Sürücülere ‘indirim’ şoku!

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine bakarak OGS ve HGS ’li geçişlerde geçerli yüzde 20 iskonto de kaldırıldı. Yetkililer yüzdelik 20 ’lik indirimin yasalı dayanağı bulunmadığını ve muhtemelen ayrımsız periyot motivasyon amacıyla böyle ayrımsız uygulamaya gidildiğini ifade ediyor. Bu nedenle dahi indirimin güzeşte itibarıyla kalktığı bilgisi veriliyor. Böylece otoyollarda OGS ve HGS ile bildirme gücük mesafede 1.8 TL olan intikal ücreti yüzdelik 16 ’lık bindirim ve yüzde 20 ’lik indirimin kalkmasıyla 2.5 TL ’yi buldu. Bu birlikte yüzde 38 ’lik remiks anlamına geliyor. Köprülerde ise 3.4 TL olan geçiş ücreti indirimin kalkması ve yüzde 16 zamla 4 lira 75 kuruşa yükseldi. Bu bile ücretlerin yüzdelik 39 arttığını gösteriyor.

Özgürlük ’in duyurduğu güreşçi köprüsü ve otoyollardaki zammın detayları dahi  netleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü köprü ve otoban geçişlerine ilgilendiren bakir sevap tarifesini duyurdu. Buna bakarak, İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden makine, motosiklet, aks aralığı 3.20 metreden oldukça pikap ve minibüsler amacıyla geçiş ücretine 50 kuruş remiks yapılarak 4 liralık 25 kuruştan 4 teklik 75 kuruşa yükseltildi. Dingil aralığı 3.20 metreden şişman rastgele türlü iki akslı araçların intikal ücreti 50 kuruş artışla 6 lira oldu. Köprü ve otoyol geçişlerine akıbet yerine 2012 yılında zam yapılmıştı. 2 Karı Cumartesi gününü 3 Karı Muamele ’a bağlayan şeb saat 00.00 ’dan itibaren gişelerden geçiş yapanlar bindirimli tanıtmalık ile iş gördü. 2012 ’den bu yana zam yapılmayan köprü ve otoyolları üzere yüzdelik 25 civarında zam yapılması gündeme gelmişti. Ancak Iblağ Bakanı Binali Sebep ’ın yönlendirmesiyle bindirim yüzdelik 16 ’üstelik kaldı.

Güreşçi Köprüsü maliyeti 65 TL yükseldi

Düne kadar İstanbul ’daki köprüyü herhangi bir himmet haset kullanan OGS ve HGS ’si olan bire bir İstanbullu 24 gün kullanımla ay sonunda 163 TL ödüyordu. Geçkin itibarıyla bu miktar 228 TL ’ye artık. Böylelikle köprüden geçiş maliyeti aylık bazda 65 TL artmış oldu.

Bir Cevap Yazın