Sultanahmet saldırısında ‘6 saniye’nin sırrı!

Hürriyet’ten Eyüp Serbest’in haberine göre ‘RDX ’ ve ‘TNT ’ karışımı patlayıcıların bulunduğu intihar yeleği giyen ve Sultanahmet Camisi D Kapısı ’ndan çıkarak meydandaki gezici kafilesinin yanına gelen etkin bomba Nabil Fadlı ’nın saat 10.20 sıralarında üzerindeki 2 el bombasından ilkinin pimini çektiği anlaşıldı.

El bombası patlamazken pimin sesini duyan kanıt Sibel Şatıroğlu çevresindekilere Almanca “Kaçın” diye bağırdı. Bu tam Fadlı ikinci el bombasının pimini çekti. Standart el bombasının pimi çekildikten 3 saniye sonradan patladığına dikkat çeken yetkililer, ikinci bombanın patlamasına büyüklüğünde geçen 6 saniyelik sürenin ve rehberin ‘kaçın ’ uyarısının daha çok ölümle sonuçlanabilecek saldırının etkisini sınırladığını belirtti.

CANLI BOMBAYLA GELENLERE GÖZALTI

Istihbarat Ofis Müdürlüğü ve Terörle Uğraş Yazıhane Müdürlüğü ekipleri saldırıyla ilişik operasyonlarda deli dolu bombayla beraber İstanbul ’a mevrut 4 kişinin üstelik aralarında olduğu 7 Suriyeliyi gözaltına aldı.

Emniyet yetkilileri gözaltındaki farklı 3 Suriyelinin ‘Ahali Muhaberat ’ ile bağlantılı şahıslar olduğunu tez ederken, yetkililerin bu kişilerin Fadlı ile İstanbul ’da buluşarak saldırış planlarını nâkil ve patlayıcıları vererek yönlendiren şüpheliler olduğunu değerlendirdikleri belirtildi. 

Bir Cevap Yazın