Tahir Elçi’nin ölümünde eskimemiş tabir!

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ’yi öldüren kurşunun ne silahtan çıktığına müteveccih araştırmalar sürerken, Ankara ’evet gönderilen deforme mermi çekirdeğinin görüngü yeriyle bağlantısı vurgun bire bir bölgede bulunduğu ve Katılımcı ’yi öldüren kurşun olma ihtimalinin hastalıklı yerine görüldüğü kaydedildi. Fenomen sırasında sokağa giren YDG-H ’lilerden birinin de elem ettiği belirlenirken, ifadesi alınan bire bir polis güçleri, bu kişinin kendisini geçtikten sonra geriye dönerek şiddetli ettiğini anlattı. Kendisinin fiyat verdiğini anlatan polis güçleri, yanındaki üç polisin biberli etmediğini söyledi.

‘Çıkmaz emin değildi ’

Müddeiumumilik eliyle ifadesi alınan ve sadece sicil numarası tutanağa yazılan polis “şikayetçi” sıfatıyla tabir verdi. Polis Güçleri, ifadesinde şunları anlattı: “Yenikapı Sokak ’ta izah yapılacağının amirler eliyle bildirilmesi üstüne dört polis olarak iki takım halinde saat 10 ’dahi buraya gittik. Sokakta Işık Film Şubesi ’nde fariza işleyen iki, Ihsas Idarehane ’den iki polis güçleri ile yaklaşık 8-9 yaşama civarında Düzenlilik Büro ’den arkadaşlarım vardı. Elçi ’nin açıklamaya başlamasından sonradan sokağın emin olmamasından etraf Dört Ayaklı Minare ile Gazi Caddesi arasındaki caminin önüne geldik.

Açıklama bittikten sonraları Balıkçılarbaşı yönünden zırh sesleri duyduk. Bunun üzerine üzerimde taşıdığım CZ 75 işaret beylik tabancamı çıkartarak, ağzına mermi verdim. 10-15 saniye ortamında saha tarafından bulunduğumuz sokağa iki eş kişinin koşarak geldiğini gördüm. Güvenliğim üzere iki polis güçleri arkadaşımı caminin çöz tarafına ittim. Gelenleri ferah ferah görebiliyordum. Zırh sesleri konusunda ayrımsız değişik arkadaşım, sokakta karşımızda mevcut güçlükle sokağın başına geçmişti. İki birey arka arkaya sokağa girdi. Arkadakinin elinde silah vardı ve ancak sokakta muntazır polise üzücü etti. Öndekinin elinde cebe olup olmadığını görmedim ancak arkadakinin iyi elinde silah bulunmaktaydı. O aktarılma hepimiz sivil kendisine fariza yaptığımız için o anın vermiş olduğu güçlük ile koşanlardan birinin polis olduğunu düşündüm. Koşanlara yanımıza gelene büyüklüğünde çığlık etmedik. Karşı tarafta ve aynı hizada kâin sokakta, Duyum Bölüm ’birlikte vazifeli polise, arkadan gelen kişinin kırıcı etmesi üstüne ateşe başladım.

Arkadan mevrut kişiye kısaca 6-7 el incitici ettim. Fakat camiye ittiğim ve açıklık sokaktaki arkadaşların keskin yazar etmediğini bilmiyorum. Arkada elinde silah olan emanet, beni bayağı geçtikten sonraları, tahminî 10 metre sonradan beni ortada olmaksızın silahını ateşledi. Silahlı bulunan esen eli et kafalı vaziyetteyken beni vurdu, yaralandım. Yaralandıktan sonra şiddetli etmedim. Önde koşan şahsın çığlık ettiğini görmedim.”

Deforme mermi vurgun belki

Katılımcı ’nin öldürüldüğü bölgede 84 tanıt numaralandırması yapıldığı ama çatışmalardan belde yalnız 43 delilin toplanabildiği anlatım edilmişti. Kalan kanıtların akıbeti bilinmezken, 43 numaraya büyüklüğünde toplanan deliller ortada vadi alan deforme kurşun çekirdeğinin ise Katılımcı ’nin çok uzağında bulunduğu ve cinayetle ilgisinin olmadığı düşünülüyor. Elçi ailesinin avukatları savcılığa sundukları dilekçede deforme kurşun ile ilgilendiren kuşkularını dile getirerek, fenomen yeri krokisinin kendilerine verilmesini istedi.

Bir Cevap Yazın