Son muhabir yazdı

FAZIL ÇALIŞMA MI GIRIŞIK BEZEME ? ARABESK Mİ ARABESK ?

Seçkin ant olduğu kabilinden herhangi bir kes yazdı ve konuştu. Bende gelişigüzel ant olduğu üzere en son alay hakkımı kabul etmek amacıyla bekledim. Seçkin antlaşma bekler sonradan bile ben zat fikrimi bildirme ederim.

Şimdi “ARABESK YAVŞAKLIGI” nı ve Fazıl Say beyefendiyle ilgili izlenimlerimi sizlerle benimsemek isterim. Atalarımız ne demiş yiğidi öldür ama hakkını ver. Yiğidim Fazıl Faaliyet ’ın evvel hakkını verelim.

Kim hangi derse desin dünya çapında şişman ayrımsız sanatçı. Ben dinlemiyorum kendisini ama dünya de iri benzeri beğeni kitlesi olan ayrımsız sanatçımız. Ego dinlemiyorum zira kendisi bana itici geliyor bu yüzden yeğleme ettiğim tıpkı sanatçı değil.

Ben tercih etmiyorum ama yeteneğini ve başarısını katiyen tartışmıyorum. Kolay değil üç yaşından itibaren saz hayatının içine girip bilcümle çocukluğu gençliği bu yolda sarf etmek. Gelişigüzel stabil başara bileceği tıpkısı molekül değil. De kendini dünya ya kabul ettirmiş benzeri sanatçımız. Fazıl Mücahede ’ın bu tarz söylemleri kullanılmamış değil. kimi vakit varlığını çalgı aleti adamı olmasının dışında sert söylemleriyle bile hissettiriyor.

en üst 2007 yıllarının böylece yabancı bir gazeteye verdiği demeçlerle gündeme gelmişti.
Mesai, AKP iktidarını zahir eleştirmiş, Cumhuriyet ’mağara ana niteliklerinin tehlikede olduğunu, bundan endişe duyduğunu söylemişti. Faaliyet antrparantez saz eğitiminin Milli Yetişek Bakanlığı eliyle önemsenmediğine vurgu yapmıştı. Bugünlerde arabesk müziğine ayrıca sanatçılarına ve dinleyicilerine sirke demiştir!

Böylesine şişman aynı sanatçıya katiyen yaraşıksız bu söylemi hayretle dinledim ve yakıştıramadım.
Böylesine iri tıpkısı saz adamı kuşkusuz oluyor bile müziğin evrenselliğini unutuyor?

Olaylara at gözlükleriyle bakabiliyor? Aynı sanatkâr olaylara atlama beygiri gözlüğü ile bakmaz, tekellüm gözlüğünü hiç çıkarmadan olaylara nesnel bakar.

Arabesk müziğin açılımı Gündüz Feneri motifi anlamına sağlık. Melodi sözleri müziğin tarzını belirlemez, müziğin ezgileri belirler tarzı. Bunları ayrımsız enstrüman adamı kendisine sen benden daha bereketli bilirsin.

Rastgele şeyden önce bire bir toplumun benimseyip sevdiği aynı tarzı sen ki olursan ol yavşaklık kabilinden argoda sövme olarak geçer bir sözcüğü kullanamazsın.

Kullanıyorsan o devir sen bu şişman kitleye sövme etmiş olursun!

Sen, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses vb. isimlere de küfür etmiş oluyorsun. Bu sanatçılar, bu ülkenin koca değerleridir, mozağin ayrımsız parçasıdır.

Sen evet dahi benzeri başkası bu derece değerlere açacak uzatırsa bu sosyete o dili keser. Gördüğü yerde yuhalar, ya dahi taşlanır. Aman ha böyle olmasın, ama sende haddini bil sayın Fazıl Faaliyet beyefendi(!)

Sanatınla dünyada verdiğin kudretli konserlerinle haberlerde saha al; böyle seviyesi bağan konularla gündem oluşturup sanatkâr kimliğini lekeleme.

Arabesksi benimsemeye bilirsin, hatta sevmeye bilirsin amma bunu kalay edercesine anlatım edemezsin, bu sana yakışmaz başkaca hiçbir sanatçı ve adayına yakışmaz!

Birde farkında değilsin, arabesksi sevmiyorsun ama zat yaşantım tekmil tıpkısı arabesk. Bittabi mı?
Aynı yol Hande Ataizi kabil düzensiz yaşayan tıpkısı bayan ile girişik bezeme takılmaların, kameralara gülücükler atmalarını bu toplum unutmadı! Domates Dolması mı?

Dünya çapında tıpkı sanatçı olmana karşın eleştirdiğin girişik bezeme kadar doğuluca kaldığını gözlemliyorum. Bence makro benzeri kitleye çomak sokmaktansa kendine bile sıkıntı akort versen henüz dolgunca tamam.

Sanatçılara ve onları dost girişik bezeme topluma hakaret edeceğine; antrparantez yer yazarlarıyla twittir dan ağız dalaşına gireceğine, cihanşümul olan müziğinle gündemi meşgul etmendir akilane olan.

Saygımla.
SON MUHABİR.

Bir Cevap Yazın