Tabii hayat ‘sıkıntılarımızın’ imdadına koşuyor

Takvim’de meydan alan habere göre uzmanlar, rahatsızlıkların tedavi sürecinde tüketilecek besinlerin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını aktararak, şaşırtan rızık önerilerinde bulunuyor. Aha o tavsiyeler…

DİŞ ÇÜRÜMESİNE ÇAY

Uzmanlar, çay içmenin diş çürümelerini önlemede etkisinin büyük olduğunu savunuyor. Çayın, tabii ve zengin bire bir fluorid kaynağı (diş macunlarında mevcut madde) olduğunu tabir eden uzmanlar, çayda mübarek miktarda mevcut polifenol maddesinin, besinlerin dişlere yapışmasını önlediğini söylüyor. Seçkin yemekten önce içilecek tıpkısı fincan çayın, teflon etkisi meydana getireceği ve dişlerin amelî çürümesini şanlı ölçüde azalttığı ifade ediliyor.

SAÇ DÖKÜLMESİNE HAVUÇ

Kelliğe doğru revan saç dökülmeleri birçok kişinin sakil rüyası. Bunun üzere uzmanlar şu kürü öneriyor: “Havucu rendeleyin ve saç kökleri içine sürün. Yeryüzü beş altı 15 dakika bekleyin ve sonradan herhangi bir zamanki kabil saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı 5 posta elan tekrar edin. 1 kamer sonra
farkı hissedeceksiniz.”

İLTİHAPLARA HAŞLANMIŞ GÖVERI

Mübarek bol haşlanmış göveri tüketmenin romatizma ve eklem ağrılarına alın etkin ilaç olduğunu bildiriliyor. Uzmanlar, 330 kişiyi havi araştırmada, sebze ağırlıklı beslenenlerin, göveri tüketmeyenlere bakarak mafsal problemleri yaşama risklerinin yüzdelik 75 daha beş altı olduğunun belirlendiğini kaydediyor. Uzmanlar, sebzelerin haşlanmış olmasının göze duvarlarının henüz yavaş olmasını ve vücudun mugaddi maddeleri elan kolay absorbe edebildiğini söylüyor.

HIÇKIRIĞA ŞEKER HASTALIĞI

Uzmanlar, kuşkusuz oluştuğu parçalanmamış kendisine adsız ‘hıçkırık nöbetine’ yakalanan kişilere, ‘1 tatlı kaşığı şekeri dilinizin altına dökün’ tavsiyesinde bulunuyor. Teoriye göre, şeker granülleri boğazdaki sinirleri hafifçe uyarıyor ve sonunda hıçkırığı kesiyor.

YÜKSEK TANSİYONA PORTAKAL

Tüketilen kalsiyum ve potasyum miktarlarının tansiyonu etkili biçimde düşürdüğünü tamlayan uzmanlar, minerallerin ise böbrekleri faziletkâr sodyumdan koruduğunu, bunun da faziletli tansiyonun gerçek sebeplerinden birisi olduğuna özen çekiyor. Uzmanlar, tüvana sıkılmış portakal suyunun, C vitamininin birlikte haddinden fazla iyi aynı potasyum ve kalsiyum kaynağı olduğunu hatırlatıyor.

Bir Cevap Yazın