Sosyal medyaya hangi kadar güvenebiliriz?..

Mihail Gorbachov, Margaret Thatcher, Barack Obama, Bill Cosby, Eddie Murphy, Madonna, Tiger Woods, Güçlü Akpınar, Halit Akçatepe ve Münir Özkul kadar farklı isimlerin kuma tıpkı özelliğinin olduğunu biliyor muydunuz?

Bu ünlü isimleri ortak aynı noktada buluşturan çeşni hepsinin Twitter ’üstelik arz beş altı ayrımsız nöbet ruhsuz (!) olması. Twitter ’de atılan mesajlarla kimisinin sanki teneffüs yetmezliğinden, kimisinin ağırbaşlı bire bir gidiş geliş kazasından veya suikastten öldüğü duyuruldu.

Bu haberlerin doğru olmadığı ayrımsız süre sonra ortaya çıksa bile, biber dolması haberlerin küçük tıpkısı ızdırap parçasının besbelli odunları hemencek yaktığı kadar Twitter ve içtimai mecralarda yayılması gerçekten dikkate değer tıpkı format.

Aslında toplumsal iletişim araçları yemeden içmeden tıpkı coşku alanı olsa bu çeşit haberlerin it canlı birlikte bir önemi mümteni. Ama benzeri çokça insanın bundan sonra malumat almak üzere sosyal iletişim araçları araçlarını kullandığını düşündüğümüzde uzanım az çok güç gözüküyor.

Bile toplumsal mecralarda kimi vakit öyle bilgiler paylaşılıyor ki, bu bilgilerin hangisinin akıllıca hangisinin ise yanlış olduğunu anlayabilmek bir eksperlik gerektirmekte. Söz Gelişi geçtiğimiz hafta yaşanan Arakan müslümanlarına müteveccih cüretkâr haberlerinde bunun ayrımsız benzeri durumla karşılaştık.

’Budistler öldürdükleri Müslümanları yakmaya hazırlanıyor ’ yazısıyla Facebook ve Twitter ’dan

paylaşılan bir ışık öylesine şiddetliydi ki gören herkesde tıpkı infial duygusu uyandırdı. Ancak işin aslı sonradan bundan sonra ki, o foto 2010 yılında Çin ’de yaşanan depremde ölenleri kendi dini inançlarına uygun namına yakmaya hazırlanan Tibetli Budistlere aitti.

Ayrımsız bambaşka fotoğrafta ise katledilen Müslümanlar sahilde yere dizilmişti. Ama bu fotoğrafın birlikte 2004 yılında hükümetle çatıştıktan sonra tutuklanan Taylandlıları gösteren Reuters imzalı ayrımsız ışık olduğu ortaya daha çok. Budistlerin yaktığı müslümanlara ilgili olduğu kanıt edilen tıpkısı apayrı fotoğraf ise gerçekte Nijerya ’birlikte yaşanan ayrımsız petrol borusu patlaması sonrasında çekilen ayrımsız görüntüydü. Olayda tahminî 200 Nijeryalı yanarak hayatını kaybetmişti.

Bilahare ortaya artık ki, tamam Arakan müslümanlarının saldırıya uğradığı doğruydu, bölgede kırıcı âdem hakları ihlalleri olmaktaydı ama görenlerde infial duygusu uyandıran bu fotoğraflar bambaşka olaylara aitti.

Geçtiğimiz haftasonu Twitter ’bile tartışılan iki görüngü da kitlesel provokasyonlara oldukça açıktı ve karmakarış bilgiler çabucak gündemin ana maddesi oluverdi.

Birinci olay, Şemdinli ’üstelik PKK ile çatışmaya giren düzenlilik görevlilerinden 15 ’inin hayatını kaybettiği yönündeki haberdi. Malesef fert kaybı ve yaralılar vardı amma hamur kopya birileri aracılığıyla maksatlı adına abartılmıştı.

İkinci görüngü ise Malatya ’nın Destek kasabasında dinamik bir Alevi ailenin evinin 500 şahsiyet benzeri ekip marifetiyle yakılmak istendiği şeklindeki haberdi. Twitter ’bile atılan mesajları okuyanlar, kasabada güya iç harp çıktığını düşünmeye başladı. Oysaki bölgeye acilen revan CHP ’li milletvekillerinden gelen haberler farklıydı. Olay münferit tıpkı hadiseden kaynaklanıyordu ve ortam sakinleşmişti.

Kimileri sosyal medyayı bu zümre kavisli duyum paylaşıldığı üzere suçlayabilir. İşin cilvesi şu kim bölgeye giden milletvekilleri, Twitter ’üstelik kızışan olayla ait ’yerinden ’ bilgileri gene Twitter üzerinden paylaştılar. Attıkları mesajlarla konuyu takip edenlere ilk doğrudan bilgelik vererek spekülasyonların önüne geçtiler. Bu milletvekillerinin halkı makul aynı şekilde bilgilendirmek amacıyla toplumsal medyayı kullanması suçun Twitter ’dahi olmadığını ifşa etmek yerine yeterli sanırım.

Aslolan koca, aslolan bizim bu araçları nasıl kullandığımız.

Ayrımsız bıçağın işler masasında felah, sokakta ise kıya unsuru olması kadar insanla gelişigüzel şekillenen tıpkı araçtan bahsediyoruz. Akarsu, acı, gelgel elbet bazen sahn ara sıra bile ölümün sebebi oluyorsa, toplumsal medyanın durumu da onu şüphesiz kullandığımıza sadık yerine değişiyor.

Peki bu mecralarda kullanıcı kendisine akıllıcasına ile yanlışı elbette ayırd edeceğiz?

Burada birinci balaban nokta sosyal mecralarda gördüğümüz temas bilginin makul olmayabileceğini yeniden ahzetmek. İkinci bekçi bilgiyi veren kişinin kimliğinden emin olmak. Üçüncüsü haberi destekleyecek videoteyp veya fotoğraf var mı teftiş etmek, eğer varsa doğruluğunu yakalamak. Dördüncüsü ise edilgi oluşturabilecek tıpkısı haber duymuşsak bunu farklı yerlerden teyid emreylemek.

Unutmamak lüzum ki şarlatan olan Twitter değil, malesef yeri geldiğinde onu engel için kullanmakta tek üstelik tereddüt etmeyen adam! Twitter ve başka toplumsal iletişim araçları mecraları çabucak birer çevirgeç; aslolan herif.

DENIZ ERGÜREL

 

Bir Cevap Yazın