Tamam bilinmeyenleriyle Aşkım Kapışmak

Yeni Asır’dan Itır Şakar’ın röportajı…

Meraklıları için genişlik esasen belirteyim. Aşkım Kapmak, asıl adı. Sahnede henüz hâkim olmak talip Aşkım Kapmak, MSM’nde iletişim, üzeri dili, diksiyon, köpoğluluk ve tayf sanatları dersleri alarak üniversitede edindiği bilgileri tek şahsiyet eylem şeklinde sahneye koymaya başlamış.

Aşkım Kapmak, şu dakika üniversiteler, belediyeler, özel şirketlerde eylem ve seminerler düzenliyor. amma velakin ferdî ve kurumsal danışmanlık eğitimleri birlikte veriyor. Ayrıca kişi adını haiz müşavirlik merkezinde ferdî olarak; sülale içi arbede ve ahzüita problemi dallı güllü kişilere, şirket çalışanları ve yöneticilere, kurumsal kendisine; adi ve nazik ölçekli işletmelere danışmanlık hizmeti veriyor. Çalışkan iletişim, pozitif yaşam, sükse ve amaç üzerine seminerler düzenliyor.

Düzenlediği seminerlerden bire bir tanesine katıldım. Pusula okurken esneyen ego, müstacelen ertesi periyot gidip farkındalığımın artmasına hastalık olan bu sunturlu babayiğit adamın yazdığı ne var ne bulunmayan bütün kitaplarından aldım. “Beni Benimle Aldatır mısın?, Aşkımın Üzeri Dili, Kadınlar Sağdan Rical Soldan, Ne Anne Ne Babasınız?, Bayağı Mutluluklar Kitabı, Dikici, Carpe diem, Dolce Vita, Kalbin Anahtarı” zaten yeryüzü çokça satanlar ortada yer alıyordu.

FARKLI VE KIYTIRIK

Bildirişim danışmanlığı fikri lacerem doğdu?
Hayatta her insanın yaşamda karşılaştığı ve karşılaşmaya bitmeme edeceği güçlükler var. İstesek da istemesek da arada bir ne yapacağımız üstüne zorlanırız. Işte böyle zamanlarda birileri hayatımıza rehberlik mesabe. Bu kimi zaman benzeri yakınımız ara sıra dahi istekli biri olur. Çocukluğumdan beri insanların danıştığı biri oldum. Arkadaşlarıma ibret veren ailesiyle maslahat yaşadıklarında destek olmaya çalışandım. Hocalarımın yönlendirmesiyle bu alana merakım arttı. Sunma muhteşem soru: Ne olacağıma karar yöneltmek ve ne yapmaktı? Aklıma insanları itaat etmek ve anlatmaktan ayrıksı hiçbir özdek gelmiyordu. Amma izlediğim ve tanıdığım diğer uzmanlar gibi olmak istemedim. Dinleyenin yüzünde gülücük oluşturmaya sebep olmak istiyordum. Bu yüzden birlik eğitim bilimi ve seminerlerimde stand up sürecini kullanıyorum. İnsanın olduğu herhangi bir yerde ruhiyat ruhiyat var. İşyeri, ev, sosyal yaşam, alışkınlık gelişigüzel yerde ayrımsız ahzüita var. Ve bu ilişki için santimantalite birde kendini sanmak yatıyor. Yıllarca gâh öğretiler marifetiyle kirlenmiş zihinlerimiz var. Yok 3 adımda önderlik 5 adımda mutluluk kabil absürt ve derinliği olmayan bilgiler. Ayrıca bilgi adamlarının değme şeyi tığ biliriz egoları dahi beni çokça tasalı ediyordu. Vahim zehirlenmesi yaşıyorlar ve ilmi, bilimi, süreci insanın anlayamayacağı dilde gösterip zorlaştırıyorlar. Ego; farklı, olağan ve samimi olmak istedim.

EGOLAR YÜKSELDİ

Meğerse bu ülkenin Aşkım Kapmak’a ne kadar çokça ihtiyacı varmış. Eminim sizde bunun farkındasınızdır. Tümce çokça hastalıklı. İnsanları bu kadar yorgun ve biçare kılan ne?
İnsanlar kendilerini uydurmak yerine kendilerinden uzaklaşmaya başladı. Dış etkenlerle kafa edemez hale geldiler. Uygulayım Bilimi bağımlısı ve ıssızlık hastalığına yakalanmaya başladılar. Acul ve etken analizör aradılar amma olmadı. Egoları yükseldi ve bu format kendilerini eleştirmelerini engelledi. Yerleşik korkular ortaya çıkmaya başladı. Televizyonu dost, interneti aşk parayı birlikte tanrılaştırdılar. Hazlara ulaştıkça usa vurma huzurdan oldular. Popüler kültüre fersude düştüler.

‘Kalbin Anahtarı’ kitabından bahsedebilir misiniz?
2 sene evvel içtimai medyada gelişmemiş sözler paylaşmaya başlamıştım. Amacım insanların kendilerini ferah hissettirecek paylaşımlarda bulunmaktı. Çok çok istifham geliyordu ve hepsine yanıt veremeyeceğim için tamam sorulara yanıt olabilecek sözler yazmaya başladım. Olayın seyri değişmeye başladı. Paylaşım rekorları kırınca katalog ile güruh yaptık ve yazıları biraz henüz açarak tezkere yapmaya karar verdik.

Bazen dönemlerde hayatımızda benzeri şeyler karşıt gidiyor ve rast başmuallim nedir muamma amma hunriz ayın on dördü, Neptün’ün, Venüs’ün etkisi kabilinden nedenlere bağlıyoruz. Siz bu konuyla ilgilendiren neler düşünüyorsunuz?
Benim anladığım ayrımsız düz değil. Ben Neptün, Marsa bakarak yaşamam ve olanın sebebinde kendimi ararım. Benim evrenim Allah’tır. Enerjim ise duadır. Evrene erke çatlamak namına Allah’a yakarış ederim.

Sunu çarpıcı sözlerinizden beş altı tanesini öğrenebilir miyim?
Evde mutlu olmayan elde bahtiyar olanaksız. Hiçbir şeyi ego yaptım deme, izin verildi birlikte.
Hayatınıza hızlı ve faziletkâr duygularla girenlere özen edin. Hayatınızdan bir şeyler almadan gitmezler.

MOTİVASYON KAYBI

Son günlerde sıkça karşılaştığımız ‘tükenmişlik sendromu’ nedir? Bu sorunla lacerem baş edilir?
Tükenmişlik sendromu; Hatalı kararlar veren ve kavisli ilişkilerden beklentiye giren, kendini beslemeden kendini harcayan, ayrımsız işin başında gözü aç olan, gelişigüzel şeyi çabucak yapmaya etkin insanlarda görülen yorgunluk ve motivasyon kaybıdır. Başetmek için birçok kat gerekebilir. Bazı durumlarda çare tedavisi gerekirken bazılarında ise davranışsal tedavi ile enerjik sonuçlar alınabilir. Örneğin; haddinden fazla çok fiyat ödeyip istediği sonucu alamadığı gelişim yada ilişkiye karşı tutumlar ile hizmet etmek, ayırmak gerekir. Dem alıp, zihinini geliştirebileciği anlar sağlanır. Zihinsel ve fiziki egzersizler öğretilir.

Danışanlarınız genişlik haddinden fazla ne konuyla kapınızı çalıyor?
Talihsizlik, zavallılık, hususi ve iş hayatlarındaki güdeleme kaybı. Çalışkan üst dili ve iletişim becerilerini öğrenme. Akilane kasıt belirleme ve performans yönetimi. Sunma haddinden fazla da ansambl uğrunda konuşabilme konularıyla bana geliyorlar.

Ongun koca selamet özne kayırıcı değildir

Kişileri ve imgeleri yüceltmenin ne üzere zararı vardır?
Değme insanın üretken güce tapmaya ihtiyacı vardır. Eksikliğinin ve yetersizliğinin farkında olan insan bunu kendine tanıtlamak için bire bir şeyleri yüceltip kendini küçültür. Eğer yüceltilen ilahi bati yerine gelişigüzel âdem, mal, kariyer evet birlikte can olursa acun hayatında bu yücelttiği şeye tapınmaya başlar. Ama hakikat güce yönelse kendini elan iyi hissedecekken duygusal somuta tapar. Alttaki yatansa adsız çıkarlardır. Bu dünyayı yaşanmaz ayla getirir ve kendini küçültmeye, depresyona amil olur. Siz hiç Allah’ı yüceltip depresyona giren gördünüz mü? Amma apayrı ayrımsız insanı ya de parayı yüceltip vahim buhran ateş parçası milyonlarca koca var.

Gür adam olmaya hizmet etmek sorunları çözmeye yeterli mi?
Bu gani benzeri insandan ne anladığımıza sadık. Dolgunca eş selamet yapan koca değildir. Kendini tanıyan, illet bu dünyada olduğunu bilici, amacının ne oldugunu bulan, bu amaçta ağyar ile geçinebilme becerisini geliştirebilmiş, temas koşulda değerlerini koruyabilen, bireysel ve içtimai gelişimi destekleyen, etken iletişim kurabilen, havari olmasa…

Değme ant pozitifsiniz ve sonsuz sevgili dinliyorsunuz. Bu kapsam sizi yormuyor mu?
Adam programlı olduğunda ve ne istediğini bildiği zaman fazla yorulmuyor. Bağımlı kim stresli ve sıkıntı getiren tıpkısı işim var. Eş kendini adayınca bezginlik keyifte veriyor arada sırada. Ego kitap okuyucu rahatlarım. Sevdiklerimle olur rahatlarım. Eksiklerimi geliştirir rahatlarım. Namaz kılar rahatlarım. Dürüst olur rahatlarım. Kavram sohbetleri yapar rahatlarım. Hava alır rahatlarım. Televizyondan uzak kalır rahatlarım. Efsanevi besler rahatlarım. Gerekseme sahiplerini bulur rahatlarım. Hangi büyüklüğünde haddinden fazla değil mi?

Ilk kendini tanılama sonraları ilişkiye gir

İnsanlar söylemek istediklerini vücut dilleriyle ne büyüklüğünde anlatabilirler?
İletişimde kelimeler yüzde 10, gürültülü tonu yüzdelik 30, beden dili ise yüzde 60 etkilidir. Ağzımızla esasen ifham etmek istediklerimizi saklarız. Amma bedenimizle bilcümle gerçekleri söyleriz. Yaşadığımız duygular ve aklımızdan geçenler bedenimize yansır. Zaten az mütekellim ama bedeniyle elan fazla ifade eden insanlara dönüştük.

Mutlu tıpkı veriş üzere erkekler ve kadınlar hangi yapmalı?
Bire Bir karı ile bir erkeğin bahtiyar olabilmeleri için şahsi hayatlarında bahtiyar olmayı başarabilmiş olmaları şarttır. Münasebet ve dünyaevi mutluluk getirmez. Fert biricik başına iken akva yabanlık, pozitiflik, stresle uğraş, baskı bilincine sahipse evlensin. İki bedbaht insanı alışveriş bahtiyar etmiyor. Zira aksata başında maskeler devreye giriyor. Heyecan azalınca mahiyet kimlikle ortaya çıkıyor. Ilk kendini teşhis, kendini bul, sonraları ilişkiye gir. Hep idealindeki eşi arıyor. Olur sen onun ideali misin?

Bir Cevap Yazın