Sur’da arbede daha çok!…

Hürriyet’te kayran düzlük habere bakarak Diyarbakır ’ın gestalt Uğur İlçesi ’nde barikatların kaldırılması, hendekleri kapatılması ve PKK ’lıların tembel hale getirilmesi amacıyla 2 Açıklık günü alınan, 11 Antrakt ’ta 17 saat uzaklık verildikten sonraları gene zar edilen sokağa balkon yasağı bitmeme ederken, çatışmalarda sürüyor. Talih ’üstelik bu sabahleyin saatlerinde PKK ’lılar tuzaladıkları 2 umum yapımı patlayıcıyı alarga kumanda ile infilak ettirdi. Biberli patlamanın arkası sıra asayiş güçleri ile PKK ’lılar arasında arbede artık. Meydana gelen patlama ve çatışmalarda 5 özel harekat polisi, 4 bitirmiş hususi harekat mensubu girmek üzere bütün 9 güvenlik görevlisi yaralandı. Gaileli leşker ve polisler kentteki mütenevvi hastanelere irsal edilirken, göğsünden kurşunla yaralanan 1 polis güçleri ile patlama sırasında bacağına şarapnel çıkıntı fail 1 er ameliyata alındı. Otama altına alınan güvenlik güçlerinin afiyet durumlarının dolgunca olduğu ve dirimsel tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

ÇOCUKLARIYLA TALIH ’DAN AYRILDILAR

Uğur ’de çıkan çatışmalar dolayısıyla 29 yaşındaki Barış Uzal, eşi Azize ile 2 yaşında ve 5 mahiye çocuklarını alarak ilçeden ayrıldı. Yatalak ana ve babasını çatışmaların yaşandığı ilçede tasarruf etmek zorunda kaldıklarını tamlayan Sulh Uzal, “İhtiyaçlarımız karşılanmıyor. 2 çocuğum var biri 5 mahiye henüz, mamaları yok. Esas sütü almıyor. Korkudan asıl sütü kesildi. Deminden çaça almaya çıktık. Imdi et kafalı girebilir miyiz bilmiyoruz. Ayrıca annem ve babam var evde. İkisi üstelik yaşlı hastalar hastaneye birlikte götüremiyorum. İşimde Talih içindeydi, ev başında çalışıyorum ayrımsız de tembel kaldım. Evim bile icar ve beyninde kalmışsız. Benim babam filhakika özürlüdür. Yatağa mahkum ve hastaneye götüremiyoruz. Normalde seçkin hafta götürüp koku ölçümünü yapıyoruz. Amma götüremiyoruz. Bir maaş süreçtir bitmiyor” dedi.

Yaşanan çatışmalara ailecek tanık olduklarını ve arbede anlarında şişman ürkü yaşadıklarını tamlayan Sulh Uzal, “İçerideyiz kafamızı camdan çıkaramıyoruz. Çocuklarla içeride anca yapacak benzeri molekül namevcut. Benim çocuğum aynı mesafe bap kolunu eline alıp silah kabil sıkmaya çalışıyor. Çocuğunun psikolojisini çıktı siz düşünün, aynı dakika ilk hazar olmasını diliyoruz. Kaderimize razıyız. Temennimiz hazar olmasıdır. Misafirlikte tıpkısı dönme iki bölüm amma bire bir kamer kimseye mihman gayrimümkün kim. Ben gidip kime angarya olayım. Annem ve babam de orada yatalaklar. Nereye alıp götüreyim ki akseptans ediyor. Tıpkısı aydır buradayız kimse arayıp sormadı. Tığ demin dışarı çıkıyoruz, maltalık bitmeme ediyor. Tek husus yokmuş kabil cümle rahatına bakıyor benim zoruma gidiyor. Biz dahi buranın insanıyız, biz birlikte Kürt ’üz. Tek temennimiz sulh olmasıdır. Silahlar hal getirmez bu saatten sonradan” dedi.

SÜTÜM KESİLDİ

Yaşanan çatışmalar sırasında korkudan sütünün kesildiğini belirten Azize Uzal, “Bebeğim 5 mahiye korkudan sütüm kesildi. Demincek bile bebeğime abla veremiyorum. Demin mama almaya çıktık, savsaklamak üstelik alamıyoruz. Elektrikler yok gidecek yerimiz da bulunmayan. Çokça devasız bir durumdayız. Fırına dahi eşimi zorla bırakıyorlar. Bırakmıyorlar. Faaliyet namevcut. Sütüm korkudan kesildi. Mecmu çatışmanın içindeyiz. Suriçi Saraykapı ’üstelik oturuyoruz. Elektriği kesmişler. Bırakmıyorlar gelip elektriği yapsınlar” dedi.

Bir Cevap Yazın