Tamircinin alışılmadık eden ‘bomba’ sırları!..

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine bakarak Yılbaşı’nda başkentte gösteri yapmayı planlayan ve dün Adnan Sebep (40) ile gelişigüzel tutuklanan terör örgütü IŞİD üyesi Musa Canöz ’ün (28) yakalanması Ankara ’daki IŞİD gruplarının ortaya çıkarılmasını sağladı.

Aktif bomba eylemcisi Canöz ’ü elde edilen istihbaratlar sonrasında eylemini gerçekleştiremeden liyakatli bir operasyonla yakalayan Ankara Emniyeti, başkentte ilkokul ayrı IŞİD grubunun canlılık gösterdiğini ortaya çıkardı. Cönöz ’nam geriye çevrik bağlantılarını ortaya koyan Ankara Emniyeti Duyum ve Terörle Savaşım Şubeleri, şüphelinin, Samanpazarı Grubu adıyla ruh gösteren IŞİD grubunda eylemsellik sürecini yaşadığını belirleme etti. Yaklaşık iki ay strateji edilen Cönöz ’ad kapalı olduğu Samanpazarı Grubu ’nun, Ulus ve çevresindeki bazen esnaflar tarafından oluşturulup desteklendiği belirlendi.

100 emanet Suriye ’üstelik öldü

Benzeri zamanda halen Suriye ’deki arbede bölgelerinde bulunduğu belirlenen Kamil Nuhoğlu ’nun liderliğini yaptığı ve “Nuhoğlu Grubu” olarak tanıdık Samanpazarı Grubu ’nun “Ankara ’daki sunma güçlü kol” namına tanımlandığı öğrenildi.

Istihbarat birimlerinin tespitlerine göre, bu batış zarfında IŞİD ’le angajmanlı kısaca 300 emanet Suriye ’deki çatışma bölgelerine gitti ve 100 ’e mümasil üyesi Suriye ’bile öldü. Samanpazarı Grubu ’nnu Ankara ’üstelik “ilkokul” ayrı IŞİD grubunun canlılık yürüttüğü ortaya çıkarıldı. Ayrıca, IŞİD ’e katılmak amacıyla Suriye ’ye geçmek isterken yakalanan örgüt üyesi ve sempatizanları listesinde Ankara ’nın bir numara tam kayran aldığı öğrenildi. Suriye ’deki çatışma bölgelerine yasadışı biçimde boşamak isterken sınırdaki düzenlilik güçlerince yakalanan IŞİD üyesi evet dahi sempatizanlarında Ankara ’nın evvel tam yeraldığı dahi anlaşıldı. Bu çerçevede Kilis-Gaziantep hattında 30 ’dan fazla Ankaralı IŞİD ’çinin yakalandığı öğrenildi.

Elektronik mekanizma

Canöz ile ilgilendiren yapılan araştırmalarda, şüphelinin bire bir zamanda örgütün duyu ekibi içre bulunduğu belirlendi.

IŞİD yönetiminin, yaşanan sonuç süreçte gaye aldığı gruplar ile mecbur mekanlara müteveccih duyu çalışmaları ortamında yeralan Canöz ’nam cep telefonu tamir ve satma işiyle uğraması sonucu haddinden fazla iyi tıpkı elektronik bomba düzeneği yapım ettiği anlaşıldı. Ele geçirilen patlayıcı düzeneğini ağız ağıza kendisi özne Canöz ’ad çipo Çubuklarla desteklediği bomba düzeneğini TNT yerine potasyum ve amonyum nitrattan oluşturduğu saptandı.

Açma-kapama düğmesi

Şimdiye büyüklüğünde IŞİD ’bile ele geçirilen hareketli bomba düzeneklerine benzemeyen bu düzenekte şüphelinin “on-off (açma-metres)” düğmeleri koyarak düzeneği garantili hale getirdiği görüldü. Suratsız Musa C. ’nin hazırladığı etkili bomba yeleğinde demir çubukların yanısıra 2 bine andıran çipo bilye yerleştirildiği anlaşıldı.

Türkiye ’ye intikam üzere girmiş

Alınan bilgiye göre, Canöz ifadesinde Ankara Şimendifer Garı uğrunda 102 kişinin ölümüne neden olan 5 kilogramlık patlayıcıdan daha çalışkan nitelikte olan 7-8 kilogramlık patlayıcıyı, Rakka ’daki “İbrahim” harf sözde emirden aldıkları talimat doğrultusunda bizzat kendisinin hazırladığını, yapımı için 5 bin dolar aldığını söyledi. Aktif bomba yeleğinde geçer not demir çubukları Budun ’fecir aldıkları demir akçakesme makasıyla kestiğini anlatan Canöz ’nam, amonyum nitratı ise Çubuk ilçesinden temin ettiği anlaşıldı.

Canöz ’ün suçtan ayrılmak üzere “Biz bombaları hazırladık. Eylemi diğeri yapacaktı. Gelip bombaları alacaklardı” dediği öğrenildi. Ancak müddeiumumilik ve duyu birimleri, Canöz ’nam bile IŞİD ’mağara hareketli bomba eylemcileri ortada bulunduğunu tespit etti. Suriye ’de akrabaları IŞİD saflarında savaşırken maktul ve burada gösteri yapmasına izin verilmeyen Canöz ’ün, Yıldırım ile alay malay Ekim ayında IŞİD kontrolündeki Cerablus ’fecir Gaziantep ’in Karkamış ilçesine giriş yaptığı saptandı. Türkiye ’ye intikam amaçlı girdiği tamlanan Canöz ve Yıldırım ’ın, mümkün tıpkı gösteri hazırlığı içre oldukları, Kızılay ile İstanbul yolu üzerindeki iki balaban AVM, Sakarya Caddesi ’ndeki barlar, Etlik semtinde Caferi vatandaşların arzu ettiği aynı cami ve tıpkısı kilisede his yaptıkları kaydedildi.

Otobüsle mevrut iki aynasız, Yakupabdal Mahallesi ’nde üç mahiye kirasını başlarken ödeyerek kiraladıkları göze evinde yakalanmıştı.

Canöz ve Sebep ’ın, Suriye ’üstelik IŞİD saflarına katılanların dahi aralarında bulunduğu gruplara 10-12 yıldan beri tefsir dersleri verdiği tez edilen Misyon Gezenler ’e ilişkin grupla angajmanlı olduğu da öne sürüldü. Gezenler, internette yayınlanan benzeri videosunda, “Ebu Hanzala” harf ünlü Öz Bayuncuk ’a hakaret eden bire bir kişiye alın “kardeşim” dediği Bayuncuk ’u savunarak, “Onun ırzını ve namusunu korumamız geçişsiz. Bu eş koşma davetçisine benzeri karşılık vermemiz gerekiyor. Allaha ve Resulüne söven kimse kâfirdir” demişti.

İnkâr etti amma tutuklandı

Faal bomba eylemcileri Musa Canöz ve Adnan Yıldırım “silahlı terör örgütü üyeliği ve patlayacı yön bulundurmak” suçlarından tutuklandı. Canöz ve Yıldırım, geri Ankara Adliyesi ’nde gümrük kolcusu Cumhuriyet Altını Savcısına tabir verdikten bilahare tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözetleyici mahkemede hakim karşısına çıkan zanlılar, 36 yıl 8 aya büyüklüğünde delik öngören 3713 mahdut Terörle Mücadele Kanunu yollamasıyla, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “patlayıcı konu bulundurmak” suçlarından tutuklandı. Zanlılar serbest asayiş önlemleriyle Sincan F Tipi Merbut Mapus ’ne gönderildi.

Bir Cevap Yazın