Taraftan bomba kanıt!

Taraf gazetesinin haberine göre, Amerikalı hususi ihsas kuruluşu Stratfor ’un 2011 yılı süresince yaptığı Türkiye analizlerinde AKP hükümetiyle Fethullah Gülen hareketi arasındaki ilgiler muhteşem bir düz tutuyor. Bu kapsamdaki yazışmalarda, “MITOS krizi” nedeniyle sabık aydan itibaren medyada ilk defa engelsiz tartışılmaya başlayan hükümet-cemaat gerginliğinin, Amerikalı isihbarat dedikodularına çok önceden yansıdığını kullanmak gibi. Stratfor, 12 Haziran genel seçimlerini üstelik bu gerginliği hesaba katarak değerlendirmiş.

ŞENER VE ŞIK TUTUKLANDI ÇÜNKÜ…

Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Hazır ’ın bütün bir sene ilk, 5 Mart 2011 ’birlikte tutuklanmaları, ertesi dönüş Reuters ’ın konuyu, yaklaşan seçimler bağlamında değerlendiren ayrımsız haberiyle Stratfor yazışma sirkülasyonuna giriyor. Kuruluşun başkanı George Friedman tıpkı dönem, Türkiye ’bile tutuklamalara gösterilen tepkiden yola çıkarak, kuruluştaki analistlere sormuş: “AKP ’nin bu adımı münasebet attığını bana açıklayın. Bu hamle AKP ’yi güçlendirmekten feyiz, muhalefete erke katmış kabilinden görünüyor. Kafalarında ne var?”

Stratfor Türkiye uzmanı (bugünkü TÜSİAD Washington Temsilcisi) Emre Akilane ’nun Friedman ’a yanıtı şöyle: “Bence bu adımı atan AKP değil, Gülen hareketi. İki hafta önce generaller ve bazı özge gazeteciler gözaltına alındıklarında AKP, muhalefetin ve MEMLUK ’nin eleştirisine maruz kaldı. Zımnında iki gazeteciyi (ki çoğu can bunların AKP karşıtı komplolardan hiçbiriyle ilgili olmadıklarına inanıyor) elan gözaltına alarak, intihabat öncesinde yeni aynı ağız dalaşı fotoğraflamak AKP açısından tek makul değil. Erdoğan yararcı bire bir adamdır, intihabat öncesinde halkın AKP ’den korkusunu arttıracak eklenmiş aynı sorumluluk istemez. Nedeniyle, Gülen hareketi bu gözaltıları gerçekleştirerek AKP ’ye bastırık yapıyor. Sorulması müstelzim soru: Niçin? Bunu yakın beş on ilk Austin ’e gelen Türk arkadaşımızla tartıştım. O, Erdoğan şayet üzerindeki baskının azalmasını istiyorsa, Gülencilerin buna değer AKP ’den 150 bakanlık kâm ettiğini söylüyor. Bu esasen intihap sonrasına müteveccih tıpkısı bölüm.”

Bunun konusunda bire bir apayrı Stratfor çalışanı Kamran Bokhari, 12 Haziran seçimleri öncesindeki TBMM ’yi kastederek, “Şu andaki parlamentoda birçok Gülenci var” diyerek sormuş. Emre Makul yanıtlıyor: “Beribenzer bilmiyorum, bunun bilcümle adına bulunabileceğini da düşünmüyorum. Bildirme bereketli ihtimalle bunu bakanlar düzeyinde bilebiliriz. Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu söz gelimi Gülen ’e taraflar.” Bokhari, “150(icra vekili) haddinden fazla nazik tıpkı cirim. Ego bunu Gülen ’mağara AKP ’yi devirmesinin aynı yolu olarak görürüm” deyince, Akla Yatkın bu posta şöyle yazmış: “Katılıyorum ama şurası unutmayın kim bu seçimler Gülen ’in AKP ’yi ele geçirmesi amacıyla akıbet şişman okazyon. Erdoğan yeniden başbakanlığa aday mümteni, cumhur reisi olacak. AKP ’nin oyları (Erdoğan ’ın liderliği olmaksızın) bu seçimlerden sonraki seçimlerde düşme eğilimine girebilir. Ayrıca, Gülen ’in bu vekilleri hiçten istediklerini birlikte düşünmeyin. Gülen hareketi dahi AKP ’nin oylarını arttıracaktır, nedeniyle özlük payını ve ihtimal biraz daha de fazlasını murat ediyor.” Erdoğan da, Şanlı Fuat Yılmazer ’i görevden alarak cemaati vurdu Bu yazışmadan ilkokul periyot sonra, Emre Akıllıcasına, Türkiye ’deki ayrımsız apayrı evolüsyon üstüne henüz önceki analizinin akıllıca olduğunu savunan tıpkı e-postayı George Friedman ve değişik Stratfor yöneticilerine göndermiş. Akıllıcasına ’nun 11 Mart 2011 günlü mesajı şöyle:

“İstanbul ’bile Emniyet Ihsas ’ın başı olan Mürtefi Fuat Yılmazer güzeşte görevinden makbuz. Eskiden Erdoğan ’a haddinden fazla yakındı. Yılmazer, AKP ’nin rakiplerinin hareketlerini belirlemek üzere kullandığı Ergenekon, Varyos vs. davalarda bütün gazetecilerin, akademisyenlerin ve askerlerin gözaltına alınmasını müdür kişiydi. Fakat, elan geçmiş tartıştığımız üzere, sonuç gözaltılar AKP ’nin otoriterliğinden duyulan korkuyu arttırdı zira dizge son gözaltıların bu desise planlarıyla bire bir ilişkisi olmadığını biliyor.

Veriş haset sorduğunuz şu soruya cevaben (Gözaltılar muhalefete enerji katıyorsa, AKP buna neden cevaz veriyor), bunu yapanın AKP değil, Erdoğan ’a ağırbaşlılık fethetmek ve parlamentoda daha çok vekâlet kabul etmek talip Gülen hareketi (Itimat Istihbarat üzerinden) olduğunu, Gülen hareketinin bu amaçla elan fazla gazeteci gözaltına alarak sınırlarını aştığını savunmuştum. Başbakan Erdoğan ’ın İstanbul Güven Ihsas ’ın başındaki Yılmazer ’i görevden alması teorimi kanıtlıyor. Bu cereyan, Erdoğan ’ın intihabat öncesinde Gülen ’e bir cebin darbe vurması ve tartı altına alınamayacağını söylemesi anlamına geliyor. İki canip birlikte birbirini test etti. Demincek ortam pazarlığa makul.”

GÜLENCİLER DEVLETE SIZIYOR

Demincek biraz geriye gidelim. Stratfor ’un 23 Ağustos 2010 ’da yayımladığı “Hak Dini, Laiklik ve Türkiye ’nin Geleceği amacıyla Mücadele” başlıklı tabir, ihsas kuruluşunun Türkiye ’nin siyasi görünümünü kuşkusuz okuduğunu ve müşterileri beyninde yer düzlük arsıulusal kırtasiyecilik ve iş dünyası temsilcilerine pekâlâ yansıttığını göstermesi bakımından enteresan.

“Türkiye Cumhuriyeti ’nde yoğun bire bir nüfuz mücadelesi devam ediyor. Birçok aut rasatçı bunu İslamcılık ile Atatürkçü laiklik arasında on yıllardır süren çatışmanın sonuç aşaması namına görüyor.

Bir Cevap Yazın