Suriyeli sığınmacı kadının nazik dramı!

Bakir Yüzyıl’bile saha kayran habere göre ülkelerinden kaçarak Avrupa ’evet sığınan Suriyeli sığınmacı kadınlar, hemen ölüm-kalım savaşı değil bir zamanda onurlarını yüklenmek üzere elbet büyük tıpkı mücadelesi verdiklerini anlattı. Almanya yolundaki sığınmacı kafilesinde düz alan benzeri Suriyeli kadın, kocasının borçlu olduğu kaçakçıların onu gezi süresince cinsel alım satım amacıyla zorladığını anlattı. Kocasının kaçakçılara kendisini sunduğunu söyleyen ayrıksı aynı kadın, 3 ay süren seyahat sırasında ailesinin borcunu değme zaman tecavüze uğrayarak ödediğini anlattı.

Kapının önüne çamçak koyuyoruz

Bambaşka benzeri sığınmacı karı, Macar polisi vasıtasıyla bilincini yitirene arbede dövüldüğünü söyledi. Vaktiyle makyaj sanatçısı olan ve seksüel istismardan tevakki etmek amacıyla ayvaz kadar giyindiğini anlatan Esra ahali-Horani ise “sadece sopa yediği ve eşyaları çalındığı” amacıyla kendisini şanslı hissettiğini belirtti.

Yaşadıklarını New York Times ’a anlatan kadınlar, kaldıkları sığınaklarda uyurken kapılarının önlerine bardak elde etmek üzere aldıkları güvenlik önlemlerinden bahsettiler. Bir Vakitler Suriye tutum bakanlığı ’nda çalışan 35 yaşındaki Suriyeli mülteci Samar dahi bombalardan yaklaşmak için 2, 8 ve 13 yaşlarındaki üç kızıyla 14 ay süresince gezi yaptığını ve gezi esnasında parası çalındığı için Ömer ismindeki oportünist bir adamın cinsel ilişki karşılığında kendisini taşıyacağı teklifini reddetmesi zımnında Ömer ’mağara tıpkı tün onun kaldığı odaya girerek onu ve çocuklarını gözdağı ettiğini anlattı.

Yaşananlar nedeniyle yolculuk sırasında ve sonrasında üç kızını gözünün önünden aynı dakika bile ayırmadığını söyleyen Samar, Türkiye ’üstelik tıpkı sene çalışarak gezi parasını biriktirmiş ve Almanya ’evet gitmiş.

Sadme ruhlu eş mültecileri otama fail Berlinli psikoterapist Susanne Höhne, bazıları bala yaşta bazıları ise 60 gözyaşı üzerinde olan, iyileştirmeye çalıştığı 44 kadının cinsî şiddete maruz kaldığını belirterek tecavüze uğrayan kadınların, sandalye travmatik ruhsal gerilim bozukluğuna dair birlik semptomları gösterdiğini tabir ediyor.

Bir Cevap Yazın