Suudi Arabistan İran’a uçak seferlerini durdurdu

Milliyet’te kayran alan habere bakarak Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Kurumunca sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yapılan açıklamada, “İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiğinin zar edilmesinin peşi sıra Sivil Havacılık Umumi Kurumu, İran’a yapılacak kamu seferlerin iki yönlü durdurulmasına değişmeyen verdi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, daha ilk rezervasyon yapmış yolcuların mağdur olmaması üzere yolcularla eş güdüm süresince lazım adımların atılacağı belirtildi.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi aralarında Suudi vatandaşı Şii diyanet adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in dahi bulunduğu 47 kişinin idam cezasının yürütüm edildiğini duyurmuş, İran’ın idamlara tepki göstermesinin arkası sıra Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsoloshane binası göstericilerce ateşe verilmişti.

Suudi Arabistan yönetimi birlikte büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve Iranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat müddet tanındığını açıklamıştı.

Bir Cevap Yazın