‘Sultanahmet bombacısı’nın DAEŞ yalanı!..

Türkiye’ye vira etmek amacıyla bu yalanı söylemiş: “IŞİD’den kaçtım”

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine bakarak “IŞİD saldırılarında ailemden birçok kişiyi kaybettim. Atılım ortamından kaçtım, Türkiye ’ye geldim. Avrupa ’evet bırakmak istiyorum” diyen Fadlı ’evet biyometrik kimlik mevdu.

İstanbul Sultanahmet ’te 10 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından çokça cepheli anket başlatılırken, canlı bombanın kimliğine gelişmemiş sürede ulaşılmasının sırrı dahi ortaya daha çok. İncelemede enerjik bomba Nabil Fadlı ’nın sınırdaki kaçakçılar vasıtasıyla Suriye ’den yasadışı yollarla Türkiye ’ye giriş yaptığı; Kilis ve Gaziantep ’in arkası sıra İstanbul ’a geçtiği belirlendi. Fadlı ’nın 5 Aile ’ta yanındaki 4 kişiyle gelişigüzel İstanbul Zeytinburnu ’ndaki Barhana İdaresi Genel Müdürlüğü ’hangi sınırlı birime anbean pusat üzere başvurduğu öğrenildi.

AİLEMİ KAYBETTİM, KAÇTIM

Kafile İdaresi ’nde mülakata alınan Fadlı ’nın, Suriye ’deki iç harp sonrası başta DEAŞ (IŞİD) kalkmak üzere yıldırı örgütlerinin saldırılarına maruz kaldıklarını, ailesinden birçok kişinin öldüğünü, bu hamle ortamından kaçarak Türkiye ’ye geldiğini, Avrupa ’evet sığınmacı adına görevlendirmek istediğini söylediği öğrenildi. Fadlı ’nın şahsi bilgileri ve verdiği beyanlar kayıtlara geçilirken, biyometrik kimlik için da fotoğrafları çekilip, inç izi alındı. Bu işlemlerinin arkası sıra anlatıkları doğrultusunda Fadlı ’ya biyometrik etiket verildi.

‘NECIP GARAZ AVRUPA ’ İDDİASI

Fadlı ’nın, ikametgah adresi kendisine ise Zeytinburnu ’daki bire bir lüp adresini verdiği, kayıtlara da bu bilgileri geçtiği öğrenildi. Fadlı ’nın elan bilahare adres adına gösterdiği Zeytinburnu ’ndaki evden ayrılarak Kandırga ’daki bir otelde kaldığı da belirlendi. Fadlı ile gelişigüzel Göç İdaresi ’ne giden 4 kişinin da ‘geçici himaye ’ amacıyla vasıta altına alındığı, güvenlik birimlerinin bu kişilerle ilgili üstelik soruşturma yaptığı öğrenildi.

Fadlı ’nın ana hedefinin Avrupa ’ya geçerek eylemini burada ayırmak olduğu, fakat bu fırsatı bulamayınca Türkiye ’deki yabancıları tasavvur aldığı ihtimali üstünde duruluyor.

NABİL FADLI İSMİ CALI BENZER

Etkili bomba Nabil Fadlı ’nın Türk istihbaratı eliyle takip edilen ve ismi tanıdık çalışkan bomba eylemcisi listesinde bulunmadığı tayin edilirken, teşkilat bağlantısı noktasında üstelik benzeri bilgiye ulaşılamadı. Köken isminin Nabil Fadlı olamayabileceği, eylemcinin kendisini peçelemek için cali adam ve kimlik kullanmış olabileceği ihtimali üzerinde birlikte duruluyor. Suudi Arabistan doğumlu Suriye vatandaşı Nabil Fadlı kendisine kayıtlara geçen kişinin, töz kimliğinin tespiti üzere eş bireylerine ulaşmaya müteharrik güvenlik birimleri, değişmez etiket tespiti amacıyla DNA örneklerinden karşılaştırma yapma imkânı arıyor.  

Bir Cevap Yazın