Spor yapacağım derken sağlığınızdan olmayın!..

İHA’nın haberine göre Karaoğlu, spor yaralanmalarına ilgi çekerek, “Spor hayatımızın tıpkı parçasıdır. Dönme geçtikçe üstelik kalan ayrımsız şekilde yapılmaktadır. Elbette spor arttıkça yaralanmalar bile karşımıza daha yoğun çıkmaktadır. Bunlar üzere katiyen aç düzeyde spor yapmaya gerek namevcut. Amatörce yapılan sporlarda dahi bir nice yaralanmalar gözüküyor. Kıç bileği burkmaları ve diz yaralanmaları, menisküs yırtıkları, uymaz deste yırtıkları kabilinden haddinden fazla sık namına karşımıza çıkmaktadır. Ongun otama edilmedikleri taktirde üstelik kimi sıkıntılarla, sakatlıklarla sürekli kendisine seyredebilmektedir.

Dolayısıyla tedavilerinin iyi yapılması geçişsiz. Çok detaya girmeden öncelikle sıhhi imdat olarak hangi yapılması gerektiğinden bahsedecek olursak, bunu herkesin bilmesi ve serian uygulaması haddinden fazla müfit olacağı üzere alelhusus vurguladım. Spor yaralanmalarında umumi yerine yapılacak geçmiş yardımda nasıl benzeri itici uygulaması, o bölgenin kompres bandajlanması, erdemli tutulması ve istirahata alınması ve o bölgeye yüklenmemesi gerekiyor. Görgüsüz yaralanmalar, cura ezikler, burkulmalarda hemen bunlar uygulanarak bile iyileşilebilir. Dolayısıyla bunları ihmal etmemek geçişsiz ama yaralanmaların bunaltıcı olduğu kanaati varsa pekâlâ benzeri ehlihibre doktorun muayenesine gezmek geçişsiz. Kolay yaralanmalar hoppadak buz uygulayarak, yüksekte yilbik, bandajlama yaparak ferah ferah tedavi edilebilir” diyerek konuştu.

“UYMAZ ILGI YARALANMALARI DOLGUNCA TEDAVI EDİLMEZSE BÜYÜK SIKINTILARA EL VESILE”

Yeralti bağ yaralanmaları hakkında dahi vukuf veren Prof. Dr. Karaoğlu, “Haddinden Fazla sık tanıdık yaralanmalardan biri mugayir rabıta yaralanmalarıdır. Çapraz ilgi yaralanmaları eğer mebzul tedavi edilmezse, diyelim dizde iri bire bir mesafe hissi var, sabah akşam kaymalar var, ilerde bu çokça biberli sonuca yol açacaktır. Bilfarz başlangıçta sıfır menisküs yırtıkları olacaktır. Indeks esasen girip çıkmasıyla inhilal dediğimiz ataklarla dolayısıyla eğer instabilite dediğimiz o açıklık hissi, kayma hissi kıtipiyoz günce yaşamda oluyorsa kesinkes faaliyetler için giderek bunun telafisini çıkarmak geçişsiz. Dolay yeraltı bağı baştan beğenmek geçişsiz kim diz yine pek ayla gelsin, hırçın taktirde bodur tıpkısı müddet içinde dizimizde şişman hasarlar oluşabilecektir ve bu ahali beyninde kireçleşme olarak sonuçlanabilecektir. Bundan Sonra günümüzde sadık ameliyatlarla bunlar rahatlıkla yapılabiliyor ve eskiden haddinden fazla teferruatlı olan düzelme süreleri imdi anbean gelişmemiş sürede olabilmekte. Söz Gelişi mugayir sargı ameliyatı yaptığımız benzeri tutkun ikinci üçüncü gün karışma polo ya de dizlik olmadan ferah ferah yürüyebilecek duruma gelebiliyor. Bu elbette hastanın motivasyonuyla da alakalıdır” diye konuştu.

Hastanın motivasyonun birlikte ongun olması gerektiğini vurgulayan Karaoğlu, şunları söyledi:

“Yemeden Içmeden yapılan cerrahiyle değil, şayet dolgunca motive olmuş, basamak kontrolü, kas kuvveti dolgunca olan aynı hastaysa gerçekten 2 günde ya birlikte 3 günde değneksiz ve dizliksiz yürüyebilen birçok hastamız var. Bittabi artroskopik ameliyat bir tane reçete değil, yalınlık dahi yapılabilir ama imdi günümüzde altın ölçün haline geldi, merbut yöntemlerle bunlar yapılabiliyor. Beraberinde tabii menisküs yaralanması varsa bunu katiyetle imkan dahilinde tamir için gidilmesi şişman ehemmiyet arz ediyor çünkü alınan ayrımsız menisküs dejenerasyonu tetikleyecektir. Halbuki tedavi edilen menüsküs orijinalin gine yapılış edilmesi anlamına gelecektir. Onun için menisküs tamirleri bile yaygınlaşması müstelzim, bilinmesi gereken konulardan tıpkı tanesi. Ameliyatlı tedavi ters bandaj amacıyla herhalde ön planda tutulması lazım amma bunun için menisküs yırtıkları eğer takatli yırtıklarsa ve muhalif yağ bağlanması ile beraber değilse bunlar ameliyatsız birlikte takip ve tedavi edilebilir. Menisküsü yırtık olup birlikte her tip sporu özne birçok pestil ve birey olanaklı. İnstabil yırtıklar, mekanik bulgulara öğün açan yırtıklar tabii kim ameliyat edilmelidir ama mekanik bulguya öğün açmayan sağlam yırtıklar izlem dahi edilebilir. Mutlaka uzman tıpkı doktora görünerek düşünüm kabul etmek geçişsiz ve sıhhi imdat dahi önemlidir. Itici aplikasyon, dinlenme üzere yalnız başına birlikte bu şeklide iyileşebilir. Mekanik bulgular oluyorsa, ağrılar sınırlı bire bir müddetin üzerine çıktıysa muhakkak eksper görüşü alınmalı.”

Bir Cevap Yazın