Süpürge Otu Özkalyoncuoğlu’ndan Safiye Soyman’a yaylım ateş!

Safiye Soyman, oğlunu evlendirmiş.

Oğlu züğürt, ms hastası, merkezi sinir sistemi marazlı. Ayakta duramıyor, elini kaldıramıyor, başını tutamıyor, hassaten konuşamıyor. Tedavisi olmayan ayrımsız hastalıkmış, ve gitgide yaşamı zorlaşan tıpkı çor olduğunu söylüyorlar.
Cenabıhak on paralık kimseyi hasta etmesin, ama başa mevrut bile çekiliyor işte.

Safiye karı, oğlunu evlendirmiş.
Her ana gibi, oğlu mutlu olsun istermiş.
Düğün görüntülerini izliyorum. Safiye eş, astsolist tabii, oldukça dekolte giyinik, memeleri dışarıda, solgun saçları fönlemiş. Omzuna kürk atmış, birlikte Yüksek, bembeyaz ceket giymiş.
Oğluna gülgûn ceket giydirmişler. Kız yani eş, birçok yaşında bilmem ama oldukça, hem dahi haddinden fazla pir. Uydurma benzeri gelinlik giydirmişler. Kızın temel ve babasını çokça bir iki görüntüye almışlar, sanki onlar yokmuş üzere davranıyorlar. Eş geda, çok muhtemelen. Kızları için aynı kurtuluş yolu
aramışlar bedihi. Ya üstelik kızın kendisi aramış, bilemem.
Safiye hanımın arkadaşları birlikte kişi gibi, çoğu zerrin kafalı, fosforlu kadınlar. Kâffesi asıl masalara oturmuşlar. Ana düğün sahibi onlar çünkü. Asıl yan ensesi kalın olunca, asıl konuşmayı, temel ağlamayı üstelik onlar yapıyor, onlar hakediyor bittabi. Zengin taraf onlar. Hepsi ağlıyor, kimin için? Safiye Eş’ın oğlu üzere.
Tv  muhabiri bütün kıç tarafı ile röpörtaj yapıyor, sanki kız tarafı bulunmayan kadar. Tıpkı köşede sığınmışlar, kâffesi türbanlı, başı mecbur kadınlar ve güçsüz kocalar… Asıl ve cet, ev haliyle gelmişler gibi. Kızın asıl ve babasının kıyafetleri detaylı yılların üstü başı kadar. Misafirleri üstelik anca gariban ki…
Elkızı, damat ile dansediyor, ayak elini birlikte kaldıramıyor. Hastalığı encam safada sanki.
Safiye Hatun ağlıyor, ve diyor ki oğlumun elini tutsun, birlikte yatsın yeter diyor.
O anda elhak elimde olan ışık zart diye önüme düşüyor.
Acaba?
Annelik bu kadar egoistçe mi?
Evet kız ne yapacak, yanı sıra yatsın kâfi dediğiniz dinç karı? Elkızı olan bir kız, ömrü süresince sevişmeyeceğini isteyerek evlenir mi? Bile mutluluk herkesin hakkı ise, yani böyle bire bir tanımlama yapabiliyorsak.
Evlilik ortamında aşk, tabiiyet, güven, ama aynı zamanda eşey imkânsız mı?
Söylenenlere bakarak oğlana, benzeri ocak ve makine almışlar. Gelinle konvansiyon yapmışlar, yanında kalırsan, kaldığın sürece ve sonrası, hepsi senin diye.
Kızın annesini düşündüm. Hangi yaşadıklarının farkında mı acep, kızamadım. O büyüklüğünde acayip tırı vırı vardı kim… Bu sahn hesabının farkında olacak aynı anneye benzemiyordu. Cet birlikte öyle.
Sonuç yerine ben, gene Safiye Karı’a kızdım.
Ne yaptın sen dedim.
Ve
Eş kız için ağladım.

Funda Özkalyoncuoğlu

Bir Cevap Yazın