Tabii tarifler cildi şimdikiler!…

Takvim’de yer alan habere bakarak hazır gıdalar, antipatik havalar ve ilerleyici yaşla birlikte ciltte ortaya çıkan sorunlar mübrem oluyor.

Uzmanlar, evde yapılacak ameliye tariflerin sıkıntılı, sivilce ve yıpranmalara cebin canlı olacağını anlatım ediyor.

İşte onlardan birkaçı:

Yoğurt: Yoğurtta bulunan laktik asidin beyazlatıcı etkisi vardır. Yoğurt ayrımsız zamanda sivilcelerin neden olduğu tahrişi gidererek kızarıklıkların azaltılmasına koruyucu peki. Bir cirim yoğurda 4-5 damla limon suyu ve 1 lezzetli kaşığı büyüklüğünde toz yulaf ezmesi ekleyin. Cildinizde 15 an bekleyin. Bu maskeyi lekeler azalana, sivilceler iyileşene kadar gelişigüzel dönme yapabilirsiniz.

Ayva çekirdeği: 2 kemirmek kaşığı ayva çekirdeğini kaynatıp süzün. Bu suyu sabahleyin-akşam ezanı beniz yıkama suyu yerine kullanın. Portakal: C vitamini elastin ve kolajen üretimini artırarak sivilce sonrası sıkıntılı ve yaralar oluşmasını önler. Maskenin beyazlatıcı etkisinin daha faal olmasını isterseniz çeyrek altın bardak portakal suyunu 1 lezzetli kaşığı büyüklüğünde zerdeçalla karıştırın. 20 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık akarsu ile yıkayın. Haftada 2 kere uygulanabilir.

Limon: C vitamini zengini sulu zırtlak asitli yapısıyla lekelerin giderilmesine yardımcı evet. Limonu ayrımsız çıngı pamukla doğrudan lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Tamamen kurumasını bekledikten sonra suyla
durulayın.

Karbonat: 1 şekerli kaşığı karbonat ile 2 şekerli kaşığı suyu karıştırın. Yüzünüze sürün ve 5 dakika bekleyip, durulayın. Sivilcelere uygulamayın.

Bir Cevap Yazın