Soyluluk Bürsin’den ses getirecek izahat

Asillik Bürsin’in Grazia Dergisi’nde yayınlanan röportajı:

* Asalet Bürsin görünmek pekâlâ ayrımsız his? Bilinen, fenomen oldun artık…

– Bulunmayan öyle bir molekül. “Soyluluk Bürsin ’yapıt” havasında değilim. Ego hanay kurtaran tıpkı insana görüngü derim ki. Mesleğimi, oyunculuğu bittabi ki çokça ciddiye alıyorum ama “Ego şuyum, ego buyum” söylemek biraz garip.

* Evet, hayatının ilenme noktası neydi?

– Üniversiteyi Boston ’bile okudum. Son sömestrimi Los Angeles ’ta geçirdim. Hayatımı benzeri oyuncu olarak etmek istediğime orada karar verdim. Bu de ilenme noktam oldu. O dönme çok evire çevire bire bir aksiyon teklifi almıştım ama kabul etmedim. Riskleri olan aynı kat seçtim. Bakalım hangi olacak?

* Türkiye ’ye oyuncu koyulmak amacıyla mi geldin?

– Yararlı. Buraya gelme amacım bütün yerine düzencilik değildi esasen. Benim amacıyla aynı istifham işaretiydi. Aynı kariyer başlatmaya çalışıyorsun ve maalesef o biraz ağırlık oluyor. Benzeri gün bocalıyorsun. Bire Bir sezinleme peşindeydimburaya gelirken; kendimi icat etmek. Avantajım Türk tevessül etmek, ayrımsız nevi evime andırmak kabil burada kalkmak.

* Birçok sene bilahare dönmüş oldun?

– Annem da babam bile Türk. 10 aylıkken gittim buradan. Türkiye ’ye dönmem hem kendimi hem de ülkemi tanımam açısından haddinden fazla gani oldu. Babamın mesleği zımnında hayatım süresince gezdim dolaştım. Her kültürden benzeri şeyler aldım amma evde gördüğün anne kültür yer önemlisi. Çünkü kayırıcı bir noktadan sonra etiket problemi yaşıyor.

* Endonezya ’dan Teksas ’a yaşamadığın meydan kalmamış. Bu denli çok ışıklı başlamak nasıl tıpkısı molekül?

– Beni ego işleyen husus. Bu tıpkı artı mı yoksa eksiklik mi kimse bilemez. Dünyayı gezmenin dahi kimine bakarak artıları kimine göre eksileri vardır. Temsil tek çocukluk arkadaşın olmuyor. Genişlik mail çocukluk arkadaşım ablamdı. Bilcümle ayrımsız reset tuşuna basıyorsun ve bakir aynı hayata başlıyorsun. Göz açına tutkun yani. Benim için artı oldu herhalde, gayrı türlüsünü on paralık bilmiyorum.

* Aynı dahi tabii mevki mutluluk gezerken ardında fay kapler bırakmışsındır?

– Umarım bırakmamışımdır. Rastgele çıktığım insana intihal olduğumu söyleyemem. Zaten yaşadığımız dönemde amor haddinden fazla basitleştirilmiş tıpkısı lafız. İnsanlar beş altı ay çıktığın insanla ilişkin “Evlenmeyi düşünüyor musun?” diye soruyorlar acilen.

* Evlenmeyi düşünüyor musun?

– Yüzde 100 teehhül etmek istiyorum, tıpkı ailem ve çocuklarım olsun istiyorum. Amma şu zaman değil.

* Amma şu zaman tıpkısı ilişkin var, değil mi?

– Olur, haddinden fazla güzelce bire bir alım satım (Serenay Sarıkaya ’dan bahsediyor).

* Tamam, ne düşünüyorsun amor üstüne?

– İnsanda aynı derinti molekül uyandırıyor. Iri tıpkı ilham kaynağı. Yapmadığın şeyleri yapıyorsun, söylemediklerini söylüyorsun. Aklına gelmeyen şeyleri yapıyorsun. Kendini geliştirmeye daha açgözlü oluyorsun. Aşkla büyüyor, hep daha iyi olmak istiyorsun. Içgüdülü bir öz bu. Kendini beğendirme derdi değil. Aşk sayesinde yüzyıllardır bu kadar romanın, şiirinin yazılması, resimlerin çizilmesi düzgün değil yani.

* Hangi arıyorsun bir kadında?

– Bence bu dünyada karı olmak çokça yumruk. Beni kadının fikirleri, hayalleri, özlük ayakları üstünde durması, duruşu cezbeder. Dünyada maatteessüf eş-koca eşitliği namevcut. Bu birlikte eğitimsizlikten kaynaklanan tıpkı format. Çok çığlık tıpkı görüngü. Bence kadınlar, erkeklerden haddinden fazla daha altın yaratıklar. Tığ da onlar sayesinde varız.

ANNEMLE ALIŞVERİŞE ÇIKMAYI ÇOKÇA SEVERİM

* Bu konuyla ilgilendiren neler yapıyorsun?

– UN Women ve AÇEV ile çalışmalarımız oldu bugüne dek. en üst Gökçe ve AÇEV ’le gelişigüzel tişörtler çıkardık, Gökçe mağazalarında satılıyor. Amacımız AÇEV ’in kadına destek ve okuryazarlık eğitimlerine katkıda mevcut olmak. Amerika ’dayken birlikte bu konuyla ait çalışmalarım oldu.

* Bu annenin sana kattığı benzeri duygunluk mi?

– Hem annemin hem birlikte babamın. Babam küçüklüğümden beri kadınlara gereken ürkmek hakkında haddinden fazla düzenci davrandı.

* Babanın annene olan davranışları kabil mi?

– O üstelik var amma tamamıyla o değil. Olayın temeli insana olan saygıya dayanıyor. Ailem bu konuda çok hassastır. Ayrımlı kültürlerde, dinlerde yaşayınca tabiatıyla kim ara sıra şeyler sana acayip ve kontra geliyor amma tevakki etmek duyman geçişsiz. Bu üstelik işte insanlığa alın aynı saygıya dönüşüyor. Babamın bana genişlik iri öğüdü budur. Dünyanın genişlik hürmetkâr insanı mıyım, bittabi ki değilim. İnsanız, zaaflarımız oluyor amma bilcümle okkalı olmaya ilgi ederim.

* bu arada, annesiyle alışverişe çıkanlardan mısın?

– Teferruatlı tıpkı süre öyleydi ama demin pres çünkü Amerika ’dalar. Annemle alışverişe çıkmayı çokça severim.

* Zevkleriniz uyuşuyor mu?

– Beni anladığı üzere biliyor zevklerimi. Ağız Tadı benim için genişlik cesim şey. Bire Bir tişörtüm var, 9-10 yıldır giyiyorum. Mapus deşik oldu ama çok rahat.

KEREM BURSİN

TÜRKİYE SIRADAN MEMLEKETİM DİYECEĞİM DÜZ

* Şu anda planın Türkiye ’da yaşamaya aylamak mi?

– Bilmem. Türkiye ’dahi yaşamayı seviyorum. Antrparantez burada aşırtı olduğum tıpkısı şeyi, oyunculuğu yapabiliyorum. Benzeri zamanda epey memleketim diyebileceğim benzeri düz. İnsanlar ismimi söylerken zorlanmıyorlar. Yurtdışında hep “Soyluluk, Türk ismi” diye niteleyerek açıklama fora etmek zorunda kalıyordum.

* Oyunculuğun nesine bu kadar aşıksın?

– Benim amacıyla oyunculuğun yer cezbedici tarafı, hiçbir devir “oldum” diyememen. Tıpkı şirkette çalışırsın, CEO olursun, “bitmiş oldum” dersin. Amma oyunculukta anca bire bir husus bulunmayan. Bütün yıpranmamış benzeri karaktere sahn veriyorsun. Bu psikolojik anlamda de bire bir sezinleme. O karakteri anlamaya çalışıyorsun ve kendinle dahi özdeşleştirince ondan bire bir sürü madde öğreniyorsun. Ve bu on paralık sonsuz aynı fenomen.

* Akıbet soru, oyunculuk hedefinde Hollywood var mı?

– Var. Orası şampiyonlar ligi gibi biraz.

BİR SENEDİR BOKS YAPIYORUM

* Lacerem geçiyor Asalet Bürsin ’mağara tıpkı günü?

Sabah kalkıyorum ve spora gidiyorum. Tıpkısı senedir boks yapıyorum. Hem fiziki hem da zihnî anlamda çok baskı bire bir spor. Izleme konusunda yerleşmiş ama gelgelelim düşünecek çok zamanın olmuyor. Çabuk davranıp, çabuk değişmeyen vermen geçişsiz. Seçme şeyi haddinden fazla dolgunca biliyor oluşmak ister, boksörlerin işi haddinden fazla baskı. Arada bile koşuyorum. Onun dışında köpoğluluk eğitimim daha devam ediyor. Demincek Los Angeles ’a gidiyorum. Oyuncu koçumla çalışacağım biraz. Şu anda benzeri dizide oynamadığım üzere artağan bereketli mektup okuyacak antlaşma da buluyorum.

* Hangi okudun en son?

– Ahşa Ergün ’nam “Bura Uğurlu Değil” adlı kitabını okudum. Türkçe betik okumayı seviyorum. Bu aralar hakikat hikayeleri ve ferdî aksiyon kitaplarını okuyorum. Tarihi kitaplar bile hoşuma gidiyor.

Bir Cevap Yazın