestoların düzenlendiğini Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın madeni ziyareti sırasında da el ortada gerginliğin yaşandığını yazdı.

Financial Times gazetesi, CHP’nin iki hafta evvel Soma’daki beyaz zehir kazaları ile ilişkin TBMM’ye verdiği önergenin reddedildiği haberinin bu felaket ile birlikte politik tıpkısı kavgayı ateşlediğine dikkat çekti.

“SEÇİME BEŞ ALTI KALDIĞINDA HÜKÜMETE NÂR ARTIYOR”

Amerika’birlikte yayınlanan Wall Street Journal gazetesi üstelik kazanın, Türkiye’nin umum sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin geçmiş reislik seçimlerine üç ay üzere gelişmemiş biraz kaldiğinda hükümete alın öfkeyi şiddetlendirdiğini ati sürdü.

ABD’Lİ New York Times gazetesi, 200’den aşkın kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ise facianın nedenini vâkıf olmak isterken büyüklük genelinde da protestoların düzenlendiğini yazdı.

Amerikan Fox televizyonu madencilerin hayatını kaybettiği Soma’dahi protestoların düzenlendiğini duyurdu.

Fox News, Başbakan’ın Soma’yı ziyareti sırasında ihtarname edildiğini ve protestocu bir grubun madenin işletmeciliğini eden Soma Holding’in İstanbul’daki model binası uğrunda toplandıklarını aktardı.

Bir Cevap Yazın