‘Spor ahlakı ve ayrıntı üzerine…’

Akşam’dan Elif Aktuğ yazdı… Memlekette hangi spor ve sportmen ahlakı var ne dahi spor yazanlarda edep! İki örnekle derdimi anlatacağım; biri Survivor yarışmacıları biri de spor yazarı Yiğiter Uluğ üzerinden.

Kime sorsanız sunu iyiyi kendisi biliyor, kime sorsanız kendisinden iyisi-elhak yok, kime sorsanız Kemalist, kime sorsanız adalet ve adaletten yana! Sporcu oluşmak apayrı ayrımsız şeydir, hayatında rastgele aktarılma ter döken, yarışan, müsabakaya giren eş, spor ahlakına sahip tamam. Yani içi nefes ağlasa birlikte kazananı alkışlar, bozulmuş ve başarısızlıkta kendine bakar, sövme etmez, böbürlenmez, burnu balaban değildir! Survivor ’de bu özelliklere topluluk sporcu bire bir tek Ahmet Dursun var; sportmen oldukları üzere ‘ünlüler ’ takımında yarışan Merve ve Serenay ise şişman sahne kırıklığı yaşattı kul, bu anlamda. İki eş sporcunun, kazandıkları veya kaybettikleri oyunlardan sonra gösterdikleri ‘aksülamel ’ azgın! Atatürk ’ün sporcular amacıyla söylediği onlarca iyicene ve manidar alay var, hangisini hak ediyor rakibi kaybedince soy maskaralık yapanlar? Sporcular öyle davranınca da hayatında eline heyetiyle almamış adamın şiddetli oynayan futbolcuya esas-karı küfretmesi absürt gelmiyor!

BASKET SPORUN NERESİNDE?

Basket, çabucak basit benzeri baziçe değildir! Basketbola hoppadak peyrev bile olsanız, o büyüyü yaşasanız; hayata başka gözle bakarsınız. Basketbolcunun de seyircisinin üstelik terbiye düzeyi yüksektir, bu buut basket yazarına da yansır genellikle! Genellikle diyorum çünkü geçen hafta balaban ayrımsız kurum ve heyecanla izlediğimiz Eurolig şampiyonası maçının peşi sıra Yiğiter Uluğ anca benzeri yazı kaleme aldı ki; hangi zarafetten ne de güzellikten bahsedecek halimiz kaldı. Argodan zinhar hoşlanmayan biriyim ama şakayı dahi ‘konu oyunlarını ’dahi bol bilir ve severim. Galatasaray ’a şampiyonluğu kazandıran oyunculardan Şebnem Kimyacıoğlu amacıyla kullandığı tabir ancak kişi seviyesini ortaya koymuştur. Siz sanmayın kim basket bu seviyede tabirleri bünyesinde barındıran aynı spordur ve sanmayın ki basket zat içinde bu zihniyeti barındıracaktır. Kamu bu örneklere bakarak ne çocuklarınızı spordan uzaklaştırın ne dahi yeteneklerinin körelmesine izin verin. Sporun gelişigüzel anlamda kibarlık olduğu gerçeği yüzümüze çarpacak ve bu zarafetten nasibini alamayanlar, madalyalarına karşın unutulup gidecektir… Devir hemen birazcık zaman

Bir Cevap Yazın