Strese giren, yeşil biber yesin!..

İHA’nın haberine bakarak stresin bundan sonra Bundan Sonra hayatın ayrımsız parçası olduğunu tamlayan Hacim, “Herkesin zihnini kurcalayan, geceleri çekilmez kılan ve dengeyi altüst fail yer önemli ihtisas durumudur. Stres, saç dökülmesinden tutunda, halsizlik, yorgunluk, sarrafiye ağrısı, gönülsüzlük ve önsezi format bozukluklarına illet olduğu kabil kilogram almanızın temel sebebi de olabilir mi? Yapılan birçok ilmî say bunu meni etmektedir. Bugüne büyüklüğünde stres yerinde daha çok aşındırmak yeriz ve kilo alırız diyerek bilirken, bugün istikrarlı beslenseniz bile stresin kilonuzu arttırdığı bilinmektedir” dedi.

STRES VE KILOGRAM ALIMI

Stres durumunda ihtisas kapsam bozukluğu nedeni ile kilo alımının bahis konusu olduğunu kaydeden Tutar, “Peki, lehçe yağlanmanın, hele akıl bölgesi yağlanmanın yer ana nedenlerinden birisinin da ruhsal gerilim faktörü olduğunu biliyor musunuz? Kronik stres, hiyerarşik konumdaki düzlük ile belen çevresi genişliği uygun ilişkilidir. Yapılan birçok faaliyet göstermiştir ki akıl bölgesi yağlanması madun statüdeki bireylerde daha efdal seviyededir ve vücuttaki depolanma şeklini birlikte değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ cisim üzere yer çetin olan yağdır. Ruhsal Gerilim küresel obezitede dokunaklı anlamda caka oynadığı gözlemlenmiştir.

Hollanda bile yapılan benzeri araştırmada, stresin mihman etkilerinin olup olmadığı gözlenmiştir. Vücutlarımızın açlığa verdiği tepkinin ayrıksı ruhsal gerilim kaynaklarına sunulan tepkiyle benzeri olduğu bilinmektedir. Savaş eskiden iki canlı olan kadınların fetüslerinin stresten etkilenip etkilenmediklerini anlamak için çalışmaya başladı. Kestirmece 2400 yaşama üstünde yapılan çalışmada, anne karnında strese maruz kaldıklarını ve bundan 60 sene sonrasında bibi bunun donuk sonuçlarını çektiklerini söyleyebiliriz. Kıtlık sırasında aylı kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde his ve soy hastalıklarına yakalanma risklerinin henüz erdemli olduğu bulunuştur. Ayrıca kolesterol seviyeleri normalin çok daha üstündedir. Ayrıca bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına de yakalandıkları gözlemlenmiştir.

Stres yerinde kişinin akıl kimyası da menfi olarak etkilenir. Yetişkinlerin öğrenme kapasiteleri henüz düşük seviyededir. Harmoni gösteremeyen şekilde değil dahi, strese uyan şekilde aksülamel ödeme kapasiteniz, depresyona hangi büyüklüğünde gösterişsiz girdiğiniz, psikiyatrik bozukluklara alın ne kadar savunmasız olduğunuz, birlik bunlar yaşamın er dönemlerinde yaşanılan ve ercecik maruz kalınan stresin yaratmış olduğu hırçın etkileyebileceği alanlardır.
Dirim süresi ve kişinin dirim statüsünün stresle birebir ilişkisi vardır. Stres altında ruhlu bireylerin daha çabuk yaşlandığı ise gene yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür.”
diyerek konuştu.

STRESİ YIPRATICI BESİNLER

Gün içerisinde yaşanan sıkıntıların kişide strese sebep olabildiğini vurgulayan Tutar, “Ayrıca sizin kişisel problemlerinizde buna eklenince gününüz katlanılmaz tıpkı hal alabilir. Bu sıkıntıları besinler çözmese üstelik strese sınırlı vücudunuzda hormonal kendisine meydana ati değişiklikleri besinler ile azaltabilirsiniz.

Muz: İçerisinde potasyum mevcut besinlerin başında mevrut muz sakinleşmeniz için bildirme muhteşem besinlerden birisidir. Ayrıca mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını dahi sağladığı amacıyla günlük stresinizin azalmasını sağlayacak başlıca caize kaynaklarından birisidir.

Koz: Ceviz alelhusus gaflet uykusu problemi olan bireylere önerilir. Zira ceviz tükettiğinizde melatonin adı verilen ve kişiyi sakinleştiren ve henüz şen uyumasını sağlayıcı hormon salgılanır. Bu sebeple günde 2-3 bilcümle koz tüketmeniz stresinizi azaltacaktır.

Balık: Soluk şekerinin dengeli olması stresin yaşanmaması amacıyla önemlidir. Düşük zaman şekeri bireylerin sinirlenmesine ve ekstra strese girmesine illet benzer. Protein dem şekerinin tartılı olması amacıyla bildirme heybetli kumanya öğesidir. Balıklar, alelhusus titrem, somon, uskumru üzere semirtilmiş balıklar hem protein içerikleri hem de içeriğinde kâin omega-3 nedeni ile beslenme programlarında bulunması gereken benzeri besindir.

Yeşil Biber: Stresi azaltmada C vitamininden zengin beslenmenin adrenalin seviyesini arttırdığı amma daha birlikte önemlisi stresi azalttığı gözlenmiştir. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan henüz faziletkâr C vitamini içeriğine sahiptir.
Çikolata: Çikolata tükettiğinizde azami seviyede bahtiyarlık hormonu salgılanır. Yaşadığınız stresin gibi olduğunca sizi birkaç etkilemesini istiyorsanız haddinden fazla düşük miktarlarda çikolata tüketebilirsiniz. Ama aşkın tüketip kilogram alıp henüz çok strese girmemek içre titiz olmalısınız.

Tahıllı Savuşturmak: Atlatmak içerisinde bulunan töz bireylerin asap sistemini etkileyerek kişinin elan sakin benzeri çağ geçirmesini sağlar. Ekmeksiz yerine yapılan beslenme programlarında elan kalın kafa ağrıları meydana gelebilir. Bu sebeple içeriğindeki çavdar unu veya buğday unu içeriği faziletkâr olan ekmekler yeterli miktarda diyete eklenmelidir.”

Bir Cevap Yazın