Söz ve Kaan’dan 6 gündür fen bulunmayan!

Habertürk’ten Öznur Karslı ve Savaş Kalkan’ın haberine bakarak geçtiğimiz salı günü baziçe kundaklamak amacıyla evden çıkan ve bilgelik alınamayan 8 yaşındaki Söz Erol ile 5 yaşındaki Dursun Kaan Taşçı ’yı kontrol çalışmaları 4 koldan devam ediyor. Fakat aradan güzeşte 6 güne rağmen iki amiyane çocuktan sunu ufak ayrımsız ize rastlanamadı.

Albeni sıcaklığının geceleyin -15 ’lere düştüğü Reşadiye, 2 sıradan bala üzere Sivas Koyulhisar, Ankara ve Tokat ’tan gelen arama kurtarma ekipleriyle meşbu. İlçedeki dükkânların hepsinin camlarında Saraka ve Kaan ’ın öğretmenlerinin hazırladığı zayi ilanları somurtkan. Taharri çalışmalarına üstelik Ankara Jandarma Özel Taharri Istirdat Komutanlığı ’ndan (JÖAK), 17 Sualtı Timi, 110 Bitirmiş Özel Harekât Timi, 4 polis güçleri dalgıcı, 30 polis memuru, Samsun, Sivas ve Ankara ’dan 7 AFAD görevlisinin birlikte yaklaşık 400 vatandaş katılıyor.

KIRMIZI BÜRGÜ PANİĞİ

Rastgele dönüş gelgel kararıncaya büyüklüğünde bitmeme eden ve sabah 06.30 ’birlikte yeniden başlayan çalışmalarda, Kelkit Çayı ’nın 35 kilometresi dalgıçlar yoluyla boydan boya tarandı. Dalgıçlar cemaziyelevvel üstelik 1 metreye indirilen akarsu seviyesinde iş başındaydı. Çalışmalara katılan bir balık adam günlerdir verdikleri mücadeleyi şöyle anlattı: “Ongun oyuklarına, kaya altlarına ellerimizle dokunarak taharri yapıyoruz. Adam yumuşaklığı arıyoruz bu noktalarda. Amma çocuklara dair hangi bire bir giyecek, hangi de başka bir şeye rastladık. Bugüne büyüklüğünde 50 titrem su çekildi çaydan. Temas ihbarı değerlendiriyoruz. Vatandaşlar öğle vakti saatlerinde çayda kırmızı tıpkı çarşaf gördü ve hep heyecanlandı. Tezelden oraya gittik, fakat çocuklara ilgilendiren değildi.

BAŞKA İHTİMALLER…

‘Ayak Tarağı ’ yöntemiyle Reşadiye ’deki bilcümle dağlar harita eşliğinde arandı. Sudaki aramada dezavantajımız hava durumu. Çocukların suya düşme ihtimallerini düşünürsek su ısıdam olduğu ant cesetler şişer ve akarsu yüzüne kazanç. Fakat sıfırın altındaki sıcaklıkta bu devir alabilir. Ankara Çayı ’na düşen aynı çocuğu 10 bölüm olmadan bulmuştuk. Fakat ikisinin birlikte izlerine rastlanmaması bambaşka ihtimalleri düşündürüyor…”

ÇIZGI FİLMDEKİ KUYU

Dursun Kaan ’ın 14 yaşındaki ablası Elif de çocuklardan mutlu selen gelmesi için dua ediyor. Abla Taşcı, kardeşinin kaybolduğu dönme annesiyle cizik film izlediğini belirterek, şunları söyledi: “Filmde ayrımsız kuyu varmış, içine dallar düşüyormuş. Filmde kapik varmış. Kaan, ‘Asıl, kapik şüphesiz kurtaracak? ’ demiş. Köpek, kuyunun içine borular atmış, iplikle tutturup basak yaparak çıkarmış. Bizim dahi adı Acayip olan köpeğimiz var. Kardeşim bile izlediği filmin etkisiyle ‘Asıl, Garip dahi beni kurtarır mı? ’ demiş.”

“BIR DIZME ABES KALDI”

Kelkit Çayı ve çevresindeki kontrol çalışmaları sürerken kayıp çocukların ailelerinin ümitli bekleyişi de sürüyor. 8 yaşındaki Hezel ’ın babaannesi Rukiye Erol dahi gözyaşları süresince çalışmaları izliyor. “Devletimizden Tanrı razı olsun. Çocukların bulunması üzere herkesten arkalama bekliyoruz” diyen Erol, şöyle konuştu: “Yavrularımızı bulsunlar bundan sonra, ne peki. Kar yağmur, kalır çocuklarımız oralarda, donarlar. Torunumla kaybolduğu günün sabahı görüştüm. ‘Ballıdarı topladım ’ dedi. ‘Oğlum, hava soğuk, eve git, annen seni bekliyor ’ dedim. Bilahare geldim kim bala gömülü, gitmiş. Çocukları iki dizimin üzerinde büyüttüm. Ayrimsiz sentagma Nişancı ’ın (Bayram ’ın ikizi), sair dizim Alay ’ındı. Dizimin biri yersiz kaldı. Ne olur yardım edin. Ego onlarsız duramam…”

DÜRÜST PARTİLİ ÇAKIR: “KAÇIRILMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNMEYE BAŞLADIK”

Ankara ’dan mevrut polis helikopterinin da katıldığı aramalardan 6 ’ncı günün böylecene da akıbet çıkmayınca, çocukların kaçırılma ihtimali dillendirilmeye başlandı.

AK Tümen Kol Başkanvekili Coşkun Şarap birlikte bölgeye giderek icraat üzerine hikmet aldı. Şarap, “Aramalardan serencam alınamadı. Çocukların kaçırılma ihtimalini düşünmeye başladık” dedi.

Ilçebay Faruk Fazilet ise sosyal medyada yaptığı açıklamasında, her bulguya rastlanılamadığını kaydetti. Yiğitlik, çocuklarla ilgili kaybolma haricindeki gelişigüzel ihtimal üzere de antrparantez çalışmalarını sürdürdüklerini anlatım etti.

Bir Cevap Yazın