Suriye’de DAEŞ’ten insanlık dışı kırım!..

Hürriyet’te saha kayran habere göre Suriye rejimi, IŞİD militanları eliyle ülkenin kuzeydoğusundaki Deyr ez-print kentinde gerçekleştirilen katliamda 300 sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Bölgeden çelişkili istihbarat gelirken, Suriye Herif Hakları Izleme Örgütü, terör örgütünün ele geçirdiği umum Baghaliyeh mahallesinde aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 400 sivili kaçırdığını duyurdu.

Suriye resmi bili ajansı SANA, mazi bölüm süresince düzenlenen saldırılarda öldürülenlerin şişman kısmının buğulanmış insanlar, kadınlar ve yavru olduğunu öne sürdü.

AFP’nin haberine bakarak; İngiltere merkezli Suriye Koca Hakları, yıldırı örgütünün şehrin kuzeyindeki umum Baghaliyeh mahallesini ele geçirdiğini ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 400 sivili kaçırdığını açıkladı.

Takip Örgütü Direktörü Rami Abdülrahman, kaçırılanların tümünün Sünni olduğunu aktardı. Abdülrahman kadın, çocuk ve perhiz yanlısı savaşçıların ailelerinin IŞİD kontrolündeki eksantrik alanlara naklediğini bile sözlerine ekledi.

Şam’ın iddiaları doğrulanırsa, bu, yıldırı örgütü IŞİD’in benzeri gün içerisinde gerçekleştirdiği yeryüzü kanlı katliamlardan biri olacak.

80’İ ER, GERİSİ SİVİL

Strateji Örgütü, evvel yaptığı açıklamada, sunma beş altı 135 kişinin öldürüldüğünü belirtmişti.

Bölgedeki aktivistler vasıtasıyla Suriye çöz savaşının tamam ayrıntılarını belgeleyen Takip Örgütü, katliamda öldürülenlerin kestirmece 80’inin er ve Şam rejimi yanlısı milisler; gabi kalanının ise siviller olduğunu duyurdu.

Suriye Kayırıcı Hakları Izlem Örgütü, kırım kurbanlarının çoğunun vurularak evet dahi başları kesilerek öldürüldüğü bilgisi birlikte paylaştı.

İNTİHAR SALDIRILARI DÜZENLENDİ

Suriye’deki kırım, Rusya’nın bölgeye uçaklarla arkalama göndermesinden tıpkısı gün bilahare yaşandı.

Öte yandan, perhiz güçleri, ülkenin kuzeyindeki Halep vilayetinde IŞİD’e yönelik operasyonlar düzenlemeyi sürdürüyor.

Ayrıca KÖLE öncülüğündeki ortak yönetim güçleri, IŞİD’in fiili başkenti Rakka’yı vuruyor.

Suriye Insan Hakları Rasathane, IŞİD’in Deyr ez-tahakküm’un yıldız ucuna akıllıca ilerlediğini ve ahali Baghaliyeh mahallesini ele geçirdiğini açıkladı.

IŞİD ise üyelerinin Deyr ez-zor’bile kefaret güçlerine yönelik intihar saldırıları gerçekleştirdiğini ve ahali Baghaliyeh ile hassaten ara sıra bölgelerin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın