Talih İskender: ‘Ahlak depremi yaşamıyorum’

Talih İskender’in Akşam’bile yayınlanan röportajı..

Kullanılmamış single çalışmanızdan az buçuk bahseder misiniz?
Yarım mütezayit aşklara adadığımız bir eser. Benim da söylerken haddinden fazla hissettiğim aynı tarz. Herkesin içinde sakat kalan havas vardır. ‘Dön Diyemedim ’ onları açığa çıkaracak.

Noksan artan aşklara satı bir şarkıyla çıktınız. Sizin muallel artan aşklarınız oldu mu?
Herkesin olduğu kadar bizim dahi vaktiyle yaşadığımız, sonraları hata namına gördüğümüz ve o zaman duygusuna kapılıp çokça sevdiğimizi düşündüğümüz zamanlarımız oldu. Etten kemikten yaratılmış insanlarız, gidiş söylüyoruz diye duyguyu yaşamayacağız diye bire bir durum bulunmayan. Şu anda o zamanki halime gülüyorum.

ODAMA GİRİP MANTIĞIMI DIŞARI KOYACAK BİRİ ÇIKMADI

Devran İskender halk ozanı olduğunda nasıldır?
Mantıkla aşkı sağlam bağdaştıramıyorum. Amor varsa eseme gitmiştir. Ben küçük halk ozanı olduysam hiçbir şekilde, tek şeyi gözüm gözsüz. Eseme başlık dışarı, aşk içeri. Şu anda hayatımda amor namevcut, elan o kişiyi bulamadım. O odaya girip üstelik mantığı dışarı koyacak koca elan çıkmadı. Kendimi kapatmadım ama demek kim evren bize bunu vermiyor, zamanı değil diyerek işe odaklanıyorum. Yoksa gözümü kör edecek aynı aşk aylamak isterim.

Yaşadığınız aşklarda tabiri caizse gözünüz kör mü olur?
Elli kez âşık olmadım amma iki kere âşık olmuşumdur, ihtimal iki buçuk… Hepsinde gözüm kördü.

Kıskanç bire bir koca mısınızdır?
Seven kıskanır, bence dozajını ayarladığın sürece sorun bulunmayan. Psikopatlık derecesinde kıskançlıktan ben da soğurum. Esirgemek imdi hoşuma gider.

Kendinizi duygusal şarkılara mı elan ait hissediyorsunuz yoksa aktif olanlara mı?
Slow şarkılarda daha rahatım, daha zarfında hissediyorum. ‘Iş ’ amacıyla aranje, klip, mevrut tepkiler olsun çok gani geldi. Amma bittabi sistem benden benzeri amor şarkısı bekliyor. Aşk şarkıları benim üzerime yapışmış almak ki tığ üstelik bu yönde rotamızı çizeceğiz.

SAHNEYE ÇIKTIĞIMDA EBAT DEĞİŞTİRİYORUM

Sahne çalışmalarınız elbette gidiyor?
Ramazan ’dan evvel sahneleri bırakmıştık İstanbul ’birlikte. adım adım galalar yapıyorum bazı yerlerde. Düğünlerimiz var. Tekâlif beyninde yeryüzü güzelini seçeceğiz. Seçme hafta zira o his patlamasını yaşamamız gerekiyor.

Kliplerinizde çok çok dans etmeyi tercih etmiyorsunuz. Sevmemenizden mi kaynaklanıyor?
‘Iş ’ isimli hareketli bire bir şarkıya görümsetme çektim. Dans etmeyi seven biri değilim. Yapamadığım tıpkı şeyi yapıp düzme durmanın anlamı evet birlikte yalandan iki figüre icap namevcut. Bunu çokça birey yaptı ve komik duruma düştüler. Tığ yırlamak söyleyenler daha gelenekselciyiz. Bizi dinleyenler bile daha kırıcı, façalı, muhtemelen sağlık seviyesi ve kültür seviyesine mevrut insanlar. Zinde geçim çıktı Türki enstrüman bile dinlemiyor.

Peki, türkülerin kulüplerde çalınmaması karşı ne düşünüyorsunuz?
Ben sınırlandırılmaya karşıyım. Müzik evrenseldir. İnsanlar yurtdışından geliyor, sen ona şimdi öz ülkesinin şarkısını dinlettiriyorsun. Yararlı, onlara öz ülkemizi göstermeliyiz. Kebabı filan gösteriyorsun bile şarkıcısını sebep saklıyorsun?

İnsanlar arabeski eleştirse de yeryüzü üzüntülü zamanlarda, bu müzik dinleniyor değil mi?
Hep söylüyorum. Herkesin arabasında yegâne arabesk CD ’si vardır. Çünkü bizim özümüz. Vazgeçemeyiz, dışlayamayız, ötekileştiremeyiz. Güya arabesk bizim ülkemizde ecnebi çalgı… Gelişigüzel düğünde halay çekilir, zıpzıp oynanır.

Günlük hayattaki Çağ İskender ile sahnedeki ortada ne gibi aynı fark var?
Sahneye çıktığımda buut değiştiriyorum. Normalde sakinim ama sahnede o kabuğum gidiyor. Amma aktöresel olarak neysem oyum. Aktöre depremi yaşamıyorum.

ESKİDEN METALLICA TİŞÖRTLERİYLE GEZERDİM

Ilerleyici dönemlerde çalgı aleti adına kendi tarzınızın dışına çıkmayı düşünücü müsünüz?
Elbette kim. Ben bir aleniyet rock benzeri melodi seslendirdim amma derk etmek nasip olmadı. Müzikte hiçbir şeye tutkun değilim. Benim yaşam alanım. Çocukluğum Guns ’n Roses, Metallica ’yla geçti. Ankara ’bile Metallica tişörtleri giydiğim zamanlar olmuştu. Ergenliği aştıktan bilahare arabesk, türkü dinlemeye başladım. Müzikte önce aldığım eğitim ise operadır. Opera söylemeyi çokça isterim. Amma ülkemizde fazla önyargı var. Sakat sanatçıya, istinkâf etmek zamanlarını gine istiyorum.

Geçenlerde gazetelerde görüş yüzünden arabanızı değiştirdiğiniz yönünde duyum meydan aldı.   Böyle batıl inançlarınız var mı?
O arabayı sattım, art arda iki nöbet camı kırıldı. Yenisini aldım, onun de ikinci haset kaymakamlık geçirdim. Benim aracıma vurdular, sanayiden çıktım akşamına bir daha vurdular. Ayrı Ayrı tıpkı durumdayım. Tayyare alsam düşer. Sahneye yakarış etmeden, annemi öpmeden çıkmam.

Bir Cevap Yazın