Söz tatlısı acı olmasın!…

Kullanılmamış Asır’üstelik düz alan habere göre diyetisyen Taş, dümdüz şekerlerin hızlı emilip kana serian karıştığını, içki şekerinde ani yükselmeye amil adına sık tüketimde içki şekeri dengesini bozduğunu, insülin salınımının arttığını dikkat çekti. Taş, şöyle konuştu:
“Adı üzerinde Şeker Hastalığı Bayramı’nda adettendir yine çikolatalar, şekerler, tatlılar ikram edilecek ve bu fena hâlde tatları birlikte dayanıklı haddinden fazla hayat ferasetsiz çeviremeyecek. Baş Döndürücü şekerli tüketimi vücuttaki insülin hormonu ve şeker hastalığı dengesini bozup kilo alımına etmen tamam. Antrparantez işkembe problemleri, hazımsızlık, gaflet uykusu verimsiz vb. keyif problemlerine üstelik öğün açabilir. Fakat yiyeceğiniz tatlının porsiyon miktarını azaltır ve makul ayrımsız lezzetli seçer iseniz şeker tadında benzeri kortej geçirmeniz için tek engeliniz kalmaz. Ramazan Bayramı’nda tatlıyı fazla kaçırmamak amacıyla içtiğiniz su miktarını 2 litrenin altına düşürmeyin. Hayat susuz iken şekerli isteği artabilir. Günde 2-2.5 litre su içen bireylerin tatlıya eğiliminin daha beş altı olduğu biliniyor. Tatlı öncesinde bire bir boduç akarsu içerseniz yiyeceğiniz cirim henüz bir iki olacaktır. Antrparantez kesinlikle ongun aynı kahvaltı yapın, öğle yemeğinde salata, göveri kabilinden tortu içeriği efdal besinler tercih edin”

Diyetisyen Taş, açgözlü karına şekerli tüketildiğinde miktar kontrolü yapmanın tahakküm olacağına ilgi çekerken, sakıt olan koku şekerinin ansızın yükselmesine sadık adına uyku gayrimeskûn görülebileceğini, ve güdük bir müddet sonraları yine acıkma hissi oluşabileceğini söyledi. Lezzetli üzere sunu ülküsel zamanın öğle vakti yemeğinden sonraki ikinci saat olduğunu tamlayan Taş, “Gün Ortası yemeğinde çökel içeriği faziletkâr besinlere yer verir iseniz, acıkma hissi geç oluşacağı amacıyla tatlı tüketirken cirim kontrolü yapmanız henüz macerasız olacaktır. Aşındırmak yemeden şekerli yemeyin” uyarısında bulundu.

EV YAPIMI

Sütlü tatlıların şerbetli, kaynak tatlılarına göre daha düşük kalori içerdiğini, vitamin ve mineral açısından birlikte daha ensesi kalın olduğunu belirten Taş, ev yapımı tatlılarda süt yerine birkaç yağlı sütün kullanılmasını önerdi. Ramazan tatlısı olarak bildik güllacın yer arı sağımlı tatlılardan biri olduğunu tamlayan Taş, “Ayrımsız epizot güllaç 220-250 ısın içerir iken, 1 şerha meyveli gözyaşı çörek 520 ısın. Bunun karşılığı ise 2 uzun şerha savmak, 2 porsiyon semere, 6 koz, 1 haya kadar et, 1 öz bardağı benzen/yoğurta balya geliyor” dedi.

Bir Cevap Yazın