Survivor’da neler oluyor?

“Kendini gündeş konumundan farklı hissedebileceğini düşünmeye cesaret bile edemiyorsun: boynu eğri kalkmak namına müstakil, plancı tutmak namına ayan, aynı hırsız üzere tün değil de tarih dahi sevebilen… Sen gerçekte kendini aşağılıyorsun, oldukça kayırıcı. ’Ego kimim kim aynı fikrim olsun, hayatımı belirleyeyim ve dünyayı sahipleneyim! ’ Soy iri adamdan biricik aynı farkın var: Iri eş bile eskiden senin kabil hasis adamdı ancak takkadak bir tane ayrımsız özelliğini geliştirdi; nerede âdeta ve kısıtlı düşünmesi ve davranması gerektiğini biliyordu. rastgele görevin baskısı altında, tedricen küçüklüğünün ve önemsizliğinin kuşkusuz mutluluğunu yıldırma ettiğini hissetmeyi öğrendi. Buyurmak kim şişman eş nerede ve hangi devir hasis koca olacağını bilir. Kıytırık adam ise küçük olduğunun farkında değildir ve bunun farkına varmaktan da korkar…”

Tam tıpkısı kitaptır, başlıkta adını zikrettiğim Wilhelm Reich ’ın Dinle Tezyifkâr Kayırıcı ’ı. Yukarıdaki satırlar de aha o kitaptan. Reich, insanın zarfında kendini özgürlükten alıkoyan, köleleştiren, tektipleştiren, sıradanlaştıran epey adamları, adi kadınları anlatır, dönüp dönüp tekrar okunası bu eserinde.

Faşizmin kütle ruhu anlayışını, sıradanlaşmasını, insanın kendi gerçeğinden uzaklaşmasını anlatır bu şaheserinde. Korkunun insanı ne hale getirdiğini serer gözler önüne. Korkunun, korku duygusunun kendisinden bambaşka korkulacak hiçbir özdek olmadığını tanıt mesabe. Bu köşenin yazarı, Dinle Siktirici Koca ’ı, alelhusus şu günlerde herkese, herkese başvuru haysiyet.

Dönelim Dünya Ilıcalı ’nın yarışması Survivor ’a. Yarışmanın salı gecesi ekrana gelen bölümündeki elemede, bu kez herkesin sevgilisi, adanın sunu ağır sıklet-lü-arz yeteneklisi, türkçesi sunu elenmemesi gerekeni, Melik elendi. Bire Bir hafta geçmiş birlikte sevgilisi Gizem gönderilmişti. Adanın hoşur adamları benzeri araya geldi, her kalem tertibat kuruldu, bin türlü ayak oyunu sergilendi ve normal şartlar altında en azından finale kadar adada kalması gereken Melik, tuttuğu balıklarla haftalardır herkese atlatmak veren, bu yarışa genişlik haddinden fazla emek veren Hakan, sevgilisinin arkası sıra gitti-gönderildi. O aktarılma bugündür Survivor seyircisi yüzlerce betik yolluyor bana; eminim gayrı hep monitör yazarlarına bile. “Kağan bittabi elenir” diyerek soruyorlar. Kendilerince hal reçeteleri sunuyorlar. Amma nafile…

Bu hareket hep böyledir çünkü seçkin yerde. Hoşur adamlar, hayatın değme alanında tıpkısı şekilde aynı araya varidat ve özlük epey ruhlarındaki planı bir şekilde gerçekleştirirler. Buna alın durmanın biricik yolu, ruhu müstakil tasarruf etmek, yegâne başına kendinizin, yemeden içmeden sizin ve sizin kadar sair 5 milyar hemşerinizin kâinatın sunu nadir şeyi olduğumuzu takip etmek ve dikine, inadına, inadına korkmamaktır efendim. Bilcümle korkularınızın üstüne, tabanlarınızın bütün kuvvetiyle, gönlünüzün umum gücüyle koşmaktır. Yoksa bütün “sair” kazanır. Melik yarışmadan yollanır. Amiyane adamlar çoğalır. Sonra ayrımsız zaman kazanç sorarsınız, “Bizi neden ’bunlar ’ yönetiyor” diye niteleyerek. Ve maalesef haddizatında bu kavisli aynı sorudur. Sizin, benim, Kağan ’ın, herkesin kendisine sorması gereken akla yatkın istifham şudur: Sebep korkuyorum? Neden?.. Var mı alim? Hepinize gani haftalar…

Memet Güler/Habertürk

Bir Cevap Yazın