Sonbaharda pekâlâ beslenmeliyiz?…

Takvim’üstelik düzlük düzlük habere bakarak metabolizmayı sonbahara hazırlamak, fücceten ısı değişimlerinde hastalanmamak ve güz depresyonundan sığınmak amacıyla bazen besinleri sofralardan nakıs etmemek gerekiyor. Bu yiyeceklerden tıpkısı kısmının faydası çiğken ortaya çıkarken, bazılarının dahi pişirme yöntemlerine çokça dikkat edilmesi gerekiyor.

Memorial Hastanesi Tagaddi ve Kefaret Bölümü’nden Yırtıkça. Dyt. Merve Faziletli, mevsime makul nemalanmak üzere tüketilmesi müstelzim gıdalar hakkında şöyle vukuf veriyor…

ELMA:
Kalbe faydalı flavonoidler ve antioksidan öğeler içerir. Esas vitamini kabuğunda bulunduğundan bereketli yıkanmış benzeri şekilde kabuğuyla tüketilmelidir.

AYVA:
Kabızlığı önler. Bronşit ve öksürüğe bile bereketli gelir; çekirdekleri kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatır. Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp kit halinde tüketilirse mir ağrısına iyi dirimlik. Ayva, damar sertliği ve karaciğer sağlığı için üstelik faydalıdır; tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Bağ Bozumu depresyonundan korunmak üzere üstelik sakinleştiren yapraklarının çayı içilebilir.

BALIK:
Ilk Teşrin ayı sivri, son teşrin üstelik lüfer zamanıdır. Haftada 2-3 yol pekâlâ tüketilmelidir. Balığın içeriğindeki Omega-3, fosfor özellikle başlamak için vitamin ve mineraller hamilelikte temel karnındaki bebeğin gelişimi için, çocukluk çağında bellek gelişimi, kocaman ve yaşlılarda göz, ihata, uykuluk, ruh ve yaradılış sağlığı üzerinde berenarı eke role sahiptir.

BAL KABAĞI:
Vitamin, mineral, diyet lifi, Omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde bol gelir. Betakaroten içeren bal kabağı, akciğer, sütun, mesane, serviks, bicik ve deri kanserlerine yakalanma riskini azaltmakta, kalp hastalıklarına cebin dahi koru.

BRÜKSEL LAHANASI:
Gür bire bir çıpa kaynağıdır. Amansız Hastalık özellikle tutmak üzere hastalıklara cebin vücudun saf savunma sisteminin aktivitesini artırır. Tamam tıpkı sağlık deposu olan bu sebzeyi 7 zaman buharda pişirip, tükettiğinizde azami fayda sağlayacaktır.

NAR:
Vücutta yaradılış sağlığını, özellikle dahi kalbi korur. Damar tıkanıklıklarına ferah gelen nar, gerginlik düşürücüdür. Narda 10 çamçak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan bap bulunur. Katıksız tıpkısı antioksidan namına anti-ur özelliği vardır.

TAZE CEVIZ VE FINDIK:
Haddinden Fazla ferah ayrımsız enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, üst ve anlayış yorgunluğunu giderir. Kolesterolü düşürür, uyumlu namına her dönüş tıpkısı apaz tüketilmesi kalp aksesi geçirme riskini azaltır.

ARMUT:
Çöz sağlığı için çok faydalıdır. Fırınlama yahut haşlama yöntemi ile benzeri tatlı haline getirilip, tüketilebilir.

KARNABAHAR:
İçeriğindeki fitokimyasallar yardımıyla anti kanserojendir. Karnabahar salata, püre veya kıymalı yemek şeklinde tüketilebilir.

TURP:
Dolgunca ayrımsız C vitamini kaynağı iken, yapraklarında A, K vitamini ve folat bulunur. Beyin temizler, damla hastalığı hastalığına karşı korur. Bağırsakları temizler, cilde tazelik verir, saçların zinde olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın