Tababet dünyası Muhittin Işık’ı konuşuyor

Sabah’tan Tanınmayan Günebakan’ın haberine göre Gaziantep’te öz geliştirdiği yöntemle dünyada ilk defa Asiye Engiz’in bebekken yanan yüzüne kendi dokusundan bakir beniz işleyen Prof. Dr. Mehmet Mutaf, şimdi da yeniden 17 yaşındayken yüzü yanan 34 yaşındaki Muhittin Işık’a yeniden özlük dokusundan yıpranmamış tıpkı beniz yaptı. Yurtiçi ve dışında çeşitli merkezlerde 50’nin üzerinde işler geçirmesine rağmen benzeri serencam alamayan ve parçalanmamış umutlarını yitirdiği anda tıpkı cerrahın tavsiyesiyle Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Anabilim Dalı başkanı Prof. Mutaf’a başvuran Muhittin Işık, kullanılmamış yüzüyle baştan doğdu.

‘HAYALİM TIPKISI OCAK KURMAK’

Işık elan 17 yaşındayken sâdır tıpkı yangında yüzünü kaybettikten sonradan yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Yıllarca insan içine çıkamadım. Arkadaşım olmadı. Eve misafir geldiğinde odama kapanıyordum. Sunma önemlisi umutlarım yoktu. Burada tedaviye başladığımda üstelik çokça ümitli değildim. Fakat Mutaf Hoca ve ekibinin yaptığı seçme ameliyatta yüzüm biraz daha normalleşti. Hocam böylece bana, yüz nakliyle birlikte yapılamayacak aynı beniz verdi. Resmen alengirli oldum. Mucize bu olsa lüzumlu. Bundan ahir hayatında özge insanlar kabil alışılagelen ayrımsız yaşam süreceğim. Bir familya kurmayı ve bala sahibi olmayı tayf ediyorum.” Prof. Dr. Mutaf ise Muhittin Işık’ın kendilerine burnu dahil cebin ve beniz bölgesindeki bilcümle derisi yanmış, yüz yavaş dokularını kaybetmiş benzeri şekilde geldiğini anlatarak şu bilgileri verdi: “Yeryüzü esas müşkülat ise göz kapaklarının olmaması ve dudaklarındaki kaybolma dolayısıyla ağzını kapatamamasıydı. Beslenme zorluğu çekiyordu ve gözlerini bile yenilmek üzereydi. Geçmiş ivedili olduğu amacıyla göz kapaklarını ve dudaklarını oluşturduk. İkinci ameliyatta, kaburgasından aldığımız kıkırdakla koku alma organı iskeleti oluşturduk. Arkası Sıra civar koldan damarları ile birlikte aldığımız zarımsı dokuyu, güçlükle cerrahi tekniğiyle yüz bölgesine örterek burun ve beniz amacıyla cilt madun yapısı hazırladık. Daha sonraları dahi boyunda genişletme yöntemiyle elde ettiğimiz tam kalınlıktaki deriyi, bilcümle yüzüne kapladık. Bu şekilde alışılagelen yüz derisi kadar rahat, falsosuz, teferruatlı ve ferah kanlanan tıpkısı acayip elde ettik. Hastaya 2 ana ameliyattan bilahare aşağılık düzeltmelerin yapıldığı 3 girişimle beraber hep 5 faaliyetler yapıldı.”

‘NAKİL O KADAR ARI DEĞİL’

Normale mail benzeri beniz çıkarmak için yapılan yüz naklinin, hastanın sağlığını riske sokma ihtimali olduğunu savunan Prof. Mehmet Mutaf sözlerini şöyle tamamladı: “Hastanın de hekimin dahi beniz nakline karar verirken çok gani düşünmesi gerekir. Toplumda algılandığı kadar tertemiz ayrımsız deri değiş ameliyatı değildir. Yüz nakli çabucak hastanın öz vücudundan alınacak dokularla yapılabilecek seçenekler tükendiğinde düşünülmelidir. Ego ekibime bütün ‘nakilden önceki akıl’ derim. Önce, nakilsiz çözümlerde ustalaşmış, tecrübeli cerrah ve ekiplerin görüşüne başvurmamız gerekir. Bu, hastalarımıza genişlik beş altı riskle, sunu gani çözümü arz etmek amacıyla kuma aklı dominant kılmaktır. Ayrımsız zamanda insanca ve mesleksel töre bilimi sahibi olmanın birlikte ayrımsız gereğidir.” 

Bir Cevap Yazın