Sunu yeni ‘zayıflama’ yöntemi!..

BBCTürkçe’de meydan kayran habere bakarak bilgisayar oyununda, katılımcılara bisküvi ve çikolata kadar kumanya maddelerinin resimlerine basmaktan kaçınmaları telkin edilerek beyinleri ısın azaltmaya yönlendirildi.

Araştırmaya katılanların az miktarda kilo verdikleri ve deneyden 6 kamer sonradan birlikte daha az ısın aldıkları gözlendi.

Appetite dergisinde yayımlanan araştırmada, 41 eke benzeri hafta boyunca 10 zaman süren bilgisayar oyununu internet üzerinden 4 kez oynadı.

Katılımcıların çoğu ekstrem kiloluydu ve haftada sunu bir iki üç kat cips, bisküvi, pasta ve çikolata kadar ısın yüklü besinler yediklerini belirttiler.

‘Beyni eğitmek gerek’

Exeter ve Cardiff Üniversiteleri’ndeki psikologlarca geliştirilen elektronik beyin oyunu insanların aşındırmak alışkanlıklarını fark etmek, yani gayrisıhhi abur cubur yemekten ayırmak amacıyla “hatır eğitimi”ni kullandı.

Katılımcılardan ekranda sağlıksız yiyecekler belirince, herhangi bir tuşa basmamaları istendi.
Sonuçlar benzeri eğitimi, kayıt fotoğrafı olmadan bütünleyen 41 bambaşka yetişkininkiyle kıyaslandı.

Buna göre, katılımcılar eğitim bilimi haftasında 0.7 kilo verdi ve günde sayı farkı 220 gran elan birkaç kalori aldı.

Araştırmaya önderlik eden, Exeter Üniversitesi’nden Dr. Natalia Lawrence, oyunun gâh insanların yiyecek alışkanlıklarını değiştirdiğini ancak daha “emekleme” aşamasında oldukların söyledi.

Bir Cevap Yazın