Sultanahmet saldırısında flaş evolüsyon!

Sabah’ta düzlük alan habere göre enerjik bomba ve arkadaşlarının kat güzergahları belirlendi. Çalışkan bombanın İstanbul’da buluştuğu 3 Suriyelinin ‘El Muhaberat’ bağlantılı olduğu argüman edildi. Saldırıda ‘RDX’ ve ‘TNT’ karışımı patlayıcılar kullanılarak hazırlanan benzeri intihar yeleği ve 2 halk bombası kullanıldığı ortaya artık.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’ne sadık Ihsas Şube Müdürlüğü ve Terörle Savaş (TEM) Şube Müdürlüğüne tutkun polis ekipleri Sultanahmet Meydanı’ndaki etkin bomba saldırısının peşi sıra yaptıkları çalışmalar sonucunda Fatih, Zeytinburnu ve Beyoğlu ilçelerinde yaptığı baskınlarda 7 Suriyeliyi gözaltına aldı.

GÖZALTINA ALINAN 4 HAYAT CANLI BOMBA İLE GELENLER

TEMA Özel Tim ekipleri eliyle gözaltına alınan şüphelilerden 4’ünün etkili bomba Nabil Fadlı ile beraber 5 Karı Salı günü sığınmacı namına Zeytinburnu Barhana İdaresi Başkanlığı’na giderek parmak izi verdiği ve bildirdiği adreste biraz dönem kaldıktan sonra birlikte sırra aşama basan şahıslar olduğu öğrenildi.

CANLI BOMBA VE ARKADAŞLARININ KERE GÜZERGAHI

Etkin bomba Nabil Fadlı ve yanı sıra mevrut Suriyeli 4 arkadaşının Türkiye’ye geldikten sonradan kim bütün adımlarını yegâne biricik inceleyen İstanbul Istihbarat Yazıhane Müdürlüğü ve Terörle Savaşım Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını uzun uzadıya Fadlı’nın bile aralarında bulunduğu 5 kişinin yılbaşından kestirmece 1 hafta geçmiş önce yerine izlerini Şanlıurfa’dahi buldu. Ekipler, Fadlı ve 4 arkadaşının Şanlıurfa’dan sonra Ankara’ya geldiklerini belirledi. Polis Güçleri, Ankara’de değişik adreslerde birkaç dönüş artan etkili bomba ve arkadaşlarının sonuç adına İstanbul’a gelmesine ulaştı. TEM ekipleri şüphelilerin İstanbul’dahi Fatih ve Zeytinburnu’nda özellikle Suriyeli mültecilerin kaldığı kiralık evler ve türlü pansiyonlarda konakladıklarını tayin etti.

3 SURİYELİ’NİN ‘HALK MUHABERAT’ BAĞLANTISI

Inanma yetkilileri gözaltına alınan başka 3 Suriyelinin ‘El Muhaberat’ ile angajmanlı eşhas olduğunu sav ederek, çalışkan bomba Fadlı ile İstanbul’da buluşarak hamle planlarını aktaran ve patlayıcıları vererek yönlendiren şüpheliler olduğunu değerlendirdikleri öğrenildi.

2 UMUM BOMBASI VE HUSUSI HAZIRLANMIŞ İNTİHAR YELEĞİ

TEM ekipleri 10 kişinin ölümü, 15 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Nabil Fadlı’nın Sultanahmet Camii D kapısı’ndan çıkarak yer dahi gezen gezmen kafilesinin yanına geldikten aynı süre bilahare patlamaların yaşandığını belirterek, yanı sıra mevcut 2 umum bombasından birincisinin pimini çektiğini ve patlamaması üzerine 2. umum bombasının pimini çekerek patlamayı gerçekleştirdiğini ilinek. Polis ekipleri antrparantez Fadli’nin geveze sırasında üstünde ‘RDX’ ve ‘TNT’ karışımı patlayıcıların bulunduğu hususi tasarım edilmiş ayrımsız intihar yeleği giydiğini tayin etti.

Gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde mevcut İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 7 şüphelinin sorgulanması bitmeme ediyor. Polis ekipleri mavera yandan muhtelif adreslere baskınlar düzenleyerek gâh şüphelileri görmek üzere çalışmalarına bitmeme ediyor.

Bir Cevap Yazın